Recese, BTC a kryptotrh: Jak se vzájemně ovlivňují?
Ekonomika USA je na tom hůř, než jsme si mysleli
Stále více se objevují hlasy a signály, že USA směřují k recesi, přičemž někteří jsou přesvědčeni, že už v ní jsou. Technicky vzato, recese je, když ekonomika klesá alespoň dvě čtvrtletí v řadě ve srovnání se stejným čtvrtletím loňského roku.
A skutečně to v zámoří vypadá bledě. Na konci druhého čtvrtletí index S&P500, který sleduje akcie 500 největších kotovaných společností, zaznamenal nejhorší vývoj od roku 1970 – a to i včetně celosvětové hospodářské krize v roce 2008. Akciové trhy klesají a věci se mění a v tuto chvíli vypadá ponuře i pro kryptoměny. Anthony Pompliano, expert na BTC nedávno uvedl:
Americká ekonomika je na tom hůř, než se čekalo.
„Pomp“ však ve svém hodnocení není sám. Generální ředitel Tesly Elon Musk také začátkem června řekl, že má „super špatný pocit“ z ekonomiky. V interním e-mailu Musk požádal své továrny, aby prozatím pozastavili všechny nábory nových zaměstnanců.
Také ekonom Nouriel Roubini alias „Dr. Doom“ 21. června řekl, že americká ekonomika je již velmi blízko recesi.
Ani situace v sousedním Německu nevypadá nijak zvlášť dobře. Mnoho tamních ekonomů v čele s Jensem Südekumem se obává vážné recese, pokud by Rusko mělo zastavit dodávky plynu. Firmy by musely pozastavit výrobu nebo ji úplně ukončit a ekonomická produkce by byla výrazně oslabena.
Co by znamenala recese pro BTC?
Cena BTC v posledních měsících vykazovala silnou korelaci s americkými akciovými indexy Nasdaq100 a S&P500. Obecně je BTC považován za rizikové aktivum, které investoři prodávají v obtížných tržních fázích.
V nejistých dobách jsou takové držby redukovány a alokovány do relativně bezpečnějších investic, jako jsou dluhopisy s vysokým úvěrovým ratingem. Zejména drobní investoři, kteří se musí smířit se skutečnými ztrátami kupní síly v důsledku vysoké inflace, mají tendenci upustit od investování do BTC, aby pokryli každodenní výdaje a dlouhodobé závazky. Situaci ztěžují rostoucí úrokové sazby, které mají negativní dopad na aktiva bez cash flow.
Další dislokace na mezinárodních kapitálových trzích by mohly vést k testování nových ročních minim BTC. Stručně řečeno: Pokud dojde k recesi, Bitcoin i další kryptoměny budou pravděpodobně znovu těžce zasaženy.
Jak se bude BTC chovat v recesi v delším časovém horizontu, zatím nelze s jistotou odhadnout. Kryptotrh už pár pádů zažil, Bitcoin byl prohlášen za mrtvý již několikrát. Jakkoli je makro obrázek a krátkodobý až střednědobý výhled špatný, je důležité si uvědomit, že ceny již výrazně korigovaly. Neméně příznivá situace je pouze pro investory s dlouhodobým investičním horizontem.