Realitní sektor v Číně v současné době zasáhly finanční problémy. Někteří v tomto ohledu tvrdí, že země ve skutečnosti zažívá bezprecedentní finanční krizi s bankami na pokraji kolapsu.
Tvrdí to kryptoinvestor Lark Davis, který však nemusí být ve svých úsudcích vůči Číně nestranný.
Skutečná bezprecedentní finanční krize nebo potíže s přechodem?
Davis uvádí, že 75 % čínského majetku se nachází v nemovitostech. Nesplácení čínských dluhopisů navíc v roce 2022 dosáhlo 20 miliard dolarů, což je více než dvojnásobek hodnoty z roku 2021, a 18 z 19 společností, které zkrachovaly, byly realitní společnosti.
Nároky bank na ty, kteří si vzali hypotéku na nákup nemovitosti, se v Číně také výrazně zhoršují, v některých ohledech podobné tomu, co se stalo v roce 2008 v USA s následným zhroucením subprime hypoték.
Dokonce i exopizice některých čínských bank vuči neplatičským realitním společnostem vedlo některé k zastavení výběrů, zpočátku ve venkovských oblastech, a poté se rozšířily také do velkých měst.
Podle Larka Davise, pokud se čínský trh s nemovitostmi zhroutí, dopad by mohl být stejně závažný jako v roce 2008 nebo dokonce ještě horší, protože Čína je nyní nedílnou součástí globální ekonomiky .
Nemělo by se zapomínat, že tato situace trvá již zhruba rok, kdy se v polovině loňského roku Evergrande, druhá největší čínská realitní společnost, dostala do krize.
Čínské ekonomické intervence
Až dosud Čína vždy zasahovala, aby zabránila kolapsu sektoru, a zjevně se jí to vždy podařilo.
Například bilance čínské centrální banky ukazuje, jak na rozdíl od centrální banky USA a Evropské centrální banky nezahájily v roce 2020 velké kvantitativní uvolňování, ale počkaly do začátku roku 2021, než zahájily expanzivní měnovou politiku, která dosáhla vrcholu na začátku roku 2022. PBoC současná bilance je pouze o 6 % vyšší než její předpandemická bilance, zatímco na druhé straně je bilance Fedu stále na více než dvojnásobku předpandemické bilance.
Teoreticky by tedy čínská centrální banka měla stále spoustu náboj;, které by mohla vystřelit, pokud by se chtěla vyhnout rozsáhlému kolapsu realitního sektoru, a skutečně se zdá, že je v případě potřeby zamýšlí použít.
Stačí říci, že oficiální inflace v Číně je na 2,7 %, což je naprosto v mezích normy, zatímco v USA je to kolem 9 %.
Takže i když problémy existují a teoreticky také rizika, scénář je jedním ze scénářů země, která může být stále schopna reagovat a vyhnout se nejhoršímu.