Velmi diskutované téma je dopad těžby a transakcí kryptoměn na životní prostředí. V poslední době jsou velmi kritizovány starší kryptoměny jako jsou bitcoin a ethereum, kvůli tomu, že jsou spuštěny na starším protokolu PoW (Proof of Work), který podle nejnovějších výzkumů je velmi zatěžující pro životní prostředí. Alternativou tohoto protokolu je PoS (Proof of Stake), u kterého se odhaduje snížení emisí a energetické náročnosti až o 99 %. Zatímco se bitcoin zuby nehty drží své starší verze, ethereum pracuje na modernizace, která úspěšně splnila první testy.
Ethereum 2.0
Blockchain ethereum prošel úspěšným testem na jednom ze svých nejstarších testovacích sítí Ropsten, čímž se o krok přiblížil k nízko emisní budoucnosti díky funkčnímu protokolu PoS. V rámci tohoto testu byla úspěšně sloučena programová vrstva bývalého PoW s novým PoS. Testování na síti Ropsten je jedním z posledních kroků, před konečným sloučením Beacon Chain s hlavní sítí Ethereum. Konečný přechod na ETH 2.0 by měl proběhnout začátkem srpna.
The Ropsten network just merged!
One of the last testnets until we merge on the #Ethereum mainnet🐼https://t.co/3lvlUfcAT4 pic.twitter.com/knd1IBlD8A
— Bitfly (@etherchain_org) June 8, 2022
Od tohoto přechodu se obecně očekává zvýšení transakční rychlosti, což umožní mnohem rychlejší a efektivnější posílání a přijímání plateb. Díky zefektivnění celého procesu v rámci této blockchainové sítě je i snížení poplatků za jednotlivé transakce, což může vést i ke snížení těžebních nákladů.