Cenové propady mívají velmi zajímavý efekt. Dochází při nich totiž k odkrývání nekalých praktik a podvodů, kterých se vedoucí pracovníci nebo investoři dopustili při své honbě za zisky. V tomto článku tuto problematiku otevřeme, protože minulý týden byla podána hromadná žaloba u federálního soudu v Kalifornii na klíčové společnosti stojící za blockchainem Solana z nelegálního obohacování se na tokenu SOL.
Blockchain Solana v problémech
Token SOL je dle žaloby, kterou podal kalifornský občan Mark Young v zastoupení advokátní kanceláře Roche Freedman, přirozený token blockchainu a je tak neregistrovaným cenným papírem. Základní hodnotu cenných papírů SOL tvoří součet společností spadající do blockchainu Solana – Solana Labs, Solana Anatoly Yakovenko a Solana Funsation. SOL je v žalobě popsán jako vysoce centralizovaná kryptoměna s prospěchem a výnosem pouze pro své insidery na úkor maloobchodníků.
Mark Young si v polovině minulého roku koupil token SOL a nyní tvrdí, že způsob vytvoření a prodeje SOL splňuje tři principy Howeyho testu.
“Kupující, kteří koupili cenné papíry SOL, investovali peníze nebo poskytli cenné služby společnému podniku Solana. Tito kupující mají rozumné očekávání zisku založené na úsilí promotérů, Solana Labs a Solana Foundation, vybudovat blockchainovou síť, která bude soupeřit s Bitcoinem a Ethereem” uvádí se dále v žalobě.