Snad každý obchodník a investor už někdy slyšel o tržním sentimentu, náladách a emocích, které hýbou finančními trhy. Skvělou pomůckou, která dokáže měřit právě úroveň těchto emocí a to na základě exaktních pravidel, je nástroj zvaný Fear and Greed Index (index strachu a chamtivosti). Stupnice tohoto indexu se pohybuje od 0 do 100 a je rozdělena do jednotlivých kategorií, kterými jsou strach, extrémní strach, chamtivost a extrémní chamtivost.
Výpočet Fear and Greed Indexu
Výsledná informace, kterou je emoce ovládající kryptoměnové trhy, je vypočítána na základě níže uvedených proměnných:
- Volatilita: Náhlý nárůst volatility často ukazuje na paniku v trhu.
- Objem trhu: Vysoké objemy nákupů na stálém základě mohou naznačovat, že trh jedná chamtivě.
- Sociální média a průzkumy: Velký objem příspěvků a hashtagů může naznačovat rostoucí zájem veřejnosti a chamtivost.
- Dominance bitcoinu: Jaký je podíl bitcoinu na trhu ve srovnání s celým kryptoměnovým trhem. Nárůst dominance bitcoinu naznačuje strach na trhu, protože investoři se mohou odklánět od rizikovějších altcoinů.
- Data Google Trends: Vyhledávací dotazy související s bitcoinem.
Co v praxi ovlivňuje Fear and Greed Index?
Příkladem extrémní chamtivosti, která trh zasáhla v lednu roku 2024, bylo očekávání schválení prvních spotových ETF pro bitcoin. Tehdy index dosáhl hodnoty 76, což značí úroveň extrémní chamtivost. Naopak v červenci 2024 hodnota Fear and Greed Indexu klesla natolik, že index signalizoval extrémní strach. To bylo způsobeno strachem ze zahájení vypořádání ze strany zkrachovalé krypto burzy Mt. Gox věřitelům.
Chování Fear and Greed Indexu je řízeno různými fundamentálními, ekonomickými a dalšími faktory, které ovlivňují chování investorů. Nyní se podíváme na ty nejběžnější faktory, se kterými se investoři mohou na finančních trzích potkat.
- Zprávy a události z trhu: Zprávy o regulačních změnách, hackech nebo narušení bezpečnosti, technologickém pokroku nebo makroekonomických událostech mohou významně ovlivnit sentiment investorů.
- Kolísání cen: Prudký nárůst cen může vést k chamtivosti, protože investoři spěchají využít rostoucích hodnot, zatímco náhlé poklesy cen mohou vyvolat strach.
- Globální ekonomické podmínky: Ochotu riskovat mohou ovlivnit širší ekonomické faktory, jako jsou úrokové sazby a zdraví globální ekonomiky. Ekonomická nestabilita může učinit bezpečnější aktiva přitažlivějšími, což vyvolává strach na rizikovějších trzích, kam spadá i kryptoměnový trh.
- Technologický vývoj: Spuštění nových platforem, vylepšení technologie blockchain nebo škálovatelnosti může vytvořit chamtivou tržní atmosféru.
- Vlivné osobnosti a média: Pozitivní podpora nebo investice známých osobností může rovněž vést k chamtivosti, zatímco kritika naopak vyvolává mezi investory strach.
- Manipulace s trhem: Náladu mohou ovlivnit také schémata pump-and-dump, pohyby velryb (velcí držitelé značného množství kryptoměny) nebo influenceři.
NAVŠTIVTE NÁŠ DISCORDOVÝ SERVER S PRAVIDELNÝM ZPRAVODAJSTVÍM A ANALÝZAMI
Jak používat Fear and Greed Index
Tento index měří sentiment na kryptoměnovém trhu, čehož mohou investoři využívat ve svůj prospěch. Známý investor Warren Buffett vždy radil, aby investor nakupoval v okamžiku, když všichni prodávají a prodával, když všichni nakupují. To v přeneseném slova smyslu znamená, že prodávat se má se ziskem, když na trhu panuje extrémní euforie a nakupovat v okamžiku, kdy na trhu panuje extrémní strach.
Naopak nevýhodou Fear and Greed Indexu je, že nedokáže investorům poskytnout konkrétní cenovou úroveň nebo podmínky, kdy by měl být obchod realizován či ukončen. Tato výsada spadá spíše do technické analýzy. Nicméně i tak je Fear and Greed Index velmi dobrým pomocníkem při investičním rozhodování, který byste určitě neměli opomíjet.
ZAČNĚTE OBCHODOVAT kryptoměny NA BINANCE
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.