Pomalu ale jistě se z kryptoměny Bitcoin stává čím dál tím důležitější prvek, který ovlivňuje nejen zůstatky v peněženkách krypto investorů, ale také se z něj stává tvůrce společenského klimatu. Roly “revoluční měny” začal hrát Bitcoin v Kanadě, kde byl jako většina revolucionářů zakázán a sankciován. Co se v Kanadě vlastně stalo a proč je Bitcoin revoluční měna? To se dočtete v tomto článku.
Jistě jste v médiích zaznamenali informaci, že se lidé v Kanadě bouří proti nepřiměřeným vládním restrikcím, ohledně zamezení šíření pandemie. Kanadskému lidu ovšem došla trpělivost, protože po šesti kolech očkování proti nemoci C19, dvou letech nošení roušek a dalších vládních opatřeních, se pandemická situace v zemi nijak nezměnila. Lidé začali být podezíravý k politice kanadského premiéra Justina Trudeau, což vyvolalo vlnu protestů. Nejzásadnější projev nesouhlasu byl realizován tzv. cestou “kamioňáků”. A právě u tohoto protestního aktu náš příběh s Bitcoinem začíná.
Bitcoin jako mučedník
Tento masivní protest vyvolal v lidech vlnu solidarity, což sebou následně přineslo i množství finanční podpory pro “kamioňáky”. Kanadské úřady pojaly podezření, že celá protivládní demonstrace je financována pomocí kryptoměn a tak zakázala jakékoliv finanční transakce z celkem 34 krypto peněženek. Zároveň je proti majitelům těchto peněženek vedeno vyšetřování tamní policií a centrem pro analýzu finančních transakcí a zpráv (FINTRAC). Díky tomuto vyšetřování se podle kanadské legislativy staly tyto trackerské protesty protizákonné, protože jsou v rozporu se zákonem o mimořádných událostech z roku 1988. K této situaci se vyjádřil i sám premiér Justin Trudeau.
“Jde o udržení Kanaďanů v bezpečí, ochranu pracovních míst lidí a obnovení víry v naše instituce,” řekl premiér. Ačkoli zákon o mimořádných událostech umožňuje povolání armády, Trudeau prozatím řekl, že to neplánuje.
Sankciované krypto peněženky údajně obsahují 29 bitcoinových adres a jednu adresu s Ethereem, jednu adresu s Cardanem a jednu s kryptoměnou Ethereum Classic. Na seznamu figuruje i jedna adresa Litecoinu a Monera.
Dárci poslali touto formou příspěvek na realizování kamionového protestu ve výši 20 BTC (870 000 USD). K této formě financování protestu přistoupili dárci poté, co byl vládou pozastaven účet GoFundMe, kam dárci poslali více než 9 milionů dolarů. K tomuto pozastavené účtu se vyjádřila vícepremiérka Chrystia Freelandová.
Zákon o mimořádných událostech se měl zaměřit na finance demonstrantů. Vicepremiérka Chrystia Freelandová ve svém projevu po boku Trudeaua uvedla , že banky mohou okamžitě zmrazit nebo pozastavit bankovní účty vázané na kamioňáky bez soudního příkazu a bez obav z občanskoprávní odpovědnosti.
Závěr
Protesty v Kanadě, vyvolaly po celém světě vlnu obdobných protestních akcí. Náš příběh o Bitcoinu ale budeme muset nechat otevřený, protože jak to v takových případech bývá, skutečná pravda o financování kamionového protestu, jeho formách a zákulisních transakcích, se svět buď nikdy nedozví, nebo až za mnoho let, kdy toto téma nebude již aktuální.