Americká Securities and Exchange Commission (SEC) v současné době řeší několik žádostí o spotové BTC ETF, situace naznačuje, že jde o důležitý krok ve směru další integrace kryptoměn do mainstreamového finančního světa.
Schvalovací proces
SEC naznačuje to, že by žádosti mohly být schváleny už v prvním týdnu následujícího roku – tedy mezi 2. a 10. lednem. Regulátor nastavil lhůtu 35 dní, ve které se mohou žadatelé přihlásit pomocí formuláře 19b-4 ve federálním registru. Lhůta vyprší 29. 12. 2023, žádosti, které přijdou po tomto termínu již tedy nebudou schváleny v první vlně. Do konce termínu mají různé instituce také prostor vyjádřit své názory a obavy ohledně vlivu spotových bitcoin ETF na trh a poskytnou tak další úhel pohledu pro SEC.
Zatím není definitivně rozhodnuto a do uzavření schvalovacího procesu zbývá sice ještě pár dní, ale žadatelé se přizpůsobují tak, aby došlo ke schválení. Například BlackRock, největší správce kapitálu na světě, v současné chvíli aktualizoval svou žádost a navrhl pro instrument i možnost vrácení investovaných prostředků, aby vyšel vstříc komisi.
Gary Gensler, předseda rady SEC rovněž konstatoval, že na celý proces bude mít vliv i soud.
Globální perspektiva
V USA sice není ještě spotové BTC ETF garantovanou záležitostí, ale za zmínku stojí to, že ostatní země v tomto směru už onen krok udělaly. Austrálie, Německo a Kanada povolily spotová ETF, čímž světu ukázaly, že akceptování kryptoměn do globálního finančního systému je nevyhnutelné a celá záležitost je pouze otázkou času.
Už na konci října se objevily první významné komentáře z Evropy – Steven Schoenfeld, bývalý ředitel sekce mezinárodní produktové strategie v investiční společnosti Barclays Global Investors předpověděl, že schválení těchto produktů právě v USA povede k urychlení podobných finančních reforem po celém světě.
Dopad na trhy
SEC do současné chvíle sice potvrdil mnoho bitcoinových ETF, takže se prakticky nejedná o něco úplně nového, ale je zde velký rozdíl v tom, že všechny předchozí schválené ETF byly na futures bázi. Hlavní rozdíl je tedy v trackingu aktiva – spotové ETF bere v potaz aktuální cenu podkladových aktiv, futures je závislé na podkladových futures kontraktech.
Spotová krypto ETF, ať už v podobě bitcoinu, etherea nebo jiných podkladových aktiv, mají potenciál přinést na trhy obrovské množství dalšího kapitálu. Vzhledem k tomu, že jako první se budou účastnit institucionální investoři a následně i retail, tak se podle aktuálních predikcí může jednat o částku v rozmezí 150–200 miliard USD.
Dopad nebude ale omezen pouze na typ kontraktů a další příliv investorů, ale hlavní výhoda bude v jednoduchosti a proveditelnosti obchodů – což bude obrovský přínos pro retailové investory. ETF jsou spravovány externí entitou, tím pádem se zvýší množství investorů v sektoru. Investice se nebudou omezovat na index kryptoměny vůči USD, ale umožní, aby i nováčci a méně zkušení investoři měli přístup k zajímavé investici pouze s minimálními vědomostmi o sektoru.
Očekávání investorů, kteří jsou již nyní v kryptoměnách zainteresováni, je takové, že možnost nové formy investice bude mít za následek další růst kryptoměn a například bitcoin by mohl zažít další období rychlého, agresivního růstu.
Zvýšení poptávky se týká i profesionálních investorů a správců kapitálu. ETF jsou často důležitou součástí mnoha portfolií a jejich nová varianta dává další prostor k diverzifikaci a – ač je sektor kryptoměn jedním z rizikovějších – další formě rozložení rizika.
Tržní dynamika bude také ovlivněna. Nová poptávka může mít velký vliv na fluktuaci kryptoměn. Díky ETF bude více dlouhodobě zainteresovaných investorů, tedy stabilnější komunita a sníží se pravděpodobnost poklesu aktiv – kryptoměn s vlastními ETF. Samozřejmě tohle není pozitivní fakt pro všechny, protože agresivní spekulanti potřebují ke svým krátkodobějším obchodům výkyvy ceny a není pro ně důležitý směr.
Rozšíří se i množství nových derivátů. Spotová ETF různých kryptoměn v USA vytváří další podkladové aktivum, které mohou instituce zahrnout do svých nových nebo stávajících produktů, ty jsou následně obchodovatelné na burzách jako NASDAQ, NYSE nebo CME.
Zvážíme-li celkové dopady, hlavními vlivy této „renesance“ bude především příliv nových investorů, změna dynamiky trhů a cesta k dalším finančním produktům.
Názor komunity
Krypto komunita má různé názory na spotová ETF. Mnoho investorů a poradců netrpělivě čekají na jejich realizaci, protože optimistické náhledy jdou do takových extrémů, že by bitcoin mohl vystřelit až na 1 milion USD v horizontu „dní až týdnů“ po schválení.
Vliv na jednotlivé burzy je také předmětem spekulací. Někteří analytikové varují, že konkrétně spotové bitcoin ETF mohou odstartovat nežádoucí následky pro kryptoměnové burzy z důvodu nízkých transakčních nákladů – tedy že investoři zvolí nízkonákladová ETF před, o něco dražší, investicí přímo do podkladových aktiv. V odvětví by to mohla být další krvavá koupel na institucionální úrovni.
Část společnosti je také názoru, že pozitiva krypto ETF jsou velmi zveličována, přinášejí sice mnoho benefitů pro sektor, ale jsou zde i rizika, která provází každý nový instrument na jeho počátku – tím jsou zejména další poplatky, likvidita a nejistoty u regulátorů.
Komunita ale připouští, že kryptoměny, které nejsou tak mainstreamové jako bitcoin nebo ethereum – například ripple (XRP) – se mohou posunout do institucionálního sektoru a tím i více do popředí. Svět kryptoměn by se tedy začal dělit na měny, o které mají zájem instituce a měny, které jsou „na vedlejší koleji“.
Závěr
Celá věc je tedy předmětem spekulací a každá strana barikády má velmi pádné důvody. Příliv nových peněz do trhu a zjednodušení formy investic je skvělá věc pro všechny. Stabilizace a zvýšení síly aktiv je také pro většinu přínosem. Realita je ale taková, že celý proces změní trh kryptoměn tak, jak ho známe a tato evoluce přinese mnoho novinek. Pokud se kryptoměny dostanou ještě více do popředí, můžeme očekávat investiční instrumenty, které budou obchodovatelné vůči kryptoměnám.