Není žádným tajemstvím, že těžba Bitcoinu je mimořádně energeticky náročná. Těžební rigy musí pro řešení početních úloh provádět mimořádně složité operace, které efektivně zvládají pouze ty nejvýkonnější počítače na trhu. Spotřeba elektřiny při těžbě Bitcoinu je odhadována na 73,12 TW/h za jeden rok, že je srovnatelné se spotřebou celého Rakouska. Dopad Bitcoinu na životní prostředí tedy prokazatelně existuje a to i přesto, že samotný BTC má pouze virtuální podstatu. Jak velké zásady do životního prostředí však Bitcoin ve skutečnosti způsobuje?
Těžba Bitcoinu má specifické nároky
Nejnovější data totiž ukazují, že těžba Bitcoinu nemusí být pro přírodu tak zničující, jak by se na první pohled mohlo zdát. Síť digitálního platidla je totiž do značné míry poháněna vodní energií. S tímto závěrem přišli výzkumníci z CoinDCA Bitcoin Blog. Ukázalo se, že těžební farmy existují v symbióze s vodními elektrárnami. Těžba Bitcoinu je totiž záležitostí, která probíhá nepřetržitě a proto potřebuje stabilní zdroj energie. Proto je voda pro tyto účely vhodnější než další obnovitelné zdroje.
Dopad Bitcoinu na dodavatele energií
“Proměnlivý výstup znamená, že dodavatelé obnovitelné energie často ztrácejí přebytečnou energii. Nikdo nestojí o to, aby ve dvě hodiny ráno odebral gigawatty nad rámec plánu. Nikdo, kromě těžařů Bitcoinu. Těžba Bitcoinu řeší tento problém obnovitelných zdrojů, protože je vždy ochotna absorbovat další energii nezávisle na denní době. Tuto vlastnost nevykazuje žádné další průmyslové odvětví,” uvádí CoinDCA. Majitelé vodních elektráren tak v těžebních farmách našly ideální partnery.
Spotřeba elektřiny při těžbě Bitcoinu bude klesat
Bitcoinové farmy navíc díky silné potřebě chlazení přehřátých rigů často volí lokality s chladnějším podnebím, které zároveň nabízí lepší podmínky pro generování energie z obnovitelných zdrojů. Pravdou je také to, že technologický pokrok pomáhá těžbu zefektivňovat. To je také důvod, proč hash rate roste více než celková spotřeba. Těžaře v dohledné době čeká přechod na novou generaci těžebních zařízení, která dolování nových digitálních mincí ještě zefektivní.
Leckdo by mohl namítat, že i přes přítomnost obnovitelných zdrojů Bitcoin ekologickým počinem rozhodně není pro to, že energie rovnající se spotřebě Rakouska putuje do počítačů těžících imaginární mince, místo toho, aby napájela školy, nemocnice nebo domácnosti. CoinDCA ovšem zelenou budoucnost ilustruje tak, že až bude svět napájet pouze energie z obnovitelných zdrojů, stanou se bitcoinové farmy důležitým faktorem, které budou absorbovat jinak přebytečnou energii, vygenerovanou během výkyvů. Majitelům elektráren to umožní fungovat ekonomičtěji.