CEX.IO recenze – Návod kde koupit kryptoměny začátečníky

CEX.IO odstartoval v roce 2013 v Londíýně, kde zpočátku fungoval jako Bitcoin směnárna a cloud mining služba. V jednu dobu byl jejich mining pool, známý jako Ghash.io, jedním z největším na Bitcoin networku. Držel tehdy kolem 42% celkové mining power sítě Bitcoinu. Avšak v lednu 2015 CEX.IO uzavřeli svou mining službu, což znamená, že dnes operuje pouze směnárna, která svým uživatelům umožňuje nakupovat a prodávat Bitcoin ( a Bitcoin Cash), Ethereum, ZCash a Dash a to okamžitě přes kreditní či debetní kartu.

Platforma CEX nabízí cross-platform obchodování přes webovou stránku, mobilní aplikace (dostupnou jak na Android tak iOS), WebSocket a Rest API.kde koupit kryptoměnyCEX je jednou z nejpopulárnějších současně operujících směnáren. Jedním z hlavních důvodů k této popularitě je její easy to use rozhraní, což dělá z CEX.IO ideální směnárnu pro začátečníky. Také se může pyšnit systémem účtů, který je poměrně dobře nastavitelný a každý si může vytvořit to, co mu vyhovuje, ať už je to nováček, či zkušený trader.

Jak se zaregistrovat

CEX je zapsán jako společnost s ručením omezeným v UK, přičemž je zaregistrován s ICO v UK a s FINCEN v US. Drží se pravidel KYC (know your customer) a AML (anti-money laundering), které požadují, aby uživatelé doložili svou identitu při registraci na CEX. Tato verifikace obsahuje zaslání emailové adresy, telefonního čísla, nastavení si hesla a následovné potvrzení jak telefonního čísla, tak mailové adresy. CEX poskytuje two-factor ověřovací systém, ať už pomocí SMS, automatizovaného telefonního hovoru, nebo aplikace Google Authenticator.

CEX.IO recenze

Jak nakoupit

CEX přijímá VISA, MasterCard nebo virtuální kreditní karty. Poté, co se zaregistrujete a potvrdíte svou identitu, CEX svým uživatelům umožňuje nakoupit Bitcoin nebo Ethereum pomocí kreditní/debetní karty nebo bankovním převodem. Občané EU mohou použít SEPA převod. Přidat si platební metodu v podobě kreditní či debetní karty je poměrně jednoduché. Verifikace těchto karet trvá až 48 hodin, avšak poté co je dokončená, uživatelé mohou nakupovat okamžitě přes svůj CEX účet. Verifikace kreditní karty vyžaduje, aby uživatel uploudnul selfie, na které je zaprvé vidět jejich obličej, a zadruhé na ní je čitelně vidět jejich karta. Tato fotka musí být barevná, high resolution a velikost souboru nesmí přesáhnout 15 MB. Uživatelé by si měli dát pozor na kvalitu jejich fotky, protože není-li dostačující, CEX po vás bude vyžadovat novou.

CEX.IO recenze

CEX nezveřejňuje jaké externí služby využívají k verifikace identity jejich uživatelů. Avšak vyjádřili se, že informace uživatelů (jejich ID, detaily kreditní karty etc.) jsou ukládány na alespoň pět let po odstranění účtu. Poté, co detaily své kreditní karty odešlete, CEX si vyžádá malou verifikační transakci. Abyste svou kartu potvrdili, musíte zaslat přesně to zadané množství, které si CEX nastaví a odeslat ho v USD. Tato částka je automaticky vrácena uživateli poté, co je ověření kompletní.

Uživatelé mohou taky využít bankovních převodů. CEX momentálně přijímá USD, Eura a Rubly. Poplatky za bankovní převody jsou v USD/EUR kolem $/€10.

CEX.IO dává jasně najevo, jak jejich služba funguje tímto níže uvedeným shrnutím jak nakoupit kryptoměny z této platformy:

  • Jednou co je transakce vložena, CEX vypočítá cenu a tu zmrazí na dvě minuty. Uživatel poté zadá kolik (ve fiatu) Bitcoinu, nebo Etherea chtějí zakoupit za danou cenu, následovně je jim ukázáno kolik kryptoměny obdrží. Poté, co uživatel klikne na Buy / Sell, si systém CEX ověří, zda má dostatek financí na provedení transakce.
  • Poté, co je transakce zpracovaná, CEX dokončí transakci, to však pouze v případě, že se kurz příliš drasticky nezměnil. V tom případě je transakce zrušena a uživatel je o tom upozorněn.

Pro podrobnější návod se podívejte zde.

Poplatky

CEX si účtuje poplatek 3.5% plus $0.25 / £0.20 poplatku za transakce pomocí kreditní karty. Nákupy přes kartu by měli být okamžité poté, co je transakce ověřena. Někteří uživatelé si stěžovali tyto dodatečné poplatky, které dle nich zamlžují skutečnou cenu. Avšak CEX tvrdí, že tyto prémie existují, aby zajistili, že transakce vskutku proběhnou tak, jak mají. To z toho důvodu, že operují trochu jinak než ostatní směnárny, které nevyužívají jejich Fill-or-Kill objednávek. Výhoda, kterou tento formát má je, že mají uživatelé zaručené množství, které si domluvili. Jiné směnárny, jako třeba Bitstamp vyžadují po uživateli, aby počkal, dokud je prodejce ochotný prodat Bitcoin kupci za danou cenu. Tato výhoda tím pádem zaručuje výsledek, avšak za cenu.

CEX si také dodatečně účtuje poplatek 7% za službu. Tato částka je již obsažena v ceně kryptoměny nabízené na směnárně. Avšak tento poplatek za službu je pouze aplikovatelný, když uživatel nakupuje přímo z CEX. Pokud uživatel využívá služeb jiné směnárny, bude platit jiné poplatky. Základní poplatek za transakci na platformě CEX začíná na 0.2%. Vyšší částky jsou ale aplikovatelné, pokud uživatel používá kreditní nebo debetní kartu, nebo pokud vybírá do bankovního účtu.

Obecně se berou poplatky na CEX jako průměrné a přijatelné ve srovnání s ostatními směnárnami (kromě tedy těch poplatků za službu).

Limity

Minimální množství BTC, které si můžete zakoupit je 0.01, přičemž maximum je 10 BTC. CEX nabízí svým uživatelům široké množství možných účtů, každý poskytující služby obstarávající jiné potřeby. O zvýšení limitu lze zažádat, ale může to být dlouhodobý proces.
Možné účty jsou:

  • Basic: Uživatelé těchto účtů mohou nakoupit až $500 Bitcoinu nebo Etherea za den, přičemž měsíční maximum je $2,000. Aby dotyčný získal basic účet, tak potřebuje pouze uznávaný státní doklad ID.
  • Verified: Verified uživatelé mohou nakoupit až $10,000 BTC či ETC za den, maximum za měsíc je $100,000. Aby mohl dotyčný vlastnit takový účet, bude potřebovat oficiální doklad ID a dodat jisté osobní informace, jako třeba doklad o pobytu.
  • Verified Plus a Corporate: Držitelé takovýchto účtů nemají žádná omezení a mohou nakoupit i prodat jakékoliv množství Bitcoinu nebo Etherea si přejí.

Co se týče výběrů, CEX je jednou ze směnáren, které umožňují svým uživatelům vybrat si na kreditní nebo debetní kartu. Operuje zde limit €2,000 za den na kartě, přičemž za měsíc je maximum €50,000. Toto omezení platí pro všechny VISA a MasterCard platební systému, nejde o něco, co si CEX vymyslel. CEX si účtuje $3.80 /£2.90 za výběr na kreditní kartu (s dodatečnými 1.2% za MasterCard transakce). Co se týče výběrům na bankovní účet, CEX je poměrně drahý s přibližnou cenou $50 za bankovní převod. Pro verified uživatele CEX nabízí možnost vybrat si přes ‘Crypto Capital’, což je soukromý bankovní fiat capital služba založena na technologii blockchain. Vybírání si přes Crypto Capital stojí pouze 1% a jde o nejlevnější způsob na CEX. Recenze online naznačují, že vybrat si peníze z CEX nemusí být něco úplně jednoduchého, někteří uživatelé si stěžovali na čekací dobu až 1 měsíce.

Zabezpečení

CEX tvrdí, že využívají offline hardware storage na ukládání financí svých zákazníků, avšak nerozvíjejí toto tvrzení žádnými detaily. Jak už bylo řečeno, tato platforma umožňuje 2FA ověřovaní, kterým si uživatel zaručuje bezpečí. Ať už je to nepohodlné pro uživatele, nebo ne, funguje to velmi spolehlivě.

CEX během své existence zažil jeden hackerský incident, k tomu došlo roku 2013, v počátcích této směnárny. Tato zranitelnost byla ošetřena včas a od té doby se žádné problémy nevynořily.

Podporované země

CEX operuje ve většině zemí, kromě těchto:

  • V těchto zemích nelze platit kreditní kartou: Island, Vietnam, Afghánistán, Alžírsko, Bahrajn, Irák, Kuvajt, Libanon, Libye, Nigérie, Omán, Pakistán, Palestina, Katar, Saudská Arábie a Jemen.
  • V těchto zemích nelze nakupovat přes bankovní převod: Afghánistán, Demokratická republika Kongo, Pobřeží slonoviny, Eritrea, Etiopie, Guinea-Bissau, Haiti, Írán, Irák, Keňa, Liberie, Libye, Guinea, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Somálsko, Súdán, Sýrie, Tanzánie, Tunisko, Turecko, Vietnam, Jemen a Zimbabwe.

CEX je zaregistrovaný v 24 státech Spojených Států, avšak není podporovaný ve státech: Alabama, Aljaška, Arizona, Arkansas, Colorado, Florida, Georgia, Guam, Idaho, Iowa, Kansas, Louisiana, Maryland, Michigan, Mississippi, Nebraska, New Hampshire, New Jersey, North Carolina, North Dakota, Ohio, Oregon, Tennessee, Texas, U.S. Virgin Islands, Vermont, Virginia, Washington.

Zákaznická podpora

CEX je obecně uznávaný pro svou zákaznickou podporu, což není u kryptosměnáren obvyklé. Umožňuje svým uživatelům řešit své problémy přes mail nebo propracovanou sekci FAQ. Je pochopitelně možné nalézt spoustu nehezkých názorů na podporu CEX, ale ve srovnání s ostatními jde o poměrně dobře funkční systém.

Závěr

CEX má v komunitě kryptoměn smíšenou reputaci, často se setkává s špatnou publicitou a krutými recenzemi. Většina této kritiky vychází z existence již zmíněných “hidden fees”, obtíží, které někteří uživatelé zažívají při procesu verifikace své identity a pochopitelně z problémů se zákaznickou podporou.

Hlavní nevýhodou CEX jsou definitivně vysoké poplatky, ale pořád jde o velmi spolehlivou směnárnu pro nakupování a prodávání Bitcoinu a Etherea. Je user-friendly, ideální pro začátečníky a představuje poměrně přívětivou bránu do světa kryptoměn. Fakt, že jde o cross-platform službu, zjednodušuje uživateli přehled o svých financích on the go.

 

Sdílet

Autor

Student, nadšený atlet a spekulant krypta. Přejete-li si mě podpořit, moje BTC adresa je zde: 3FnC3op7eRPLhvZJr6WV7EJoSkd9XeeSwE LTC adresa: M9iZRn7fCqi6eCnEUui2yAXMzGaJsF5vVK

Komentáře

Zanechat komentář