Evropská Centrální Banka – ECB plánuje vlastní digitální měnu pro rychlé platby, pokud soukromý sektor v budoucnu nepředstaví vlastní využitelné řešení, které by mohlo být akceptovatelné autoritami. Hlavní požadavek na novou digitální měnu je, aby poskytovala všem účastníkům levné, snadné a rychlé platby v globálním měřítku. Celou zprávu od ECB na téma inovace platebního systému na evropském kontinentě naleznete pod tímto odkazem. Včera oznámila Francouzská centrální banka plán otestovat vlastní digitální měnu v blízké budoucnosti, respektive příští rok.
ECB již aktivně prozkoumává možné benefity spuštění vlastní digitální měny. Dle jejího názoru by katalyzátorem změny mohla být situace, v které čím dál tím menší procento obyvatel využívá k platbám hotovost a raději využívají bezhotovostních plateb. V tomto ohledu jsou nejdále skandinávské země, kde s hotovostí už na mnoha místech nezaplatíte. Švédská centrální banka Riksbank oznámila snahu vytvořit svou digitální měnu před několika lety a má tak před ostatními centrálními bankami jistý náskok. Evropská centrální banka ve své zprávě současně vítá inovativní navrhované platební řešení, které mohou v budoucnu vzejít ze soukromého sektoru. Následně by toto vhodné řešení bylo implementováno na mezibankovní trh a do platebního systému samotných centrálních bank na evropském kontinentu.
Mohlo by Vás zajímat: Čínská centrální banka PBOC by již brzo měla spustit vlastní kryptoměnu
Digitální měnu vytvořenou centrální bankou označujeme CBDC (Central Bank Digital Currency)
Většina současných bezhotovostních platebních systémů pochází z USA (Visa, MasterCard, PayPal). ECB nyní využívá vlastní platební systém nazvaný TIPS (Target Instant Payment Settlement), ovšem banky ho zatím plně nepřijaly a systém vykazuje nízkou efektivitu. Zavést tak vlastní CBDC by evropské unii pomohlo se osamostatnit v jednom z klíčových odvětví.
Mohlo by Vás zajímat: Velké krypto burzy drží zhruba 2 milióny BTC
V posledních měsících si nejvíce pozornosti vysloužila Čínská centrální banka, která měl v plánu spustit svou vlastní digitální měnu již na počátku příštího roku. Nakonec se ale zdá, že to s Čínskou CBDC nebude tak horké a ke spuštění dojde později. Sám mezinárodní měnový fond loni vyzval centrální banky, aby se oblasti digitálních měn více věnovali a navrhovali vlastní platební systémy. Zatím ale přesně nevíme jaká centrální banka bude nakonec tou první, která spustí vlastní digitální měnu.