Britská centrální banka, respektive její guvernér Mark Carney se na každoročním setkání finančníků rozpovídal o potřebě nahradit dolar. Toto setkání se pořádá dle tradice v Jackson Hole a účastní se ho také centrální bankéři z celého světa. Dle Carneyho je potřeba nahradit dolar jiným aktivem, nejlépe digitální měnou, silnější než kdy dřív. Hojně byl diskutován také projekt Facebooku – Libra a úloha Bitcoinu v dnešní ekonomice.
Mohlo by vás zajímat: Libra od Facebooku budí obavy po celém světě
Mark Carney zašel s kritikou amerického dolaru jako rezervní měny hodně daleko. Nahradit dolar je podle něj jedna z hlavních priorit. Velký potenciál vidí v digitální rezervní měně, která by tak dle jeho mínění byla lepší náhražkou za dosavadní dolar. Ve své řeči poukazoval na fakt, že dolar díky svému statusu rezervní měny vytváří nerovnováhy ve světové ekonomice. Dodal také, že jakmile se objeví ekonomické problémy v USA, skrze dolar se tyto problémy rozšíří do celého světa. Úloha Bitcoinu jako rezervní měny je zatím bankéři popírána, nicméně mezi ekonomy a analytiky nalezneme zastánce této myšlenky.
Nahradit dolar, ale čím?
Mark Carney vyjádřil obavu z toho, jak centrální bankéři nereflektují na měnící se prostředí ve finančním sektoru. Digitální rezervní měna by podle jeho názoru vyřešila i například současnou situaci cíleného oslabování měn a obchodní války. Uvědomuje si, že cesta od amerického dolaru jako rezervní měny není snadná, na druhou stranu se vyjádřil, že horší situace než současná by těžko mohla nastat.
Ve své řeči se nezapomněl zmínit o Brexitu a jeho potencionálních dopadech na britskou ekonomiku, zvláště pokud by došlo k neřízenému vystoupení bez dohody. Obě strany mají čas na dohodu do 31. října, pokud nebude dohoda schválena, zbývá jen jedna možnost, tak zvaný tvrdý Brexit.
Mohlo by vás zajímat: co určuje hodnotu Bitcoinu?
Britská centrální banka a její guvernéři jsou tradičními účastníky sjezdu v Jackson Hole. Před dvaceti lety na stejném místě vystoupil předchůdce Marka Carneyho, Mervyn King. Tehdy si získal pozornost a uznání ostatních centrálních bankéřů za přednes, v kterém zvýraznil dva základní nedostatky tehdejšího finančního sektoru. Apeloval na centrální bankéře aby začali s cílováním inflace a vyzval je, aby se snažily co nejvíce vyhnout fixovaným kurzům vlastních měn na americký dolar.