Podle nové zprávy ze všech prostředků zasílaných na adresy krypto podvodů, jich z východní Evropy přišlo nejvíce. Jen za poslední rok zaslaly krypto adresy sídlící v tomto regionu podvodným schématům neuvěřitelných 815 milionů dolarů v kryptoměnách.
Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Phemex se vstupním bonusem až 2500 USD!
Východní Evropa vede podle objemu nelegálních krypto transakcí
Mezi světovými regiony s celkovým objemem kryptoměnových transakcí nejméně 400 milionů dolarů je východní Evropa jediným regionem, kde nezákonná aktivita přesahuje 0,5% z celkové odeslané a přijaté hodnoty, uvádí Chainalysis ve své zprávě Geografie kryptoměny v roce 2021.
“V období od června 2020 do července 2021 zaslaly adresy se sídlem ve východní Evropě 815 milionů dolarů na podvody, hned za západní Evropou.”
Krypto adresy ve východoevropských zemích mají druhou nejvyšší míru expozice vůči nezákonným adresám, přičemž Afrika je na prvním místě žebříčku a Latinská Amerika je na třetím místě. Východní Evropa však má celkově mnohem větší kryptoměnovou ekonomiku než kterýkoli z prvních třech regionů.
Analytici také poznamenali, že východní Evropa představuje největší podíl webového provozu na podvodných webech během sledovaného období. Ze všech národů je Ukrajina výrazným lídrem s více než dvojnásobným počtem návštěv.
Celkový počet měsíčních východoevropských návštěvníků na podvodných webech dosáhl v lednu vrcholu 12,5 milionu.
Ponziho schéma Finiko nasbíralo za 2 roky BTC v hodnotě více než 1,5 miliardy dolarů
Chainalysis dále poznamenává, že více než polovina hodnoty zaslané na podvodné adresy z východní Evropy šla jednomu konkrétnímu podvodu se sídlem v Rusku – Finiko. Ponziho schéma, které lákalo kryptoměnové investory slibující měsíční návratnost až 30%, skončilo v červenci poté, co od prosince 2019 obdrželo BTC v hodnotě více než 1,5 miliardy dolarů, většinou od ruských a ukrajinských držitelů kryptoměn.
Podle ruských médií vede Finiko Kirill Doronin, instagramový influencer, který je pojen také s dalšími schématy. S klesajícími příjmy uprostřed ekonomických potíží zhoršených pandemií koronaviru se podvod zaměřil na lidi, kteří potřebovali peníze navíc. Mnoho Rusů propadlo finanční pyramidové hře, stejně jako v divokých devadesátých letech.
Oficiálně odhadované škody v případě Finiko mezitím dosáhly 250 milionů rublů (přes 3,4 milionu dolarů), informoval Forklog. Web citoval nejnovější verzi obžaloby proti zakladateli pyramidy v ruské republice Tatarstán. Nezávislí odborníci však tvrdí, že celkové ztráty přesahují 4 miliardy dolarů. Dosud bylo za oběti podvodu uznáno 80 jednotlivců, přestože se předpokládá, že počet vkladatelů je nejméně 850 000.
Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Bybit. Vstupní bonus až 3650 USD!