Binance Futures návod – long, short s pákou (leverage)
Rozhodli jsme se pro vás udělat návod jak pracovat s Binance Futures (Bitcoin futures) a long, short leverage. Tento Binance Futures návod se zaměří na vše, co byste měli před samotným obchodováním vědět. Budeme se věnovat tomu, jak futures fungují, jaké jsou rizika long, short s leverage (pákou) a jak zpřístupnit účet, kde budete moci tyto výhody čerpat.
Pro účely návodu rozdělím článek do několika bodů:
- Co je Binance Futures?
- Rozdíl mezi Spot Price a Futures
- Jak fungují long, short s pákou leverage?
- Rizika a výhody
- Binance Futures návod
1. Co je Binance Futures (Bitcoin futures)?
Futures jsou kontrakty, které fungují ve své podstatě jako vsázka na to, jak se aktivum (v našem případě kryptoměny) bude chovat v budoucnosti. Vzhledem k tomu, že se nejedná o nákup, ale o kontrakt, je u každé futures pobídky doba, při které se kontrakt vyruší a bude shledán úspěšným pro jednu stranu. Uzavíráte ho tedy vždy s někým. Před dohodou nejdříve určíte čas a cenu, kdy jste nuceni své kryptoměny koupit či prodat. Je to vlastně fixace ceny, na kterou někdo může přistoupit a uzavřít s vámi dohodu. V případě Binance Futures určujete pouze cenu.
Příklad:
Řeknu, že za rok prodám BTC za 10 000 dolarů. Za rok nebude záležet, jestli je cena 15 000 nebo 3000 dolarů. Já dostanu fixní dohodnutou prodejní cenu 10 000, kterou musím přijmout.
2. Jaký je rozdíl mezi Spot Price a Futures?
Jak jste si někteří určitě všimli, Binance se nyní profiluje jako Spot Market. Co je to tedy Spot Market, Spot Price a jaký je rozdíl mezi Spot obchodováním a Futures obchodováním?
Spot Market
Nejjednodušší bude asi uvést příklad. Představte si, že se dohodnete s kamarádem, že vám koupí příští pátek pivo, protože vy jste mu ho minulý pátek koupili za 35 korun. Jenže příští týden se jde do jiného podniku a ještě se neví, jaká je cena. Možná půjde o luxusní restauraci a cena piva, které vám dluží, bude 80 korun. Nebo o vesnickou knajpu, kde si dáte pivo za 25 korun. Pokud tedy jdete do lepšího podniku, na “kontraktu” vyděláte. Pokud do toho horšího, na kontraktu proděláte.
A přesně takhle funguje Spot Market. Vy se zavážete k tomu, že v jistý časový bod koupíte nebo prodáte aktivum, v našem případě kryptoměnu. Zavážete se cenou i datem, které je do budoucna závazné.
Spot Price
Spot Price je cena, kterou si nastavíte. Můžete koupit BTC za týden za cenu nižší, než byste koupili teď. BTC poroste a vy jste rázem v plusu, protože vaše cena je nastavená nízko a kontrakt se musí vyplnit.
Nebo nastavíte, že prodáte BTC za vyšší cenu za týden. BTC se propadne, a vy jste opět v plusu, protože druhá strana od vás musí koupit kryptoměnu za vaší vyšší cenu. To je ale pouze modelový příklad.
Jaký je rozdíl mezi Futures a Spot Market?
Futures na Binance fungují tak, že nemáte žádné pevné datum. Prostě koupíte a čekáte, co se s vaší pozicí bude dít. Kdykoliv ji můžete ukončit, nebo přijít o všechny prostředky likvidací. Naopak Spot je pevně daný a vy kontrolujete sice všechny atributy na začátku, následně však nad kontraktem nemáte moc.
3. Jak fungují long, short s pákou leverage?
Leverage – páka
Leverage je forma úvěrového obchodu, kdy si na uskutečnění obchodu půjčujete prostředky od ostatních uživatelů směnárny. Pokud byste chtěli hledat “leverage” a další informace, u nás je tento nástroj znám jako “páka”. Můžete tak na Binance Futures obchodovat své prostředky v poměru 1:20 až 1:125. Pokud tedy zainvestujete 100 dolarů a zvolíte páku 20, budete mít k dispozici 2000 dolarů. Bližší návod najdete zde, rizikům se budu věnovat ještě ve třetím bodě tohoto návodu.
Long pozice a short pozice
Long a short pozice jsou nástroj, který je využíván při obchodu s pomocí futures. Nejde o nic složitého. Long místo délky znamená, že vsázíte na to, že cena půjde nahoru. Short naopak znamená, že cena podle vás půjde dolů.
Zde vysvětluji i faktory, na které je potřeba si dávat pozor. Černá je cena. Zelená je stop-loss, o kterém se budeme ještě bavit. Červená je likvidace, kterou také vysvětlím a je potřeba na ní dávat velký pozor.
4. Rizika a výhody
Výhody
Výhody jsou zřejmé. Pokud obchodujete na úvěr, máte k dispozici větší kapitál a můžete mít až 125x větší výdělky. Navíc není poplatek na Binance ani nikterak vysoký. Ve spojení s futures je možné tento gambling vyhrát opravdu ve velkém.
Nevýhody
Bohužel, pokud cena klesne (a ani to nemusí být příliš), dostanete tzv. Margin Call. To znamená, že se blížíte likvidaci a máte zvýšit kapitál na účtu pro placení půjček. Pokud klesne či stoupne cena tak, že vám bude stačit sotva na vrácení půjčky, bude zlikvidováni. Veškeré vaše prostředky vezme Binance a poskytne je těm, kteří vám půjčili.
Cross Margin: V případě použití funkce bude vaše pozice využívat a čerpat marži z vašeho celkového zůstatku na účtě.
Isolated Margin: Částka je omezena a sami jí zvolíte. Pokud marže na hodnotnu nebo pod likvidační marží, tak vaše pozice zlikviduje.
Binance Futures zatím nabízí tyto kryptoměny:
- Bitcoin až 125x
- Bitcoin Cash
- Ethereum
- Ripple
- EOS
- Litecoin
- Tron
- Link
- Cardano
- Tezos
Pomalu se přidávají další altcoiny..
Maximální páka pro altcoiny je momentálně do 75x.
5. Binance Futures návod
Tuto sekci rozdělím do jednotlivých kroků.
Krok 1
Zde se zaregistrujete. Postup je stejný, jako u normálního účtu. Pokud nevíte jak, odkazuji vás sem.
Krok 2
Po registraci a přihlášení jděte sem.
Poté klikněte na Futures wallets/peněženku a zadejte kód k získání slevy: futures10sleva
Vpravo dole uvidíte tento rámeček. V něm je žlutý nápis “Transfer”. Klikněte na něj a převeďte na daný účet USDT. To je velký rozdíl oproti ostatním směnárnám, kde se využívá BTC. Tady je hlavní měnou USDT, takže USDT tam pošlete například ze svého primárního účtu na klasické směnárně.
Krok 3
Na tom samém místě můžete také provést svoji první objednávku.
Jsem si jistý, že je znáte. Pouze zopakuji, že Stop-Limit vás zastaví ve ztrátě a Take-Profit-Limit vás zastaví v zisku. Při použití páky, kterou symbolizují korálky, jež se zobrazí po zadání ceny, vždy používejte vhodný stop-loss.
Zadejte cenu, kterou odhadujete a případně zadejte i svůj stop-loss. Dávejte si pozor, jestli zadáváte vyšší či nižší cenu. Podle toho se orientuje také tlačítko, které vyplníte. Pokud tedy například vyplním SHORT na 9100 dolarů a limit (cena, za kterou se opravdu aktivum prodá, až se dotkne kondice stop-loss) bude 9090, tak jakmile cena klesne z dnešních 9300 na 9100, prodá se mi BTC za 9090 a já seberu peníze těch, co vsázeli proti mně.
Binance vás dá na seznam long či short pozicí a vy pouze čekáte na to, co se stane. Pokud máte short a cena klesne, dostanete peníze těch, co mají long. Platí to přesně tak i naopak.
Bonusový krok
První si celý proces vyzkoušejte na nějaké směšné částce, abyste systému porozuměli. Někdy je složité přesně odhadnout, co se stane, proto první zkuste pár opravdu malých kontraktů.