Prezidentka ECB Christine Lagardeová ve svých diskusích na téma „Největší výzvy světa“, součásti série Time 100 Talks pořádané zakladatelem Světového ekonomického fóra Klausem Schwabem, vyjádřila svůj postoj velmi jasně a uvedla, jakkoli stablecoiny předstírají, že jsou skutečnou měnou, jejich úplné spojení je s aktuální fiat měnou. Tyto takzvané kryptoměny vždy mají hodnotu 1 dolar.
Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Bybit. Vstupní bonus až 3650 USD!
Prezidentka ECB hovořila o stablecoinech
Zdůraznila důležitost definování a kategorizace těchto nových decentralizovaných aktiv do příslušných skupin. V odkazu na nedávno zveřejněné odhalení rezerv Tetheru vydávajícího stablecoin USDT prezidentka ECB zmínila zkreslování rezervních měn podporujících tato digitální aktiva ve formě fiat peněz. Téměř 49% rezerv v amerických dolarech, které byly určeny k podpoře stablecoinů vydaných společností Tether, bylo ve skutečnosti nespecifikovaným obchodním papírem. Podobně tomu bylo i u USDC vydávaném společnostmi Circle a Coinbase, kde 9% rezerv tvoří komerční papíry.
Výše uvedená odhalení vysvětlují důležitost dohledu a regulace těchto digitálních aktiv. Emitenty těchto stablecoinů je třeba dostatečně prozkoumat, aby se předešlo zkreslování jejich údajů. Prezidentka ECB objasnila, že uživatelé by měli mít kdykoli svobodu směňovat svá aktiva na dolary a proto emitenti potřebují odhalit správná čísla.
Relevance digitálního eura podle ECB
Přestože je Lagardeová kritická vůči vzestupu kryptoměn, hodlá jednat podle preferencí zákazníků. Uvedla, že pokud jejich zákazníci dávají přednost používání digitálních mincí na rozdíl od tradičních médií, jako je šek nebo hotovost, pak by ECB digitální mince zpřístupnila.
Na dotaz ohledně plánu ECB na zavedení digitálního eura a jeho spuštění v příštích 4 letech Lagardeová vysvětlila, že jsou ve fázi dvouletého vyšetřování, které pomůže instituci navrhnout digitální měnu podle preferencí uživatelů a také správných technických doporučení obchodníků a dalších zprostředkovatelů. Tato fáze má začít v říjnu.
Vytvoření takové digitální měny by vyžadovalo úplné znalosti o její bezpečnosti, uživatelské přívětivosti, přístupnosti a přijetí v regionech jiných než Evropská unie, jakož i cenové dostupnosti.
O Christine Lagardeové
Christine Lagardeová je prezidentkou Evropské centrální banky a je tedy silnou osobností evropského finančního prostředí. Měla tu čest stát se první ženou v čele Evropské centrální banky už v roce 2019. Kromě toho, že je ekonomka, je také političkou a právničkou. V letech 2011 až 2019 působila také jako generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu.
Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Phemex se vstupním bonusem až 2500 USD!