Globální regulátoři trhu plánují v příštím roce spustit jednotný společný orgán, který by lépe reguloval globální pravidla pro kryptoměny.
Jak uvedla agentura Reuters, Ashley Alder, prezident Mezinárodní organizace komisí pro cenné papíry a burzy (IOSCO), uvedl, že boom digitálních měn je vedle Covid-19 a změny klimatu jednou ze tří hlavních oblastí, na které se úřady zaměřují.
“Pokud se podíváte na rizika, která musíme řešit, je jich více a na institucionální úrovni ohledně kryptoměn existují obavy,” řekl Alder během čtvrteční online konference pořádané thinktankem OMFIF.
Globální regulační orgán pro kryptoaktiva
Alder mimo jiné zmínil kybernetickou bezpečnost a nedostatek transparentnosti ve světě kryptoměn jako hlavní rizika, které si musí regulační orgány uvědomit.
Nedávný krach na trhu kryptoaktiv s kolapsem ekosystému Terra (LUNA) tento týden dále vyburcoval úřady a regulační orgány v několika zemích po celém světě s ohledem na možná rizika digitálních aktiv a absenci komplexních nařízení.
Předseda bankovního výboru Senátu například vyzval americké zákonodárce, aby zpřísnili regulace kryptoměn.
Podle Aldera je jednoznačně potřeba globální skupina, která by sladila pravidla pro kryptoměny. Jako příklad uvedl různé orgány, které již existují pro financování změny klimatu, včetně podskupiny G-20:
“Nic takového pro kryptoměny právě teď neexistuje,” řekl Alder, který je také generálním ředitelem Hong Kong Securities and Futures Commission.
„Nyní jsou kryptoměny považováno za jedno ze tří C (COVID, Climate change a cryptocurencies). Takže je to velmi, velmi důležité. Na seznamu vystřelili nahoru, takže bych nečekal, že příští rok to bude v rámci regulací stejné.“
Podle Tally Greenbergové, vedoucí obchodního rozvoje společnosti Allnodes, může být regulace pro investory příznivá:
„Předpisy jednou budou muset přijít a přijdou. A to by dále stabilizovalo trh,“ řekla Greenbergová pro NextAdvisor v dubnu 2022. „Chrání investory. Takže je to dobrá věc. Není to nic špatného,“ dodala.
Kdo se také snaží zavést přísná pravidla pro kryptotrh, je Evropská komise. Komise zvažuje zavedení přísných omezení na rozsáhlé používání stablecoinů. Zdroje uvádějí, že komise chce požadovat zastavení vydávání stablecoinů při dosažení limitů.
Podle plánů by regulátoři mohli nařídit emitentům stablecoinů s tržní kapitalizací vyšší než 211 milionů dolarů a s více než 1 milionem denních transakcí, aby zastavili vydávání, dokud tato čísla neklesnou pod prahové hodnoty.