V pondělí během odpoledne vytřel Bitcoin všem medvědům zrak a podpořený nezvykle vysokými objemy postupně rostl, přičemž obchodní den zakončil se ziskem 5,3 %. Před otevřením čínských burz v úterý kolem jedné hodiny ranní přišly další nákupy a Bitcoin reagoval opět růstem, kdy silnější rezistence až na úrovni 57 000 dolarů zastavila tento raketový nárůst.
Úrovně 57 000 dolarů naposledy Bitcoin dosahoval dva roky zpět – 3. prosince 2021. Tímto růstem si tak největší kryptoměna dle kapitalizace připisuje nárůst od začátku roku ve výši 32 %. Co stálo za nárůstem a jaké experti predikují scénáře?
Proč Bitcoin roste? Míra financování překročila 100 %
Kladné roční míra financování, což je částka, kterou platí obchodníci s long pozicí těm spekulujícím na pokles, překročila na Binance 100 % poprvé za poslední rok. Na Bybit rostla tato míra k 95 %, zatímco na Deribit k 56 %. Tímto mechanismem dochází k tomu, že cena perpetuálního futures kontraktu se drží u spotové ceny aktiva.
Kladná sazba financování zkrátka indikuje, že nálada na trhu je býčí a pákový efekt působí směrem k long pozicím. Tyto poplatky, jež platí obchodníci, se vybírají na burzách každých osm hodin. Podle Markuse Thielena, jež stojí za společností 10X Research provádějící analýzy kryptoměnového trhu, sází obchodníci na další cenový růst spojený s přílivem kapitálu z nedávno schválených bitcoinových etf.
Rekordní příliv kapitálu z bitcoinových ETF
Spotové Bitcoin ETF od společnosti BlackRock, IBIT, poměrně dominuje tomuto trhu, neboť 50 % denního zobchodovaného objemu připadalo právě jeho ETF a to dokonce pokořilo svůj denní rekord o 30 %, co se týče objemu obchodů. Celkově se v pondělí 26. února zobchodovalo až 2,4 miliardy dolarů, což překonává objem z prvního dne, hned po spuštění bitcoinových ETF mezi investory.
Jak lze vidět výše na grafu, na IBIT se zobchodoval objem ve výši 1,292 miliardy dolarů a v případě FBTC se jednalo o 576 milionů dolarů. Dalšími nejvíce využívanými ETF byly ty od ARK 21 Shares a Bitwise (BITB). Celkově se tak od začátku roku díky ETF fondům zobchodovalo přes 17 miliard dolarů a čistý příliv kapitálu činil 6 miliard dolarů. V ETF fondech se již nachází 1,5 % celkové nabídky Bitcoinu.
Co predikují experti a instituce na zbytek roku?
Cenový vývoj Bitcoinu po zbytek roku bude záviset na několika býčích a medvědích katalyzátorech. Hlavním růstovým katalyzátorem může být pokles úrokových sazeb v USA, což Jerome Powell, předseda FEDu již avizoval. Při poklesu úrokových sazeb už se tak bezpečné finanční instrumenty jako dluhopisy nebo pokladniční poukázky nebudou jevit dost atraktivně, proto by mohli investoři zvolit kryptoměny jako zajištění proti tradičním trhům.
Nicméně co odborníci zmiňují jako příležitost dalšího růstu pro Bitcoin je paradoxně tradiční bankovní sektor, který v roce 2023 zaznamenal několik padnutí bank a v tomto roce rizika stále přetrvávají. Pokud by musela zasáhnout vláda a sáhla podobně jako při covidu po stimulních opatřeních vyžadující “tištění peněz”, vytvořilo by to potenciálně tlak na devalvaci dolaru a Bitcoin se svou maximální zásobou se mohl stát atraktivní.
Nicholas Sciberras z Collective Shift také připomíná, že zvýšená poptávka po blocích na samotném Bitcoinu kvůli nedávným inovacím jako jsou Ordinals či BRC-20 tokeny, může další investory pozitivně ovlivnit. Zkrátka zvýšená poptávka, reálné využití a zvýšené poplatky pro těžaře jsou býčím signálem.