Generální ředitel Tesly Elon Musk věří, že americká ekonomika se blíží recesi, ale vysvětlil, proč je to „ve skutečnosti dobrá věc“. Musk odhadl, že nadcházející recese bude trvat 12 až 18 měsíců.
Elon Musk diskutuje o recesi v USA
Generální ředitel společnosti Tesla a Spacex Elon Musk se před několika dny v sérii tweetů podělil o své myšlenky na americkou ekonomiku a nadcházející recesi.
Na otázku, zda se „blížíme k recesi“, odpověděl: „Ano“. Musk však poznamenal, že „je to vlastně dobrá věc“.
Šéf Tesly vysvětlil, že příliš dlouho pršely peníze a zdůraznil, že musí dojít k nějakým bankrotům. Vysvětlil: „Všechny věci týkající se stavu stay-at-home během Covidu přiměly lidi, aby si mysleli, že ve skutečnosti nemusí tvrdě pracovat. Hrubé probuzení příchází!“
Jeho recesní tweet následoval po prohlášení, které učinil minulý týden, když uvedl, že americká ekonomika je „pravděpodobně“ v recesi. Varoval, že se věci zhorší a odhadl, že recese může trvat 12 až 18 měsíců. „Jasným důvodem inflace je to, že vláda vytiskla o miliony více peněz, než měla,“ dodal dále Musk.
Rostoucí počet investičních bank také varuje před recesí. Senior předseda představenstva Goldman Sachs Lloyd Blankfein nedávno řekl, že směřujeme k recesi a radí společnostem a jednotlivcům, aby se na ni připravili.
Kromě nich například Blackrock, největší správce aktiv na světě, tento týden ve zprávě z analýzy trhu varoval, že snahy Federálního rezervního systému zvýšit úrokové sazby, aby vyrovnaly rekordní inflaci, mohou vyvolat recesi. „Pokud zvýší úrokové sazby příliš, riskují spuštění recese. Pokud nedostatečně utáhnou, rizikem se stane nekontrolovatelná inflace. Je těžké určit dokonalý výsledek,“ popsal Blackrock.
Podle New York Post analytici nedávno uvedli, že americká ekonomika s větší pravděpodobností vstoupí do recese v důsledku nejen trvale vysoké inflace, ale také narušením dodavatelského řetězce způsobeným COVIDem.
Podle údajů vydaných vládou USA se hrubý domácí produkt (HDP), který je nejširším měřítkem zboží a služeb vytvořených v celé zemi, v prvním čtvrtletí roku 2022 snížil o 1,5 procenta. Pokles o 1,5 procenta ostře kontrastoval s nárůstem HDP o 6,9 procenta zaznamenaným ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021.
Výsledek lze podle analytiků připsat vysokým výdajům amerických spotřebitelů na dovoz, které převýšily výdaje na vývoz.