Čínská digitální měna, která je naplánována na příští a má být vytvořena tamější centrální bankou PBOC, údajně zvládne vypořádat až 220 000 plateb za sekunda. Toto číslo vzbuzuje mezi krypto odborníky pochyby. Bitcoin zvládá maximálně 7 plateb za sekundu a Ethereum se svými 15 na tom není o moc lépe. Platební systému karet jako je například Visa, údajně zvládnou vypořádat mezi 50 000 až 60 000 plateb za sekundu. Čínská digitální měna by tak snadno pokořila i tyto soupeře na poli zaběhlých transakčních systémů.
Čína vytváří vlastní digitální měnu ve snaze oslabit pozici amerického dolaru jako rezervní měny a nijak se tímto cílem netají. Dalším důvodem jsou snahy velkých technologických firem o vytvoření vlastního platebního systému s pomocí digitálních měn. Velkou diskuzi na toto téma spustila společnost Facebook s jejich projektem jménem Libra. Analytici zajímající se o krypto odvětví počítají, že velké technologické společnosti přijdou se svými vlastními digitálními měnami v příštích několika málo letech. Zatímco v současnosti plní novinové titulky zprávy o měnových válkách a devalvaci národních měn ve snaze usnadnit exporty domácím výrobcům, brzy bychom se mohli dočkat zpráv o válce digitálních měn jednotlivých států.
Mohlo by Vás zajímat: Obchodní válka trochu jinak, bude této válce dominovat digitální měna Číny?
Čínská digitální měna pro téměř dvě miliardy lidí
Společnost Facebook se svým projektem Libra vzbudil velkou pozornost hlavně proto, že má obrovskou uživatelskou základnu. Poskytnou téměř třem miliardám uživatelů konkurenční platební systém je něco, co vlády napříč světem nemohly jen tak ignorovat. Oproti tomu Bitcoin s pár desítkami miliónů uživatelů pro ně stále není hrozbou. Čína s počtem obyvatelů přesahující 1,4 miliardy, strhává pozornost ostatních národních států a regulátorů ke svým plánům na vytvoření vlastní digitální měny.
Mohlo by Vás zajímat: Bude Čínský digitální Juan anonymní?
Yang Wang, výzkumník z Čínské univerzity Renmin tvrdí, že 220 000 plateb za sekundu je velmi ambiciózní číslo, ale reálné. Je to současně prý důkaz o tom, že Čína digitální měny nepodceňuje a je si vědoma, že škálovatelnost je jeden z klíčových aspektů. Nutno poznamenat, že existuje mnoho projektů, které tvrdí (tvrdily), že dokáží vypořádat desítky či stovky tisíc plateb za sekundu. Při ostrých testech však všechny selhaly a jejich skutečná rychlost při zpracování plateb a maximální objem plateb za sekundu byly řádově nižší.