Pokud se zajímáte o kryptoměny, určitě jste narazili na pojem crypto staking. Nic Vám to neříká? Nevadí. V dnešním článku si vysvětlíme v čem spočívá crypto staking a hlavně jak díky němu dosáhnout pasivního příjmu z kryptoměn. Nebude chybět ani recenze čtyř nejlepších crypto staking platforem.
Pokud jste opravdu začátečníkem a nevíte co jsou kryptoměny, měli byste navštívit našeho průvodce investicemi do kryptoměn.
Seznam nejlepších crypto staking platforem
Tady je rychlý přehled těch nejlepších crypto staking platforem v České republice v roce 2022. Chcete začít vydělávat na crypto staking? Zbývá už pouze jediný klik.
- Nexo – jedno z nejlepších bezpečnostních zabezpečení a vysoká pojistka ve výši 370 mil. dolarů
- Crypto.com – využijte kromě odměn ze stakingu také kartu s vysokým cashbackem
- Binance – využijte služby největší světové burzy a mějte všechna digitální aktiva pohromadě
- Youhodler – platforma nabízí půjčky kryté kryptoměnami spolu s výhodným stakingem
Co je crypto staking?
Pokud Vám něco říká spojení Proof of Work, tak příchod konsenzu Proof of Stake dal vznik části crypto stakingu. Jestliže provedete transakci na blokchainu Cardana, bude ji muset někdo schválit. Uživatelé, kteří tuto transakci schválí mají “zamknuté” své tokeny ADA, za což jim náleží odměna ve formě úroku, jež dostanou za poskytnutí svých mincí k validaci transakcí.
Staking je tedy uzamknutí jednotek kryptoměny s cílem získat odměnu.
Výše odměny v podobě úroku záleží na počtu mincí poskytnutých uživatelem, čím více poskytnete tokenů, o to víc dostanete na odměně. Tyto odměny se obvykle pohybují okolo 2 – 10 % p.a. Ovšem s využitím některých decentralizovaných protokolů se můžete dostat i na sazbu až 100 % p.a. Nicméně se jedná o rizikovější projekty, jejichž cena může v delším horizontu klesnout. Staking si tak můžete představit jako výkonnější spořící účet.
Kde se odměny berou?
- Odměny za staking
Podobně jako jsme zmiňovali výše, pokud znáte způsob jakým funguje konsenzu Proof of Work, usnadní to chápaní Proof of Stake. Těžaři na síti Proof of Stake jsou označovány za validátory transakcí. Dotyčný validátor drží určitý počet tokenů a vlastní tak nějaký procentuální podíl mezi ostatními validátory. Volba toho, kdo zapíše blok závisí na počtu nastakovaných kryptoměn a časovém úseku stakování. V obou případech platí přímá úměra, čím více, tím lépe.
Při vzniku nového bloku transakcí dojde ke stvoření nových odměn za staking – jsou vytvořeny úplně nové mince. Někdy se proto v kontextu o nových blokách hovoří o tzv. inflačních odměnách, zvyšují totiž počet mincí v koloběhu.
- Transakční poplatky
Poplatky za transakce jsou nezbytnou součástí odměn za staking. Při úspěšné transakci na kryptoměnovém protokolu musíte zaplatit poplatek, který putuje validačnímu uzlu a ten ho dále na základě výše poplatku transakce roztřídí do bloků.
Velikost poplatků je různá a liší se od protokolu. Jak můžeme vidět níže, poplatky a počet transakcí za sekundu na blockchainu Etherea se výrazně ve všech ohledech liší od protokolu Solana. Proto je někdy tento blockchain přezdíván jako “Ethereum killer”. Počtem transakcí za sekundu se blíží platební společnosti Visa.
Jak jsme zmínili výše, je dobré se zaměřit na počet validátorů. U Proof of Work sítě Etherea je číslo značně větší než u Solany.
Rozlišování crypto stakingu
Podle složitosti, výnosu a dalších kritérií můžeme rozlišovat čtyři typy stakingu. Mezi typy patří centralizovaný, decentralizovaný, on-chain a off-chain staking.
- Centralizovaný
Tímto je myšlen crypto staking na centralizovaných burzách, který je co se týče do složitosti jednodušší oproti dalším druhům. Stačí najít burzu, kde je tato možnost přístupná a uzamknout digitální aktiva na zvolenou dobu. Tato doba je stanovená, nejčastěji se jedná o 7,30 nebo 90 dní. Ovšem můžete najít i neomezenou dobu.
Jak název napovídá, jedná se o centralizovaný staking, kde je mezi Vámi a stakovacími pooly či smart kontrakty prostředník. Ten si zpravidla bere určitý poplatek za zprostředkování této služby. Například za uzamknutí CAKE dostanete u Binance nižší výnos, než u decentralizované burzy PancakeSwap.
- Decentralizovaný
Crypto staking na decentralizovaných burzách je o něco složitější, protože zde mizí zmiňovaný prostředník. Nicméně v důsledku toho odpadá poplatek prostředníkovi a riziko hacknutí burzy, což je výhoda. Jelikož my sami nejsme validátory, musíme se k nějakému existujícímu přidat. Níže můžeme vidět seznam fungujících validátorů pro protokol Solany.
Seznam je seřazen dle největší návratnosti, avšak na webu solanacompass si můžete určit vlastní flitr.
- Off-chain a on-chain staking
Jako poslední rozlišení považujeme off-chain a on-chain staking. Za on-chain staking jsou označovány všechny typy stakingu popsané výše – tedy centralizovaný i decentralizovaný staking skrze Proof of Stake konsenzus. Za off-chain staking jsou považovány veškeré stakingy fiat měn, stablecoinů a kryptoměn využívající jiný konsenzus než Proof of Stake. Jedná se například o Ethereum, které funguje stejně jako Bitcoin na konsenzu Proof of Work.
Nicméně pokud znáte tento konsenzus víte, že zde nefungují žádní validátoři. Týká se to totiž zvyšování likvidity a půjčování kryptoměn za úrok. Odměny zde tedy platí samotné burzy, které tuto možnost poskytují.
Je staking bezrizikový?
Jak už to u všech finančních aktiv bývá, žádné není bez rizika. Pravidlo přímé úměry funguje i v tomto případě – čím větší je procentuální výnosnost, tím větší rizika s investicí plynou. Abychom uvedli výnosnost na pravou míru, tak v řádech vyšších desítek procent není udržitelná. Čím více lidí začne určité digitální aktivum stakovat, tím více lidí se o odměny bude dělit a roční zhodnocení každého z nich se tak bude zmenšovat.
U projektů s malou kapitalizací je přítomna hrozba rug pullu. Obrazně řečeno to znamená “strhnutí koberce pod nohama investorů”. Vývojáři vyberou veškerou likviditu a hodnota digitálního aktiva klesne na minima až nulové hodnoty. Mezi známé příklady krádeží tohoto typu patří například token SQUID. Tato událost se stala v listopadu minulého roku a značně rezonovala napříč komunitou, přičemž podvodníci si přišli až na tři miliony dolarů.
Kam na crypto staking?
Abyste mohli začít uvažovat o crypto stakingu, budete si muset otevřít účet u platformy, která tyto služby poskytuje. Existuje spousta brokerů a burz, ze kterých si můžete vybrat, ale velmi se liší výnosem a dalšími faktory. Abychom vám pomohli s výběrem, zúžili jsme seznam na čtyři nejlepší platformy poskytující možnost jak na crypto staking v České republice.
1. Nexo
Od roku 2018 se společnost snaží přinášet profesionální finanční služby do světa digitálních aktiv. S využitím toho nejlepšího z dlouholetých zkušeností týmu v oblasti FinTech spolu se silou technologie blockchain umožňuje firma milionům lidí využívat hodnotu, která se skrývá za jejich kryptoaktivy, čímž utváří nový a lepší finanční systém. Nexo v současné době spravuje aktiva pro více než 3,5 mil. uživatelů.
Nexo kromě stakingu nabízí také kryptoměnové půjčky, směnu a jako jediná blockchainová společnost poskytuje své služby ve více než 40 fiat měnách. Aktiva klientů jsou uložena a chráněna v individuálně přidělených peněženkách u jediného kvalifikovaného, auditovaného a Goldman Sachs podporovaného správce – BitGo, tudíž o bezpečnost není nouze. Třešničkou na dortu je pojištění ve výši 375 mil. dolarů.
“Vytváříme budoucnost světa financí”, stojí na webu.
Jaký nabízí staking?
Níže na obrázku můžete vidět, jaké platforma podporuje aktiva a sazby. Diverzifikujte své portfolio s rostoucí nabídkou 32 digitálních aktiv, včetně BTC, ETH, NEXO, stablecoinů a dalších. Tyto sazby budete mít v případě, pokud odměny ze stakingu budete vybírat v tokenu NEXO. V opačném případě je procentuální výnos o 2 % nižší.
Vypočítejte si výši odměny
Pokud Vás zajímá, kolik si uzamknutím svých tokenů vyděláte, můžete využít kalkulačky na platformě. Přejdete na ní kliknutím zde. Zvolit si můžete dalších 31 mincí, ale jak vidíte, při uzamknutí 10 000 dolarů v NEXO, budeme mít o 1,5 roku později 14 261 dolarů, což představuje výnos ve výši 42 %.
Výhody a nevýhody:
2. Crypto.com
Pokud se pohybujete ve světě kryptoměn, určitě Vám neuniklo dění okolo burzy Cryptocom. Tato kryptoměnová burza spuštěná v roce 2019 se zanedlouho dostala pod kůži celé kryptoměnové komunitě, když minulý rok v listopadu oznámila, že si zajistila práva na pojmenování Staples Center v Los Angeles, které je domovem NBA Lakers či Kings z NHL, a to na příštích 20 let. Obchod vyšel na 700 milionů dolarů.
Nabídka kryptoměn
Crypto.com nabízí více než 50 tokenů ke stakingu, přičemž výnos do jisté míry ovlivňuje výše uzamknutých tokenů CRO po dobu 6 měsíců. Částky jsou rozděleny do tří kategorií – 400, 4 000 a 40 000 dolarů. Pokud vydržíte mít uzamknutých tokenů CRO ve výši 40 000 dolarů po dobu 180 dní, dostanete se na nejvyšší odměny za staking.
Visa karta
S uzamknutím tokenu Cronos si nezajistíte pouze vysoké odměny za staking, ale také solidní cashback, který může dosáhnout výše až 8 %. Karta funguje v eurech. Firma nabízí různé procentuální úrovně cashbacku, překvapivých 1-8 procent a další služby zdarma. Typ karty, jež můžete vlastnit, záleží na tom, kolik tokenů CRO zamknete v peněžence a jste ochotni držet.
Výhody a nevýhody:
3. Binance
Binance je kryptoměnová burza, která tu s námi bude letošním rokem pět let. Říkáte si, že je tu relativně krátkou dobu? To možná ano, nicméně platformě to nezabránilo se během pár měsíců od svého založení stát 10. největší burzou a několik měsíců na to obsadila místo první. Důležitý je také fakt, že se doposud nestala obětí hackerského útoku. Denně vykoná transakce v hodnotě 40 miliard dolarů. Na Binance nechybí ani staking.
Na burze Binance nechybí snad žádná služba, co se týče digitálních aktiv. Najdete zde obchodování kryptoměn i pomocí pákového efektu, trh s NFT, kryptoměnové půjčky, možnost připojení pro těžaře k Binance poolu a ještě k tomu nabízí Binance kartu.
Co nabízí ke stakingu?
Binance má snad největší výběr ze všech platforem, můžete zde stakovat přes 100 různých kryptoměn. Výnos někdy převyšuje i 100 % p.a. Jak můžete vidět u tokenu ASTR, zájem je opravdu obrovský, proto se vyplatí sledovat spouštění nových možností ke stakingu.
Off-chain staking
Platforma umožňuje i off-chain staking. Jak můžete vidět, do poolu musíte vždy přidat z páru obě dvě měny. Přispíváte tímto k likviditě na daném páru a Binance Vám za tyto služby vyplatí odměnu.
Výhody a nevýhody:
4. Youhodler
FinTech platforma YouHodler se zaměřuje na kryptem zajištěné půjčky s fiat měnami (USD, EUR, CHF, GBP), krypto (BTC) a stablecoin půjčkami (USDT, USDC, TUSD, PAX, PAXG, DAI, HUSD). Nechybí ani konverze krypto/fiat a krypto/krypto, stejně jako vysoce výnosné krypto-spořicí účty (krypto-earn a staking).
Platforma podporuje BTC, BCH, BNB, ETH, LTC, XLM, XRP, DASH, HT, REP a další populární kryptoměny. Digitální aktiva uživatelů jsou bezpečně střežena pomocí pokročilých možností úschovy a zabezpečení Fireblocks společnosti Ledger Vault.
YouHodler je firma se sídlem v EU a ve Švýcarsku a má dvě hlavní pobočky na Kypru a ve Švýcarsku. Firma komunikuje s komunitou prostřednictvím fiktivní postavy Billa Hodlera, který odpovídá na dotazy a pomáhá při nesnázích.
“Pomáháme lidem přestat s pasivním držením a využít kryptoměny tady a teď,” stojí na webu.
Je z čeho vybrat?
Platforma nabízí ke stakingu až 50 různých kryptoměn, výhodou je, že aktiva jsou pojištěná společností Ledger Vault. Týdenní výplaty jsou zasílány ve stablecoinech a kryptoměnách, přičemž naspořené prostředky lze použít jako kolaterál pro úvěrové produkty.
Jak si stojí oproti konkurenci?
Platforma YouHodler si opravdu stojí za tím co říká a nebojí se srovnávat s konkurencí. Jak můžeme vidět níže, co se týče procentuální výnosnosti ze stablecoinů, je platforma tou nejlepší volbou z pohledu stablecoinů. Další výnosy z ostatních kryptoměn si také stojí dobře oproti konkurenci. Tato tabulka stojí na webu.
Výhody a nevýhody:
Závěr
Crypto staking představuje zejména vhodnou volbu pro ty, kterým se digitální aktiva povalují u brokerů nebo na burzách. Stakingem si můžete nejen přivydělat, ale rozšířit své portfolio o další kryptoměny, protože se můžete nechat vyplácet v jiných kryptoměnách.