Bitcoin je protokol, který využívá Proof-of-Work (PoW) jako svůj konsensuální mechanismus. Jedná se o mechanismus, který zahrnuje významnou spotřebu energie , která se zvyšuje s rostoucí hodnotou BTC, ale zároveň zaručuje vysokou neměnnost jeho blockchainu .
Jiné kryptoměnové protokoly na druhou stranu používají Proof-of-Stake (PoS), protože je méně energeticky náročný mechanismus a umožňuje rychlejší generování bloků. Je však méně bezpečný než PoW.
Například Ethereum se zrodilo s PoW, ale pak se v průběhu let rozhodlo přejít na PoS. Mohlo by se něco podobného stát Bitcoinu?
Co když Bitcoin přejde na mechanismus PoS?
Ve skutečnosti nikdo nemá moc svévolně změnit bitcoinový protokol a v současné době neexistuje velká většina uživatelů, kteří by přijali tak radikální změnu.
Přechod z PoW na PoS vyžaduje kompletní změnu v systému, kterým jsou bloky vytvářeny, a to natolik, že například Ethereum muselo dokonce vytvořit nový blockchain založený na PoS a rozhodlo se opustit starý PoW.
Pokud by bylo rozhodnuto nahradit PoW PoS také na Bitcoinu, proces by mohl být velmi podobný tomu, který provedlo Ethereum.
PoW však umožňuje, aby doba mezi bloky, na které závisí měnová politika Bitcoinu, byla v průběhu let konstantně udržována: blok se vytvoří každých 10 minut a halving přichází každých 210 000 bloků, tedy okolo 4 let. S PoS může být obtížnější udržet tuto měnovou politiku pevnou a rigidní.
Nevýhody Proof of Stake
Přechod na PoS by pak vytvořil významné rozdíly mezi uzly s více uzamčenými BTC a ostatními. Právě teď je asi 10 000 veřejných uzlů Bitcoinu stejných, všechny se stejnou silou. PoS nevyhnutelně vede k tomu, že některé uzly zpracovávají více tokenů, což je činí „výkonnějšími“.
Určitě by to způsobilo, že by těžaři zmizeli, protože PoS nezahrnuje těžbu. To by náhle a dramaticky snížilo spotřebu energie, což je v současnosti možná největší problém Bitcoinu.
Skutečnost, že PoS poskytuje o něco menší bezpečnost než PoW, na druhou stranu nemusí být ani tak významná, protože současná úroveň zabezpečení je tak vysoká, že i o něco nižší stupeň by se snad dal považovat za tolerovatelný.
Místo toho by skutečnost, že protokoly PoS jsou často méně decentralizované, mohla být větším problémem.
Možná je to jeden z hlavních důvodů, proč většina uživatelů Bitcoinu nechce změny v základním protokolu, protože vysoký stupeň decentralizace bitcoinu je přesně jednou z jeho největších předností, aby byl co nejvíce chráněn a udržován.