To, že je těžení kryptoměn velmi náročné na spotřebu energie, ví asi každý. A i proto tlak ekologů na těžaře stále narůstá. Nyní se ekologické skupiny rozhodly k dalšímu kroku, který má za cíl přesvědčit bitcoinovou komunitu, aby změnila kód sítě s cílem snížit spotřebu energie. Pomocí čeho toho chtějí ekologické skupiny dosáhnout? To se dozvíte v tomto článku.
Ekologické skupiny vs těžba kryptoměn
Jak už jistě všichni víme, blockchain Ethereum, který podporuje druhou největší kryptoměnu na světě podle tržní hodnoty, ETH, změnil svůj konsensuální mechanismus a to z proof-of-work (PoW) na proof-of-stake (PoS), což má vést k odstranění potřeby energeticky náročného výpočetního výkonu. A bitcoin´s blockchain stále nic.
Je to právě bitcoin, který dlouhodobě čelí rostoucí kritice, nejen ekologických skupin, za svou vysokou spotřebu energie, která někdy dosahuje stejné úrovně jako má leckterý malý stát. Naposledy za to bitcoin kritizoval i ve své zprávě Bílý dům.
Ekologické skupiny se proto zavázaly vyčlenit další 1 milion dolarů na online reklamy, které mají za cíl zatlačit na bitcoinovou komunitu, aby změnila kód sítě, a tím snížila spotřebu energie.
Na začátku letošního roku se do tohoto problému zapojila i Greenpeace USA, která společně s Environmental Working Group (EWG), spoluzakladatelem Ripple Chrisem Larsenem a dalšími malými ekologickými organizacemi zahájila kampaň za změnu bitcoinového kódu.
“Energeticky efektivní ‘sloučení’ Etherea ponechává bitcoin jako osamělého znečišťovatele klimatu kryptoměny,.” stojí v prohlášení EWG.
Greenpeace USA nově také spustila online petici, ve které vyzývá správce aktiv Fidelity Investments v hodnotě několika bilionů dolarů, aby převzal vedení při tlaku na bitcoin, který stále nechce přejít na PoS.