Začátkem týdne to vypadalo na oživení cen na kryptotrhu, rozhodnutí o úrokové sazbě ze strany americké centrální banky v polovině týdne způsobilo podle očekávání výrazné zvýšení volatility obchodování. Další úprava základní úrokové sazby o 75 bazických bodů na 3,25 procenta způsobila další výprodej na tradičním trhu. Index amerického dolaru (DXY) poté pokračoval ve vzestupu na sever a zaznamenal nové roční maximum na 113,22. Do konce týdne hlavní americké akciové indexy sklouzly přibližně o 5 procentních bodů na jih na svá minima z června 2022. Většina kryptoměn, zejména Ethereum, tento výprodej následovala a také měla tendenci být výrazně slabší.
Poměrně zvládnutelný pokles ceny klíčové kryptoměny BTC je malým paprskem naděje. Cena BTC také v počáteční reakci výrazně klesla zpět na 18 153 amerických dolarů, ale v následujících dnech se dokázala udržet a vytvořila opak k indexu Dow Jones (DOW30), ale není to žádná sláva. Pozoruhodný je v této situaci fakt, že je krypto sektor vysoce riziková investice dokázal z aféry poměrně dobře vytáhnout společně s americkým technologickým indexem Nasdaq. Investoři mohou opět vidět BTC jako uchovatele hodnoty. V následujícím článku se můžete dozvědět, jak by mohly ceny kryptoměn reagovat na události, které se konají tento týden.
Šéfka ECB Lagardeová a šéf Fedu Powell s novými prohlášeními na začátku týdne
V úterý 27. září, paní Lagardeová předsetkyně eurozóny, a její kolega, předseda Fedu Jerome Powell, vystoupí ve 13:30, aby přednesli svá nejnovější hodnocení o aktuální hospodářské a měnové politicé situaci. Pozorovatelé budou zkoumat každou větu, aby identifikovali možné známky posunu v politice o úrokových sazbách EU a USA. Pokud regulátoři měn potvrdí plánovaná opatření měnové politiky na omezení eskalující inflace a případně projednají další kroky svých centrálních bank, mohlo by to mít opět negativní dopad na akciový a kryptoměnový trh.
Ve 14:30 Census Bureau v USA zveřejní nejnovější příchozí objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby. Tyto příchozí objednávky odrážejí poptávku po průmyslovém zboží za poslední měsíc srpen. Pozorovatelé trhu očekávají pokles o 0,5 procentního bodu. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby již v předchozím měsíci klesly o 0,1 procenta. Když však objednávky zboží dlouhodobé spotřeby budou vyšší, než se předpokládalo, bývá to pro americký dolar (USD) býčí. Na druhou stranu, pokud příchozí objednávky klesnou více, než se očekávalo, kurz amerického dolaru pravděpodobně krátkodobě klesne. Slabší americký dolar byl v poslední době pozitivní pro vývoj cen Bitcoinu.
Aktualizované údaje o spotřebitelské důvěře a prodeji nových domů
Čerstvá data o spotřebitelské důvěře v USA budou následovat později odpoledne v 16:00. Spotřebitelská důvěra měřená Conference Board odráží optimismus spotřebitelů ohledně ekonomického vývoje v USA. Předpověď na měsíc září je 104,0, těsně nad publikovanou hodnotou 103,2 za předchozí měsíc srpen. V červenci byla spotřebitelská důvěra 95,3. Pokud bude spotřebitelská důvěra nadále růst jako v předchozím měsíci, byl by to první náznak zlepšení ekonomické situace v USA a poskytlo by to předsedovi Fedu Powellovi větší prostor pro budoucí rozhodnutí. Na druhou stranu, pokud by se očekávání analytiků minulo a důvěra spotřebitelů klesla zpět k hranici 100 nebo dokonce pod ni, potvrdilo by to tendenci pokračujícího hospodářského poklesu v USA.
Konferenční rada rovněž v 16:00 představí prodejní čísla nově postavených domů. Údaje, které jsou zveřejňovány měsíčně, se používají k posouzení sklonu občanů USA ke spotřebě. Vyšší než prognózované údaje o prodeji naznačují zlepšení v poslední době klesajícího spotřebitelského chování v USA. Pokud by však prodeje domů měly být slabší než 500 tisíc rodinných domů očekávaných odborníky, znamenalo by to zhoršení spotřebitelských výdajů. V předchozím měsíci byl počet prodaných domů 511 tisíc. Prodej domů slouží jako měřítko stavu důležitého trhu s nemovitostmi v USA. Pokud by poptávka na trhu s bydlením nadále slábla, centrální banka by možná musela upravit svou současnou měnovou politiku, aby zabránila kolapsu realitního sektoru, jak tomu bylo naposledy v roce 2008.
Čekající prodeje domů a další projevy centrální banky v polovině týdne
Ve středu 28. září v 16:00 sledujte aktuální čísla prodejů stávajících domů v USA. Čekající prodeje domů popisují měsíční prodeje stávajících domů ve Spojených státech. Analytici očekávají pro měsíc srpen stabilizaci, počet prodejů domů poklesne méně, než se očekávalo. S -1,0 procenta byl již červencový pokles nižší než snížení o -4,0 procenta předpokládané ekonomy.
Vzhledem k tomu, že stávající prodeje domů představují přibližně 90 procent trhu s bydlením v USA, je tato metrika důležitou součástí při posuzování spotřebitelských výdajů v USA. Pokud výsledky prodeje stávajících domů v srpnu dopadnou lépe, než se očekávalo, mohlo by to naznačovat počáteční stabilizaci na nedávno slabém trhu s bydlením. To by však mohlo vést k pokračující síle dolaru.
Hrubý domácí produkt USA za druhé čtvrtletí ve čtvrtek
Čerstvé údaje o hrubém domácím produktu (HDP) USA za druhé čtvrtletí roku 2022 budou následovat ve čtvrtek 29. září ve 14:30 od Úřadu pro ekonomické analýzy. Hrubý domácí produkt (HDP) považují ekonomové za nejdůležitější ekonomický ukazatel. Popisuje součet zboží a služeb vyrobených v dané zemi mínus předběžné poskytnuté služby. Na základě údajů o HDP mohou tržní experti vyvodit závěry o současné ekonomické síle USA. Stejně jako v srpnu experti předpovídají pokles o -0,6 procentního bodu. Výrazně slabší hrubý domácí produkt by měl mít negativní dopad na sílu dolaru a v ideálním případě podpořit trh s kryptoměnami.
Index spotřebitelských cen (CPI) v Evropě uzavře týden
Na konci týdne v pátek 30. září v 11:00 se účastníci trhu nejprve zaměří na zveřejnění indexu spotřebitelských cen (CPI) pro eurozónu za měsíc září. Poté, co byla míra inflace 9,1 procenta nad očekáváním 8,9 procenta, odborníci nyní předpokládají průměrnou míru inflace 9,6 procenta. Silnější než očekávaný nárůst míry inflace zvyšuje pravděpodobnost, že ECB v říjnu opět zvýší úrokové sazby. Pokud se však ukáže, že index spotřebitelských cen je nižší, než se očekávalo, lze si představit býčí počáteční reakci na kryptotrhu. Tlak na ECB, aby v roce 2022 zavedla další drastické zvýšení úrokových sazeb, by se tak poněkud zmírnil.
Konečně ve 14:30 bude zveřejněna základní sazba PCE spotřebitelských výdajů soukromých domácností za poslední měsíc srpen. Popisuje změnu ceny služeb a zboží oproti předchozímu měsíci. Základní sazba PCE nezahrnuje do výpočtu možné změny cen energií a potravin. V předchozím měsíci byla inflace PCE 0,1 procenta meziměsíčně, což je méně než prognóza 0,3 procenta. To představuje nejslabší nárůst za posledních 12 měsíců. Federální rezervní systém používá cenový index PCE jako důležité měřítko pro hodnocení cenového tlaku na občany. Pokud se index PCE pro aktuální měsíc ukáže být vyšší, než se očekávalo, bude to hodnoceno jako medvědí. Fed by musel nadále důsledně prosazovat politiku cílených úrokových sazeb, aby mohl bojovat s inflací.