Generální ředitel společnosti Tesla, Elon Musk, koupil podíl ve společnosti Twitter Inc. poté, co prohlásil, že „seriozně přemýšlí“ o vybudování nové platformy sociálních médií – takové, která upřednostňuje svobodu slova. Analytik říká, že by to mohlo nakonec vést k odkupu.
Elon Muska vlastní podíl ve společnosti Twitter
Generální ředitel společnosti Tesla a Spacex Elon Musk, v podání u americké Komise pro cenné papíry (SEC) v pondělí oznámil, že koupil 9,2% podíl ve společnosti Twitter Inc.
Elon Musk Revocable Trust, ve které je šéf Tesly jediným správcem, nyní vlastní 73 486 938 akcií Twitteru, podrobnosti eviduje SEC a dodává, že tato částka představuje 9,2 % kmenových akcií Twitteru, na základě 800 641 166 akcií v oběhu k 10. únoru. Podíl má hodnotu 2,89 miliardy dolarů na základě páteční závěrečné ceny Twitteru.
Muskova investice do giganta sociálních médií přišla něco málo přes týden poté, co řekl, že vážně přemýšlí o vytvoření nové platformy sociálních médií, která by se zaměřovala na svobodu projevu jako na nejvyšší prioritu.
Musk, častý uživatel Twitteru, také vytvořil na platformě anketu, ve které se svých 80 milionů sledujících zeptal, zda věří, že Twitter přísně dodržuje princip svobody projevu. Šéf Tesly naznačil, že důsledky průzkumu „budou důležité“. Bylo sečteno přes dva miliony hlasů a 70,4 % odpovědělo ne.
S 9,2% podílem se Musk stal největším akcionářem Twitteru. Pro srovnání, zakladatel Twitteru Jack Dorsey, který loni odstoupil z funkce generálního ředitele společnosti, drží 2,25% podíl.
Zatímco Muskova investice do Twitteru je považována za pasivní podíl, investoři doufají, že by to mohlo vést k něčemu dalšímu a akcie Twitteru před uvedením na trh vzrostly o více než 25 %. Analytik Wedbush Dan Ives v pondělí řekl CNBC:
Musk by se mohl pokusit zaujmout agresivnější postoj na Twitteru… To by nakonec mohlo vést k nějakému odkupu.
“To dává smysl vzhledem k tomu, o čem Musk alespoň mluvil, alespoň z pohledu sociálních sítí,” dodal Ives. Analytik také v poznámce napsal: „Očekávali bychom tento pasivní podíl jako pouhý začátek širších rozhovorů s představenstvem a vedením Twitteru, které by nakonec mohly vést k aktivnímu podílu a potenciální agresivnější vlastnické roli Twitteru.“