Bitcoin (BTC) je sice pro každého, ale nestačí pro každého, vzhledem k omezené nabídce ve srovnání s počtem adres. Toto je závěr Anthonyho Pompliana.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod
38 milionů bitcoinových adres
Podle krypto influencera Anthonyho Pompliana existuje 38 milionů bitcoinových adres, které mají zůstatek větší než nula.
“To znamená, že stávající adresy nemohou vlastnit 1 celý Bitcoin, natož pak zbývajících 7+ miliard lidí na celém světě”.
V zásadě je k dispozici více adres než BTC. Bitcoin je založen na algoritmu, který umožňuje vytvoření pouze 21 milionů BTC. Kvůli halvingům a upravám obtížnosti těžby se produkce BTC postupně zpomaluje každé 4 roky. Poslední Bitcoin bude pravděpodobně vytěžen za sto let, teoreticky v roce 2140.
Jeho deflační povaha z něj činí vzácné aktivum. Na to poukazuje Anthony Pompliano:
“Již dnes by se 38 milionů adres muselo spokojit jen se zlomkem Bitcoinu. Ale na světě je dalších 7 miliard lidí, kteří se ho by v případě, že by chtěli vlastnit BTC, museli vzdát, protože Bitcoin je vzácné aktivum.”
Malí HODLeři vs velryby
Jde o to, že drtivá většina držitelů Bitcoinu jsou „malé ryby“. Podle statistik Bitinfocharts existuje až 19 milionů adres, neboli více než polovina z celkového počtu, které obsahují 0 až 0,001 BTC. Při současné hodnotě mají mezi 0 a 65 dolary.
Dalších 24% adres má mezi 0,001 BTC nebo 0,01 BTC (mezi 65 a 650 dolary). Pouze 2% aktivních adres mají v peněžence více než 1 BTC. Dnes by každý, kdo by se chtěl připojit k tomuto „klubu“, musel vydělat 65 000 dolarů, aby si koupil alespoň 1 BTC. Není to zrovna levné.
Bitcoinové velryby
Více než 2 000 adres se může pochlubit vlastnictvím mezi 1 000 a 1 milionem BTC. Nejbohatší adresou je Binance s 288 000 BTC. Mezi nejbohatší patří také tvůrce BTC, Satoshi Nakamoto, jehož peněženky jsou již roky neaktivní a údajně obsahují přes 1 milion BTC.
V každém případě velryby drží většinu BTC v oběhu. Pravděpodobně jsou to ti, kdo si uvědomili jeho potenciál jako uchovatele hodnoty a ne jako platebního prostředku, jak bylo původně míněno ve whitepaperu z roku 2008.
To vyvolává další otázku: Je Bitcoin skutečně tak decentralizovaný? Je zřejmé, že je soustředěn do několika peněženek. Při pohledu na tato čísla se zdá, že i když BTC skutečně dosáhne masového adopce, lidé se budou muset spokojit s tím, co po sobě velryby zanechaly.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny