Kryptoměny v Číně jsou velkým tématem. Nejlidnatější země světa vůči nim donedávna zaujímala velmi razantní postoj a v podstatě je stavěla mimo zákon. Přesto je ovšem Čína kryptoměnovou velmocí. Sídli zde totiž Bitmain, který naprosto dominuje byznysu napojenému na těžbu. V poslední době ovšem komunistická říše otočila. Spojení kryptoměn se slovem podvod například znamená problémy se zákonem a těžba už není protikánoná. Na obzoru by dokonce měla být také státní kryptoměna. Nyní čínská vláda tvrdí, že uživatelům této digitální měny zaručí soukromí. Anonymita ovšem obyvkle nepatří mezi aspekty, které by vláda běžným Číňanům dopřávala.
Kryptoměny v Číně mají zelenou
Čína, která si s dodržováním lidských práv nikdy nedělala příliš velkou hlavu, nyní uvedla, že státní kryptoměna rozhodně nebude nástroj pro špehování občanů. Autoritativní vláda svým občanům údajně zajišťuje anonymitu. To ovšem pouze v případě, že se pohybují v mezích zákona. V tímto prohlášením přišel vedoucí čínského výzkumného ústavu pro digitální měny Mu Changchun na konferenci v Singapuru. Pokusil se tak o ujištění, že plánovaná státní digitální měna nemá být dalším nástrojem pro dohled nad životy občanů.
„Víme, že mezi lidmi existuje poptávka po zachování anonymity, kterou poskytuje používání papírových bankovek a mincí. Dáme lidem to, co žádají, tedy anonymitu při provádění transakcí,“ uvedl v Singapuru Mu Changchun. Podobné prohlášení z úst státního představitele působí přinejmenším podivně. A to zvláště pokud zazní od vyslance vlády z Pekingu, která se se zachováním svobody Číňanů nikdy nedělala příliš těžkou hlavu.
Anonymita a státní kryptoměna – jde to vůbec dohromady?
Čínský ústav pro výzkum digitálním měn zároveň dodává, že kontroly v oblasti daní, praní špinavých peněž nebo financování terorismu samozřejmě probíhat budou. Je tak otázkou, zda této pravomoci nebudou čínské státní orgány zneužívat.
Na projektu už čínští vývojáři pracují poměrně dlouhou dobu. Státní virtuální měna totiž údajně začala vznikat už před pěti lety a v současné době má být téměř hotová. Systém bude spoléhat na dva pilíře. Jedním bude čínská centrální banka a druhým komerční banky. Známo je také to, že virtuální měna nebude zcela závislá na blockchainu, který je základním kamenem všech kryptoměn. Bude se tedy nejspíše jednat o jakýsi hybrid. Podle posledních zpráv by čínská státní virtuální měna měla spatřit světlo světa během dvou až tří měsíců.