Blockchainová analytická firma Nansen spojila ztrátu parity UST se sedmi hlavními kryptoměnovými peněženkami. Mezi nimi je peněženka spojená s platformou pro půjčování kryptoměn Celsius, jejíž masivní prodeje v USA spustily tlačenici.
Celsius na začátku kolapsu UST
UST udržoval svou cenu vázanou na americký dolar prostřednictvím složité sítě arbitráží. To vše fungovalo velmi dobře od spuštění UST v prosinci 2020. Ale fungovalo to jen do té doby, než trh na začátku tohoto měsíce ztratil důvěru v engine, což poslalo síť do spirály smrti, která poslala UST na 0,02 USD a LUNA z více než 100 dolarů za zlomky centu.
Zpráva firmy Nansen uvádí, že sedm arbitráží přispělo k odstranění UST a zaplavili mělké zásoby likvidity na Curve obrovským množstvím UST.
Poskytovatelé likvidity na Curve, tehdy největším protokolu DeFi z hlediska celkového uzamčeného množství, jsou motivováni k tomu, aby drželi tokenů v poolech likvidity, čímž vyvažují své zásoby jinými tokeny s podobnou cenou. Ale velké výběry a vstupy mohou dočasně snížit cenu tokenů.
Pomocí dat Nansen vystopoval uživatele, kteří mohli spustit depeg (ztrátu parity), když spěchali s prodejem velkého množství UST na Curve.
Sedm peněženek vytáhlo UST z Anchoru – úvěrového produktu Terra, který před svým kolapsem nabízel výnosy téměř 20 %. Pak je poslali na ETH přes multichainový most Wormhole a vyměnili na Curve, největším protokolu DeFi, za jiné stablecoiny.
Těsně před depegem poslalo sedm peněženek, včetně té napojené na Celsius, tolik UST do Curve, že cena stablecoinu klesla.
Luna Foundation Guard – organizace stojící za Terra, která se pokusila bránit UST peg – se tomu pokusila čelit stažením přibližně 150 milionů UST z Curve 7. května a přidáním dalších stablecoinů zpět do poolu Curve. Ale brzy poté, dalších pět adres vložilo další obrovské množství UST na Curve. LFG se pokusila ubránit peg znovu a stáhla 189,6M UST. Válka pokračovala.
Ale pokusy LFG vyvážit křivku selhávaly díky neúnavným prodejům. Toky UST na centralizované burzy, jako je například Binance, nabraly na síle 9. května. To vyvrcholilo 10. května, kdy bylo na centralizované burzy odesláno 165 milionů UST.
Mezi 7. květnem a 10. květnem 20 největších adres stáhlo z Anchoru 2 miliardy UST. To bylo v té době asi 11 % všech UST. Jen Celsius vybral z Anchoru prostředky ve výši nejméně 500 milionů dolarů.
„Mnoho z těchto peněženek pravděpodobně jednalo nezávisle, arbitrážisté společně ovlivnili nerovnováhu likvidity, která nakonec vedla ke spirále smrti UST/LUNA,“ napsal Nansen na Twitteru.
I bez Anchoru Celsius stále nabízí úrokové sazby až 9,32 % na vklady ve stablecoinech. To za předpokladu, že úroky jsou placeny v CEL, utility tokenu platformy. Ale token také prudce klesl, když UST selhal, z přibližně 2,17 na 0,63 dolaru.
Do Kwon, zakladatel Terra, znovu spustil LUNA na novém blockchainu Terra 2.0. Ale nový řetězec neobsahuje algoritmický stablecoin.