Sam Bankman-Fried, generální ředitel burzy FTX, byl posledním, kdo kritizoval bitcoinovou síť. V rozhovoru pro Financial Times uvedl, že Bitcoin jako platební síť nefunguje. Zdůraznil však, že kryptoměna má potenciál jako uchovatel hodnoty.
Generální ředitel FTX se obrací k alternativám
Podle Bankmana-Frieda je hlavní překážka v podobě těžby BTC. Přesněji řečeno, kryptoměna používá algoritmus Proof of Work (PoW), který ověřuje transakce BTC.
V posledních letech se PoW dostal pod palbu ekologů a vlád. Ačkoli většina těžby využívá čistou, obnovitelnou energii, tato činnost je považována za znečišťující a škodlivou. Tento argument použila čínská vláda v roce 2021 k zákazu těžby BTC v zemi.
Ale jedna věc je fakt: transakce BTC nejsou nijak zvlášť rychlé. Podle údajů získaných z Blockchain.com je průměrný počet transakcí za sekundu (TPS) na BTC za posledních 30 dní přibližně 2,58. Ve srovnání s tradičními platebními sítěmi jako Visa nebo Mastercard funguje BTC mnohem pomaleji. Proto přišla kritika Bankmana-Frieda, že BTC nelze použít jako měnu.
Škálovatelnost BTC je však budována prostřednictvím druhých vrstev, jako je Lightning Network. V těchto případech by BTC mohly podporovat miliony TPS, daleko přesahující kapacitu Visa a Mastercard a také většiny kryptoměn.
Sám Bankman-Fried tuto možnost připustil v tweetu napsaném po rozhovoru ve Financial Times.
„Aby bylo jasno, řekl jsem také, že má potenciál jako uchovatel hodnoty. Síť BTC nedokáže vypořádat tisíce/miliony TPS, ačkoli BTC lze posílat na lightning/L2s/atd.
Zatímco Bankman-Fried chrlil kritiku BTC, hovořil také o alternativách. V tomto ohledu generální ředitel FTX hájil kryptoměny, které využívají Proof of Stake (PoS). Podle jeho slov tyto sítě nabízejí nízké transakční náklady a vysokou rychlost.
„Sítě, ve kterých provádíte miliony transakcí za sekundu, musí být extrémně efektivní, lehké a energeticky úsporné. Sítě proof-of-stake jsou,“ řekl Bankman-Fried.
Tyto typy sítí spotřebují mnohem méně energie. Namísto udržování nepřetržité farmy počítačů pro těžbu BTC, sítě PoS spoléhají na validátory, kteří stakují velké množství kryptoměn v síti. Správným prováděním svých funkcí tito validátoři získávají příjem. Pokud však potvrdí podvodné transakce, budou potrestáni ztrátou části původně vložených prostředků.
Sítě PoS jsou ale také kritizovány, a to zejména pro dva faktory: menší zabezpečení proti útokům (protože nejsou chráněny pomocí výpočetního výkonu) a riziko koncentrace (kdo má více coinů, může ovládat síť).