Burza NakamotoX již ukončila provoz
Pohybujeme se na mladém trhu, pořád vznikají nové projekty, nové kryptoměny, a především předmět tohoto článku, nové burzy. Kolik z nich si však opravdu zaslouží vaši důvěru a kolik z nich je jen nápad pár kamarádů, kteří skladují vaše peníze na serveru někde pod stolem v bytě? Je třeba být vybíraví při zodpovídání otázky “kde koupit Bitcoin” a je možné, že váš příští výběr najdete zde v České republice.
Burza NakamotoX je nová česká kryptoměnová burza, registrovaná v UK. Zrovna spustili beta verzi po úspěšném alfa testingu, kterého se zúčastnilo několik tisíc uživatelů a tým je připraven to rozjet ve velkém. Jde o velmi ambiciózní projekt, který jeho zakladatelé hodlají podložit špičkovou architekturou platformy, která bude škálovatelná, rozmanitá, co se nabízených služeb týče a především bezpečná. Pojďme se na to podívat více z blízka.
Zabezpečení – hlavní pilíř NakamotoX
Bezpečnost je hlavní slovo dnešního článku. V NakamotoX si vzali opravdu uživatelovo bezpečí k srdci a vyvinuli systém 4 vrstev zabezpečení, kterým chtějí předejít hackerským útokům, DDOS útokům apod.
Jak vidíte na obrázku, první vrstva je DDoS/WAF ochrana. DDoS útoky je v podstatě útok, kdy hacker zahltí stránku obrovským množstvím falešného trafficu z různých zdrojů. Tuto ochranu má velké množství burz ve formě CloudFlare, NakamotoX se však rozhodlo pro konkurenční Sucuri, obskurnější, avšak působivou alternativu, která dle velkého množství odborníků nabízí kvalitnější služby.
Další bod je 2FA. S dvou fázovou autentifikací jste se už možná také asi setkali. Je to forma autentifikace, která se dnes stává už zlatým standardem. Zatím nic převratného. K tomu se teprve teď dostaneme.
Třetím bodem je Modularity neboli samotná distribuovaná architektura burzy. Většina burz využívá monolitický model, což v podstatě znamená, že kód celé platformy je jeden blok, který je nerozdělitelný a tím pádem se s ním obtížně manipuluje. NakamotoX se rozhodlo, že to jim úplně nevyhovuje a v duchu kryptoměn vyvinuli distribuovaný systém, který z jejich platformy dělá mnohem obtížnější cíl pro hackery, protože budou muset hacknout několik oddělených entit. Mimo to distribuovaný model také zjednodušuje manipulaci se systémem. Když bude tým jakkoliv chtít změnit kteroukoliv část, pracuje jen s ní, ne s celým monolitem.
Poslední vrstvou je Multisig Cold Storage, což znamená, že uložené finance na burze jsou burzou přechovávány v hardwarových peněženkách, v tomto případě konkrétně v TREZORech, které jsou v bezpečí uschované. NakamotoX tvrdí, že v této formě přechovává 95% uložených financí.
V budoucnu plánují přidat možnost přihlásit se na platformu pomocí TREZOR Connect API, čímž by se ještě zvýšilo zabezpečení a pohodlnost užívání. Také jednají s množstvím pojišťoven o potenciálním pojištění pro kryptoburzy.
A jaké je rozhraní?
Když chce nová burza přitáhnout nové zákazníky, potřebuje mít dobré rozhraní a poskytovat kvalitní služby při zprostředkování obchodu. Co se rozhraní týče, platforma NakamotoX nabízí jedno, které je poměrně DYI. Je zatím v betě, ale nazývají to 9 segment layout. Jde o velmi zajímavý nápad, vypadá to nějak takto:
Funguje to tak, že začnete s prázdným dashboardem. Ze sloupečku vlevo vytáhnete až 9 různých dashletů, ze kterých si složíte vlastní dashboard. Dashlety mohou být tabulky ukazující vývoj kurzu třeba BTC/EUR, nebo taky třeba orderbook ETH/BTC. Na obrázku vidíte tři tabulky kurzu, tři order books a tři tabulky trade history. Zatím jsou tam čtyři použitelné druhy: Chart, Order Book, Trade history a Trade statistics. Tým však plánuje přidat víc možností časem.
Takovýchto dashboardů máte několik, momentálně můžete mít maximálně 4. Mezi nimi můžete překlikávat jako mezi záložkami v internetovém prohlížeči.
Toto rozhraní je údajně momentálně předmětem sporu mezi developery platformy. Půlka tvrdí, že je to skvělý nápad a půlka, že je to nesmysl. Můžeme se tím pádem dočkat i velikých změn v této oblasti.
Obchodování a služby poskytované
Teď se dostáváme k masíčku každé burzy; co může nabídnout v oblasti obchodování. NakamotoX hodlá z davu vystupovat poplatky nižšími než konkurence (z počátku dokonce 0%), vysokou likviditou, cenami odpovídajícími mainstreamu a také možností vkladů a výběrů přes fiat peníze. Momentálně existují jen kurzy Kryptoměna/EUR nebo Kryptoměna/BTC. Exkluzivní info: Mluví se však o update, který umožní vkládat CZK, a dokonce CZK přímo obchodovat za některé páry. Jelikož jejich bankou je FIO, tak každý s FIO účtem bude mít ty platby v podstatě ihned převedeny na burze NakamotoX.
V momentální beta verzi je možné zadávat objednávky pouze ve formě obyčejného Limit orderu nebo Market orderu, avšak časem slibují spoustu možností, jako je třeba Margin trading, Stop Limitové příkazy, futures kontrakty, jednoho dne možná i obchodování s krypto akciemi.
Co se dostupných párů, ve kterých můžete obchodovat, týče, zatím jsou dostupné:
To je však jenom začátek, v plánu je množství dalších coinů. Údajně již obdrželi četné žádosti od developerů různých měn, kteří mají zájem o to, aby je NakamotoX zalistoval na své platformě. Momentálně zvažují, které měny stojí za jejich důvěru.
Je třeba také zmínit uživatelskou podporu, na kterou se také NakamotoX hodlá zaměřit. Nikdo nemá rád, když se jim nějak zpacká transakce na burzách a musíte čekat dva týdny, než se dozvíte, kde je problém. Tato situace je nepřijatelná a NakamotoX hodlá poskytovat pomoc zákazníkům spolehlivě a účinně.
Nově nabízí burza Nakamoto také BugHunting s možností výhry až 5 ETH. (1. cena 2,5 ETH, 2. cena 1,5 ETH, 3. cena 1 ETH).
Zúčastnit se může každý, kdo najde nějaký bug(chybu) na burze. Stačí poslat screen, popis chyby, emailovou adresu a že se chcete zúčastnit.
Vyhlídky do budoucna
Jak už bylo zmíněno, tým NakamatoX jsou velmi ambiciózní lidé a do vývoje své platformy již vložili desítky milionů korun a spoustu hodin práce. Nabyli tak údajně skvěle škálovatelného systému, který díky své distribuované struktuře je schopný přijímat obrovská množství nových uživatelů bez jakýchkoliv problémů. a jeho jednotlivé části mají vlastní týmy, které na nich pracují. Co se bezpečnosti týče, zakladatel Jiří Fiala tvrdí, že je to spolehlivější systém než ten, který zaměstnává třeba ČSOB, maje zkušenost s oběma.
Se všemi těmito skvělými předpoklady čeká teď NakamotoX ještě spousta práce na marketingu a zdokonalování dosavadního produktu. Je to poměrně saturovaný trh, ale potenciál kryptoměn je veliký a míst, kde si můžete dobře a bezpečně nakoupit kryptoměny za fiat, není až tak moc. Slibují si, že veškerá investice se jim vrátí do několika měsíců podobně, jak to bylo s Binance, která za 10 měsíců své existence dosáhla pozice, kdy dneska vydělává víc, než největší Německá banka. NakamotoX má ambice a možná i potenciál stát se nejlepší kryptoměnovou burzou na trhu. Budete u toho?