Otázka, která jistě zajímá mnoho investorů a obchodníků, jak se bude trh s kryptoměnami vyvíjet v roce 2022? Jaké oblasti ze světa krypta jsou na vzestupu a jaká digitální aktiva se v následujícím roce budou těšit největší pozornosti? Na to vše po podíváme v tomto článku.
Největší boom zažily kryptoměny v roce 2017 a 2018. Tehdy světlo světa spatřily první digitální měny, kterým v předchozích letech Bitcoin otevřel dveře. Další roky byly pro vývoj kryptoměnového světa velmi důležité. V roce 2020 a 2021 přišli na svénu dva velký hráči. Nejprve nezaměnitelný token (NFT) a následně decentralizované finance (DeFi). Ještě než se pustíme do analýzy budoucího vývoje v krypto světě, připomeneme si nejdůležitější události z uplynulého roku 2021.
Krátké ohlédnutí
- v loňském roce svět zaznamenal vznik 80 milionů unikátních kryptopeněženek
- Bitcoin zaznamenal růst 60 %
- jihoafrický stát Salvador přijal Bitcoin jako oficiální měnu
- trh s NFT vygeneroval 2,5 miliardy USD
- tržní kapitalizace všech kryptoměn dosáhla 3 bilionů USD (na začátku roku kapitalizace činila 800 miliard USD)
Tento strmý nárůst popularit kryptoměn by se podle odhadů analytiků měl v roce 2022 ještě zvýšit. Nebudeme ale předbíhat. Pojďme se podívat na výhled pro rok 2022.
Nárůst konkurence pro Ethereum
Síť Ethereum v poslední době čelí mnoha problémům se škálováním, což způsobuje problémy s tzv. gass fees, neboli náklady na zpracování transakce, které jsou na této síti extrémně vysoké (přes 200 USD). Tyto problémy jsou způsobený vysokým zájmem o tuto síť, jejíž technologie není schopna zpracovat více jak 30 transakcí za sekundu. Tyto problémy v síti Ethereum jsou ovšem vodou na mlýn konkurenčním platformám, jako jsou například Cardano nebo Solena.
Vzestup DeFi – přijetí decentralizovaného financování
Během uplynulých let se v odborné i neodborné veřejnosti začalo přemýšlet nad tím, zda mohou kryptoměny jednoho dne nahradit stávající FIAT měny a vytvořit tak nový finanční systém, který bude nejen rychlejší, bezpečnější a důvěryhodnější, ale především decentralizovaný. Právě DeFi by měla zajistit tuto výměnu jedné generace finančního systému za novou, blockchainovou generaci.
Rozmach Metaverse
Téma tohoto virtuálního vesmíru, či virtuální platformy, bude v roce 2022 velmi aktuální. Obecně se totiž očekává, že hlavní investiční příležitosti se budou odehrávat právě v tomto segmentu. První kroky k vytvoření virtuálního světa položily již v roce 2021 herní společnosti, které pomocí technologie blockchain na unikátních NFT tokenů vytvářeli pro své hráče 3D virtuální prostředí s vlastní ekonomikou.
Vyšší level ovšem plánují vytvořit Microsoft a Facebook (META), kteří spoluvytvářejí unikátní virtuální prostředí, které je ovšem v současnosti centralizované, což je v rozporu s myšlenkou blockchainu.
Jedním z průkopníků virtuálního nakupování je společnost Walmart, která oznámila, že plánuje vytvořit vlastní kryptoměnu a NFT pro nákup zboží ve virtuálním prostředí. I společnost Nike plánuje obdobným způsobem nabídnout své produkty formou nákupů v metaverse prostředí.
Díky těmto krokům velkých firem je velice pravděpodobné, že se společnost v několika následujících letech dočká proniknutí virtuálního světa do toho skutečného, kde se budou produkty a služby v obou světech navzájem prolínat.
Závěr
Kryptoměny nabízejí mnoho varant svého uplatnění. Od klasické měny, která je centralizované a určená pro platby za zboží a služby, přes nástroj pro výrobu virtuálních herních prostředí, až po komplexní realizaci virtuálního světa, který bude kopírovat fyzickou realitu a všechny požitky s ní spojené. Je velmi pravděpodobné, že většina investičních příležitostí v roce 2022 se bude týkat především tohoto tržního segmentu.