Bitcoin – důvody k použití a proč jej podpořit
Na tuto otázku se mě poslední dobou ptá čím dál tím víc lidí a známých. Připouštějí, že o bitcoinu a nebo jiných kryptoměnách slyšeli, nicméně chtějí znát jasné důvody, proč využívat virtuální měnu Bitcoin místo osvědčených papírových peněz.
Bitcoin je už relativně známý typ měny, která se stále více dostává do povědomí i laiků. Nicméně stále mnoho lidí tápe a netuší, proč by se měli snažit ji využívat.
Zde Vám přinášíme 10 dobrých důvodů, proč se vyplatí zabývat se touto virtuální měnou:
Je rychlý
Když platíte šek z jiné banky do té vaší, banka většinou pozastaví transakci na několik dní, protože je třeba ověřit dostatek prostředků. Obdobně je to i s mezinárodními platbami. Na druhou stranu, transakce s Bitcoiny jsou obecně daleko rychlejší.
Transakce mohou být okamžité, pokud jsou “zero-confirmation” ( obchodník/provozovatel riskuje příjem transakce, která nebyla schválena “bitcoinovým blockchainem”). Obvykle ale trvají kolem 10 minut v případě schválené transakce. I tak je to mnohem rychlejší, než jakákoliv transakce mezi bankami.
Je levný
Tvrdíte, že transakce s vaší platební kartou jsou také okamžité? Ano, to je sice pravda, ale za takovou výhodu, pravděpodobně Vy nebo Váš provozovatel, platíte.
Poplatky za transakce s bitcoiny jsou minimální, v některých případech nejsou.
Centrální vláda nemá vliv na vaše prostředky
Bitcoin je měna decentralizovaná, tudíž ji vlastníte přímo vy.
Žádná centrální autorita na ni nemá vliv a vaše banka Vám ji tedy nemůže odebrat.
Tento fakt je velkou výhodou pro ty, co nemají důvěru v tradiční bankovní systém.
Neexistují reklamace tzv. Chargebacks
(Chargeback = Název pro proces, kterým držitel karty reklamuje prostřednictvím svého vydavatele karty transakci zaúčtovanou u obchodníka.) Odeslání částky Bitcoinů už nelze vrátit zpět. Osoba, co prostředky odeslala, transakci nemůže vyreklamovat bez souhlasu příjemce.
Proto je složitější provést podvod, který se běžně děje u kreditních karet, kdy lidé něco koupí a následně kontaktují společnost kreditní karty za účelem reklamace, přičemž dostanou peníze zpět.
Lidé nemohou získat od obchodníků vaše informace o platbě
Toto je jedna z největších výhod.
Většina online plateb v dnešní době se provádí kreditními kartami, ale ve 20. a 30. letech, kdy se objevili první předchůdci platebních karet, Internet ještě neexistoval.
Kreditní karty tak nebyly zamýšleny k používání online a tudíž jsou nechráněné.
Platební formuláře vyžadují zadání skrytých informací (jako je číslo karty, datum platnosti, číslo CSV). Jen těžko si představit méně důvěryhodnější způsob nakupování přes internet. To je také důvod krádeží kreditních karet.
Naproti tomu transakce s Bitcoiny nevyžadují zadávání žádných skrytých údajů. Místo toho používají dva klíče – veřejný a privátní. Veřejný může znát kdokoliv ( to je v podstatě vaše bitcoinová adresa), zatímco privátní je skrytý. Při posílání Bitcoinů, potvrzujete transakci spojením těchto dvou klíčů a následným hashováním ( použitím matematické funkce ). Tímto vytvoříte doklad, který dokazuje, že transakce pochází právě od Vás. Pokud neuděláte nějakou hloupost ( jako je zveřejnění obou vašich klíčů ), jste v bezpečí.
Nepodléhá inflaci
Problémem měny s nuceným oběhem je to, že vláda může vytisknout tolik peněz, kolik chce a jak často chce. Pokud se ekonomika stává neefektivní, pak vláda může do oběhu přidat nově vytvořené peníze způsobem, který se nazývá kvantitativní uvolňování. Tento proces zapříčiní pokles hodnoty měny.
Když se najednou zdvojnásobí počet korun v oběhu, tak na nynější dvě koruny připadla jedna. Někdo kdo prodával čokoládu za dvacet korun, ji nyní bude muset prodávat za dvojnásobek, aby za ni dostal stejný obnos co dříve, protože koruna má najednou poloviční hodnotu. Tomuto procesu se říká inflace a způsobuje navýšení ceny zboží a služeb.
Inflace může být náročná na řízení a může snížit kupní sílu. Bitcoinů bude vytvořeno jen 21 milionů podle původních specifikací. To znamená, že jejich počet už nebude stoupat, takže inflace hrozit nebude. Zde naopak hrozí deflace – hodnota zboží a služeb klesne.
Je tak soukromá, jak jen chcete
Jsou situace, kdy nechceme, aby lidé věděli, co jsme si koupili. Bitcoin je relativně soukromá měna. Na druhou stranu je transparentní – díky “blockchainu”, každý vidí kolik bitcoinů konkrétní bitcoinová adresa posílá. Vidí i odkud a kam se transakce pohybuje. Narozdíl od konvenčních bankovních účtů nikdo neví, kdo vlastní kterou bitcoinovou adresu. Nicméně je nutno podotknout, že lidé, kteří používají bitcoiny neuváženě ( např. Používají stále stejnou bitc. Adresu, nebo slučují prostředky z více adres do jedné ) riskují snazší identifikaci online.
Nemusíte nikomu důvěřovat
V konvenčním bankovním systému musíte věřit organizacím, co mají na starosti Vaše peníze. (např. bance, platebním terminálům či obchodníkovi) Tyto organizace od Vás vyžadují důležité a citlivé informace. A protože je Bitcoin kompletně decentralizovaná měna, nemusíte věřit nikomu.
Při zaslání je transakce digitálně doložena a bezpečná. Neznámý “dělník” (miner) ji ověří a potom je dokončena. Obchodník ani nemusí vědět, kdo jste.
Vlastníte ji
Neexistuje jiný elektronický bankovní systém, ve kterém není Váš účet vlastněn někým jiným.
Vezměte v potaz například PayPal. Pokud se společnost z nějakého důvodu rozhodne, že byl Váš účet zneužitý, má pravomoce zmrazit veškeré jeho prostředky, aniž by se Vás ptali. Potom je na Vás, abyste se postarali o obnovení. V případě Bitcoinů vlastníne privátní klíč a korespondující veřejný klíč ( bitcoinová adresa ). Nikdo Vám je nemůže vzít, pokud je nikomu neposkytnete.
Vyrábíte vlastní peníze
Navzdory velkým pokrokům barevných tiskáren většina státních úřadů nepodporuje vlastní výrobu peněz. Avšak v případě bitcoinů je to podporováno. Samozřejmě si je můžete koupit na burze, ale je možné je I tzv. Těžit, pokud máte dostatek výpočetního výkonu. Po pokrytí všech počátečních výloh za potřebnou výbavu a elektřinu, těžba bitcoinů spočívá pouze v ponechání zapnutého počítače s běžícím softwarem. A kdo by nechtěl vydělávát, když zrovna spí?
Chcete vědět, jaký je nejbezpečnější způsob, jakým držet bitcoiny? Přečtěte si následující článek zde!