Charles Hoskinson popisuje Cardano 1.4 jako “nejdůležitější update pro ekosystém Cardano, který kdy vznikl” Obří update nabídl zvýšení rychlosti transakcí a zlepšení software, na kterém ADA běží. K novému systému si můžeme přidat i rapidní postup a změnu organizace týmu, ke kterému byl IOHK donucen rezignací vedoucího nadace Cardano – Michaela Parsonse. Pojďme se společně podívat, čím Cardano prochází a co to znamená pro potenciálního investora a uživatele.

Brave browser, vydělat bat, basic attention token

Cardano 1.4 je generální změna celého systému. Charles Hoskinson je novou tváří vývojářské společnosti za kryptoměnou ADA. Hoskinson popisuje, že Cardano se nechází na konci své zkušební fáze. Nejnovější update znamená, že Cardano vychází ze svého vývojářského izolecionalismu, který dostal kryptoměnu mezi nejvíc ztrátové měny na medvědím trhu. Ta se z famózních 8788 satoshis propadla na dno v podobě 900 satoshis.

Mezi nejdůležitější změny připravené pro systém 1.4 patří optimalizované blokové úložiště, testovací síť Cardano, plná podpora peněženky pro Linux a podpora programovacího jazyku Rust. Upgrade bylo aktivováno 18. prosince.

Optimalizovaná velikost bloků

Jak jsem již zmínil, jedno z nejdůležitějších vylepšení je efektivnější práce s daty na blockchainu. V tuto chvíli by uživatel musel nahrát zhruba jeden a půl milionu položek, aby zabral celý blockchain Cardana a mohl ho využívat na plné obrátky. Navíc se tento počet každým vytěženým blokem zvětšuje,

Nová aktualizace výrazně sníží toto číslo, čímž umožní uživatelům pracovat na plno již s 200 soubory. Dále bude nový systém po každém vytěženém bloku, tedy každých 20 sekund, ukládat informace zaslané uživatelem na blockchain, čímž dále zredukuje místo potřebné k hladkému chodu sítě.

Lepší práce s uložištěm znamená, že uživatel může lokálně využít decentralizovaných aplikací mnohem jednodušeji. Pokud jsou data uloženy na někoho osobním počítači, uživatel se k nim dostane mnohem rychleji, než kdyby pracoval se sítí Cardano. To vytvoří lepší výkon a decentralizaci celé sítě, která funguje na proof-of-stake těžbě. V neposlední řadě je potřeba zmínit hladší běh peněženek a celkově pružnější synchronizace s online sítí.

Cardano Testnet

Testovací síť Cardano je obecně řečeno blockchain, který běží na vyšší verzi, než hlavní síť. Testnet má stejnou funkčnost, možnosti integrace souborů, kapacitu i vlastnosti jako skutečné Cardano.

Tato verze sítě nabízí vývojářům rychlý přísup a možnost testovat nové algoritmy a kódy, aniž by ohrožovali plynulost a větší částky v kryptoměně ADA. Tím, že každá změna projde skrze Testnet je zaručena stoprocentní funkčnost kódu nahraného na hlavní blockchain.

Sami uživatelé mohou Testnet využívat a profitovat z něho. Kdykoliv vyjde nová verze peněženky Daedalus (primární peněženka pro kryptoměnu ADA), uživatelé si ji mohou “ošahat” a vyzkoušet bez riskování svých reálných aktiv.

Daedalus pro Linux

Linux je nejvíce rozšířený open-source operační systém pro počítače a laptopy. Linux pohání i mnoho ze světových telefonů, serverů a superpočítačů. Navíc je Linux velice oblíbený mezi milovníky kryptoměn.

Deadelus je primární peněženka pro Cardano. Peněženka byla k dispozici pro veřejné beta testování na Linuxu od verze 1.1. K tomu je nutno dodat, že největší vlna testování a vylepšení je připravena na verzi 1.4.  Upgrade přinese přívětivější uživatelské rozhraní a funkčnost, která je potřeba pro chod a interakci se sítí Cardano.

Podpora pro programovací jazyk Rust

Rust je jednoduchý programovací jazyk, který je využíván pro věci jako jsou čipy, počítačové technologie a strojírenské výrobky. Hlavní výhodou Rustu je integrace bezpečnostního kódu, který zabraňuje případným kritickým chybám. Tento jazyk je často přidružován a někdy nahrazován známějšími C a C++.

Podle hlavní vývojářské společnosti IOHK je Rust často využíván třetími stranami k navrhování aplikací na web, iOS nebo Android. V aktualizaci 1.4 nabídne Cardano open-source sandbox, který umožní stavět na platformě další aplikace s pomocí Rustu. Vytvořením open-source sandboxu se navíc docílí větší decentralizace platformy jako takové.

V tuto chvíli je možné pracovat na společném projektu “Rust Github repository”, který nabízí základní rozhrání peněženky a vývojářský balíček k používání Rustu.

Změny ve vedení nadace

Michael Parsons byl do nedávna předseda Cardano Foundation. Rezignoval poté, co se nedohodl s dalšími větvemi nadace – vývojářkou IOHK a Emurgo. Hlavním povoláním nadace je udržování pozitivní nálady v komunitě, projektový marketing a vydávání nejnovějších zpráv o práci ostatních dvou větví.

Jeden z incidentů eskaloval do té míry, že komunita požadovala odstoupení Michaela Parsonse, který podle ní “nesplnil základní požadavky na vedení nadace” Tím začla pro Cardano nové éra.

Jeho nástupce Hoskinson k celý incident komentuje tak, že komunita probudila spící nadaci a dala jí ten správný směr. Navíc zmiňuje, že vnitřní problémy v nadaci byly hlavní důvod k tomu, proč marketing celého projektu v poslední době tak skomíral. Teď, když se pročistil vzduch, uživatelé by měli brzo přijít k nějakým pozitivním zprávám a marketingu.

Hoskinson momentálně pracuje na konceptu “Cardano Hubs”, který by měl podpořit komunitu po celém světě a vytvořit skupiny, které by edukovaly ostatní o možnostech celého projektu. Tyto skupiny vznikají v Africe, USA, Jižní Americe i Asii.

Budoucnost Cardana

Pokud se celé organizaci podaří udržet si spolupráci a splnit veškeré sliby pro první kvartál příštího roku, není pochyb o tom, že se celý projekt posune o něco dál. Komunita se zbavila prvotních velkých očekávání a dobře s organizací funguje. Navíc se do ní denně přidávají další a další členové, kteří udržují celý projekt v chodu. Ačkoliv Cardano 1.4 přinese hodně změn, tu základní sílu bude vždy držet komunita.

Spouštíme nově telegram kanál CryptoSvet!

Dovoluji si vás pozvat na náš telegram, kde najdete nejžhavější novinky ze světa kryptoměn, nejnovější zprávy i zajímavé soutěže.

 

Sdílet
Komentáře

Zanechat komentář