Evropská centrální banka nyní bere 0,5 % z každého vkladu. Kdysi ale dávala 2 %. Negativní úroková sazba má donutit Evropany více utrácet, aby se inflace dostala na tu správnou hodnotu. Mezitím pokud se podíváme na úroky decentralizovaných financí, zvaných DeFi, dojdeme k číslu o dost zajímavějšímu. 8 %.
Negativní úroková sazba nejvíce zasáhla Německo
Evropská centrální banka reguluje bankovní prostředí napříč kontinentem, nicméně obzvláště nepříjemná je situace v Německu. Banky tam nabízejí sazby blízko 0 %, čím dál tím více v negativních číslech. Mnoho Němců proto investuje svůj kapitál do pojištění.
Mohlo by vás zajímat: Před sto lety Henry Ford předpověděl Bitcoin
Pokud se ale podíváme na blockchainové platformy, které nabízí decentralizované finance, dojdeme k úplně rozdílným číslům. Například stablecoin USDC nabízí 4,08 %. Vklady jsou navíc zabezpečené zapsáním do aplikace a nikoliv stvrzením dalších bankovních společností, které mohou zažít krach.
USDC je DeFi projekt jedné z největších směnáren, Coinbase. Spolupracovala na něm se společností Circle a jedná se tak o velice důvěryhodnou možnost držení svého kapitálu. Na druhou stranu z podstaty stablecoinu kurz kopíruje kurz reálného dolaru, až na malé výjimky.
Na druhou stranu DAI funguje plně decentralizovaně na základě chytrých kontraktů. Tyto kryptoměny jsou všechny vázány na americký dolar.
Mnoho investorů do kryptoměn se proto obrací na digitální aktiva, které fungují na základě stakingu. Ten nabízí úrok přímo v kryptoměně a stává se tak oblíbenou volbou pro HODLery.