Christy Goldsmith Romerová, členka Futures and Commodities Trading Commission (CFTC), poskytla rozhovor o aktuálním stavu trhu kryptoměn. Současná fáze tohoto trhu podle komisařky přesně připomíná krizi z roku 2008.
V tomto smyslu Romerová nemluvila jen o momentu silných pádů, ale o údajném nedostatku regulace. Komisařka proto požádal Kongres USA, aby urychleně schválil nařízení pro tento sektor a projevila podporu návrhu zákona senátorky Cynthie Lummisové, který dává CFTC pravomoc regulovat toto odvětví.
Podobá se současná krize roku 2008?
Vzhledem k turbulentním podmínkám na trhu v posledních týdnech uvedla Romerová dvě hlavní rizika, která vidí na trhu s kryptoměnami.
Za prvé, sektor rostl exponenciálně, ale bez jakékoli regulace. Podle Romerové je tento scénář podobný tomu, co se stalo v roce 2008, s laxními regulacemi na finančním trhu. „Existuje velmi významný trh, který není regulován. Oficiální orgány nemají možnost zasáhnout, protože existuje regulační mezera,“ uvedla.
O krizi v roce 2008 převládá názor, že chyběla regulace. Proto se společnosti a banky dopouštěly excesů a spustily všeobecný pokles trhu.
Za druhé, Romeroová poukazuje na korelaci mezi trhem s kryptoměnami a akciemi, zejména v technologickém sektoru. Komisařka říká, že tato korelace vede k tomu, že chování investorů se řídí vzorem.
„Na býčím trhu investoři spěchají s nákupem dalších těchto aktiv. Ale když se trh dostane do medvědího stavu, uvidíte snižování rizik a rozšířený prodej. Nejvíc mě znepokojuje, že pokud zákony nebudou držet krok s technologií, nejzranitelnější investoři přijdou k úhoně,“ vysvětlila.
V rozhovoru se novináři Romerové zeptali, zda regulace zabrání vývoji trhu. Ta tuto myšlenku zavrhla a řekla, že dohled je nezbytný pro to, aby se společnosti zabývající kryptoměnami vyvíjeli a rozšířily své zákaznické základny.
To je případ institucionálních investorů, kteří nemohou investovat do produktů, které nejsou regulovány zákonem. Investiční fond tak nemůže nakupovat BTC na burze a ukládat je do peněženky. Rozdí mezi dnešními kryptoměnami a ekonomikou roku 2000 je podle Romerové právě tento.
Žádost o regulace
Nakonec Romerová doporučila, aby Kongres udělal svou část. Podle komisařky je naléhavé, aby USA měly nařízení pro digitální aktiva. Poté vyjádřila podporu návrhu zákona senátorky Cynthie Lummisové, který klasifikuje kryptoměny jako komodity. Jinými slovy, regulace trhu by byla v rukou CFTC, která je za tento sektor odpovědná.
„Budeme regulovat kryptoměny a jejich deriváty jako komodity. Nyní máme pravomoc bojovat proti podvodům, ale ta je velmi omezená. Podali jsme exekuční žaloby, ale nemůžeme tento trh skutečně analyzovat,“ řekla.
Pokud bude zákon schválen, CFTC by získala pravomoc regulovat trh a zlepšit bezpečnost a mechanismy boje proti zločinu.