Ethereum odložilo spuštění bomby obtížnosti, své aktualizace, která má zdražit těžbu ETH a snížit její ziskovost.
Bomba obtížnosti odložena
Bomba obtížnosti (Difficulty bomb) má ztížit těžbu bloků pomocí Proof-of-Work, takže by byla tak drahá a neefektivní, že by se potenciálně stala nerentabilní. Sloužilo by to jako pobídka k přechodu na Proof-of-Stake a donutila tak těžaře, aby přestali těžit ETH pomocí PoW.
Ve skutečnosti současný blockchain Ethereum založený na PoW nebude po přechodu na PoS zcela vyřazen z provozu, ale stane se jedním z podřetězců nového řetězce Beacon Chain založeného na PoS.
Nelze však jen doufat, že ho všichni uživatelé přestanou používat, až dojde ke sloučení a nový blockchain bude plně funkční. Protože neexistuje způsob, jak zabránit jeho používání, bylo by užitečné zavést změnu současného protokolu Ethereum, která by těžařum účinně způsobila ztrátu, pokud by se rozhodli jej udržet při životě.
Proto byla představena bomba obtížnosti, která by těžbu ETH s PoW ztížila natolik, že by již nebyla zisková.
Důvody odkladu
Věc se má tak, že bomba by také značně zpomalila současnou síť, a proto se pře několka dny hlavní vývojáři Etherea rozhodli o tomto opatření neuvažovat, alespoň do doby sloučení.
Tímto způsobem bude současný blockchain založený na PoW nadále fungovat jako nyní až do konečného oficiálního spuštění nového řetězce Beacon Chain založeného na PoS. Toto rozhodnutí však generuje riziko, že i po sloučení budou existovat těžaři, kteří budou pokračovat v těžbě ETH pomocí PoW, aby získali odměnu.
Zatím není jasné, jak bude tento problém vyřešen, ale koluje se hypotéza, že bomba obtížnosti bude aplikována ve stejnou dobu nebo krátce po sloučení. Tímto způsobem by nebyla uvedena do provozu před konečným a oficiálním spuštěním nového blockchainu založeného na PoS, ale jakmile se tak stane, mělo by to začít odrazovat od pokračování těžby na starém řetězci.
Stojí za to mít na paměti, že bomba obtížnosti by zvýšila průměrnou dobu generování bloků ze současných 12 nebo 13 sekund na 21 nebo 25 sekund, s hypotézou, že by mohla být dokonce zvýšena na 30 sekund, aby se zabránilo těžbě.
To by snížilo rychlost provádění transakcí na polovinu, ne-li o dvě třetiny, a bylo by proto obtížné sladit se s plnou použitelností sítě Ethereum bez PoS.
Podle Tima Beika, který vede setkání All Core Devs of the Ethereum Foundation, by bylo lepší odložit diskuzi o problému s bombou na meeting 13. května nebo dokonce 27. května, aby mezitím mohli pokračovat v provádění všech testů a zjistit, jak by to mohlo fungovat.
Nakonec stojí za to připomenout, že přechod z PoW k PoS je velmi choulostivý a velmi kritický, proto vývojáři postupují velmi opatrně.