Lavina kolapsů krypto společností v posledních týdnech nenechává chladným snad žádné krypto investory. Například krach krypto hedgeového fondu Three Arrows Capital s sebou smetl i jednoho z velkých krypto hráčů Voyager Digital, který tento týden podal žádost na ochranu před věřiteli. Jen Voyager Digital eviduje více než 100 tisíc věřitelů. A možná právě proto se teď více než kdy jindy skloňuje otázka, zda není zapotřebí mít svého krypto/finančního poradce?
Základní rady pro krypto investory
Hlavním důvodem proč si většina krypto investorů najímá poradce je ten, že mu pomáhá vyhnout se potencionální katastrofě přesunutím jeho aktiv do decentralizovaného finančního hedgeového fondu nebo projektu a použije pouze zcela insolventní burzu či makléře. Mít svého poradce má také velkou výhodou v tom, že udržuje klienta v klidu po celou dobu cenové volatility kryptoměn. Pokud si ale krypto investor nechce či nemůže poradce najmout, je tu pár základních rad, kterými by se měl řídit.
- Zjistit si informace ohledně likvidity daného projektu
- Znát konkrétní jméno zakladatele/vývojáře – anonymita zakladatele projektu by měla vzbudit ihned nedůvěru
- Důkladně si přečíst tzv. white papers – jedná se o dokument vydaný vývojáři projektu, ve kterém vysvětlují technologii a účel celého projektu
- Nezapomínat na selský rozum – pokud vám něco na projektu nesedí, nejděte do toho
- Příliš velká očekávání – pozor na srovnávání se s ostatními krypto investory, kteří vstoupili na trh kryptoměn dříve. Příležitosti k obrovským výnosům v krátkém časové období se oproti předchozím letům stále zmenšují.
- Zvážit způsob uskladnění kryptoměn a to na externí hardware peněženky – jedná se totiž o nejbezpečnější způsob uskladnění digitálních aktiv
- Projekt musí spadat pod bankovní nebo jinou finanční regulaci.