Tým Chainlink vydal dokument se svými dlouhodobými cíli s názvem „Dlouhodobé cíle, plán a počáteční implementace“. Dokument nastiňuje další kroky návrhu sítě.
Chainlink se chce zaměřit na staking
Podle dikumentu má Chainlink v úmyslu posílit stakingové služby a nechat kryptoměny zamčené za účelem ověření bloků. V tomto smyslu bude staking škálovat systém a integrovat více blockchainových sítí.
Kromě toho stakovací mechanismus přináší do sítě novou vrstvu „kryptoekonomického zabezpečení“, vysvětlil. Totéž platí pro většinu blockchainů Proof-of-Stake (PoS), které odměňují účastníky za pomoc při zabezpečení sítě.
Projekt implementuje čtyři dlouhodobé cíle pro Chainlink. Jedním z nich je rozšíření sítě oráklů na další platformy. Začátkem června orákly zahájili své operace na síti Solana.
„Staking zase zlepšuje schopnost uzlů přijímat zakázky a získávat odpovídající poplatky v síti,“ uvádí se v dokumentu.
Hlavním účelem je zvýšení bezpečnosti a uživatelských záruk oráklových služeb. Stakované coiny budou „zárukou úrovně služeb pro výkon sítě“. Kromě toho bude systém obsahovat pobídky a sankce, jako je krácení odměn. V důsledku toho budou uzly LINK generovat zprávy oráklů konzistentněji a včas.
Druhým cílem projektu je podpořit účast a zapojení komunity. Kromě toho mohou operátoři uzlů vytvářet delegované stakovací systémy, podobné tomu, co dělá Tezos (XTZ).
Nižší dopad na životní prostředí
V konečném důsledku bude staking generovat udržitelné odměny ze skutečného dlouhodobého používání. Zde přichází na řadu dopad na životní prostředí, který je jedním z argumentů ve prospěch stakingu.
Očekává, že dlouhodobý růst povede k většímu podílu odměn pocházejících ze „zdrojů nezaložených na emisích“. To znamená, že staking sníží dopad sítě na životní prostředí
Konečným cílem je „umožnit operátorům uzlů přístup k práci s vyšší hodnotou prostřednictvím stakingu“. To znamená, že v průběhu času budou mít operátoři uzlů více příležitostí zapojit se do decentralizovaných sítí oráklů (DON), což dále podporuje zabezpečení.
Spuštění stakovacího mechanismu bude postupné a bude se vyvíjet jako orákly. Tým vydá počáteční verzi s názvem V0.1 do konce tohoto roku. A konečně aktualizace V1 a V2, které nemají datum vydání, přinesou další funkcionalitu.