Podle South China Morning Post se společnosti, které čelily problémům s výběrem, obrátily na Binance se žádostí o úvěry. Informaci sdílel ve středu na svém twitteru Colin Wu.
Generální ředitel Binance Changpeng „CZ“ Zhao však dal jasně najevo, že Binance neposkytla rěmto protokolům žádné úvěry. Generální ředitel hovořil konkrétně o Three Arrows Capital (3AC), fondu, který je blízko insolvence.
Generální ředitel Binance zároveň napsal text, ve kterém se věnuje nedávnému dění na trhu. V článku se věnuje pákovému efektu, etickým aspektům a roli burzy v současném dění na trhu.
CZ o současném dění
CZ zaujal stanovisko ve prospěch spojení společností. V tomto smyslu uvedl, že úlohou trhu je pomoci firmám přežít, i když to negeneruje okamžitou návratnost.
CZ však kritizoval i firmy a obchodní modely, ve kterých nejsou aktivity dobře řízeny. Dokonce uvedl, že existují „špatné, kreativní marketingově nafouknuté“ projekty a další, které nejsou nic jiného než Ponziho schémata. V těchto případech je vzdělávání spotřebitelů „nejlepší ochranou“ proti takovým projektům.
Na druhou stranu projekty, které dělají „malé chyby“, ale mají solidní obchodní modely a dobré týmy, si mohou zasloužit záchranu. Konečně jsou tu ty „velké projekty“, které se sotva drží. Protože mají nedostatek hotovosti, mohou čekat na peněžní injekci nebo prozkoumat možnosti akvizice.
Co se týče příběhu z Jižní Číny, CZ přiznává, že mnoho společností se obrátilo na Binance kvůli půjčkám. Burza prozkoumala všechny případy a učinila různá rozhodnutí, ale CZ neuvedl, které projekty získaly prostředky a které ne.
Pákový efekt: Rychle a pomalu
Generální ředitel se také zabýval tématem pákového efektu, kdy společnosti poskytují půjčky pomocí kryptoměn jako zajištění proto, aby znásobily svou pozici. CZ rozlišuje dva typy pákového efektu na trhu: rychlou a pomalou.
Rychlý pákový efekt obvykle souvisí s obchodováním futures na centralizovaných burzách. Pokud dojde k nějaké masové likvidaci, má tendenci velmi rychle začít a skončit s touto pákou.
Například 12. března 2020 klesl BTC z 8 000 dolarů na 3 000 dolarů za jediný den kvůli této páce, ale rychle se zotavil. To znamená, že pohyb byl velmi intenzivní a trval krátkou dobu.
Při pomalém pákovém efektu si fondy poskytují půjčky mezi sebou a do protokolů decentralizovaných financí (DeFi) k investování. Účinek tohoto pákového efektu se může šířit mnohem pomaleji a platformám obvykle trvá déle, než zjistí problémy.
Pro CZ je za pomalou páku zodpovědná současná devalvace, takže trh se plně nezotavil. „Nemyslím si, že jsme ještě viděli konec,“ uzavírá generální ředitel.
Pákový efekt byl klíčový pro krach trhu v červnu, protože rizikovější pozice několik úvěrových platforem se blížily k likvidaci, zatímco hodnota jejich krypto kolaterálu se zmenšovala.