Omezení byrokracie, pohyb zboží, decentralizované identity nebo internet věcí: Technologie blockchain hraje v digitalizaci klíčovou roli. Od roku 2018 dohlíží Evropská komise na projekt „European Blockchain Services Infrastructure“ (EBSI) – systém pro datový provoz založený na decentralizovaných technologiích. Se vstupem do vývojové fáze 2A se evropské blockchainové řešení postupně stává konkrétnějším. Nadace IOTA by mohla hrát rozhodující roli při formování EBSI pomocí technologie Tangle.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny
IOTA byla vybrána pro vývoj blockchainu v EU
Jako jeden z pěti zbývajících projektů se IOTA dostala do fáze 2A předkomerčního zadávání zakázek. To poskytne nadaci IOTA další finanční prostředky na vývoj prototypů pro budoucí verze EBSI. Klíčové oblasti výzkumu pro nasazení technologie IOTA jsou interoperabilita, škálovatelnost, energetická účinnost, bezpečnost, konsensus, identita a správa.
Spoluzakladatel IOTA Dominik Schiener vysvětluje, že tým IOTA vyvíjí řešení „šitá na míru specifickým požadavkům EBSI“, mezi které patří “kontrola přístupu nebo sdílení důvěryhodných dat“.
“Iniciativa European Blockchain Services má za cíl nahradit současný systém, který je založen na Hyperledgeru, novým systémem, který může tvořit páteř mnoha důvěryhodných přeshraničních evropských služeb. Systém by měl být škálovatelný, přístupný, interoperabilní a měl by nabízet funkce, jako je správa identity a přístupu. Základní technologie IOTA splňuje všechna tato kritéria a doufáme, že budeme schopni přispět k velké části infrastruktury EBSI.”
Očekává se, že fáze bude trvat asi šest měsíců. Po dokončení několika sérií testů a vývoji prototypu Evropská komise ověří výsledky a vybere tři projekty pro následnou fázi 2B. “Očekáváme, že tato fáze bude trvat další rok a bude se zabývat konečným vývojem řešení a provozními testy“, jak píše nadace v příspěvku na blogu.
Nelze vyloučit, že technologie Tangle bude mít rozhodující vliv na architekturu EBSI. Stejně jako blockchain je Tangle distribuovanou účetní knihou, ve které síť nezávislých účtů mezi sebou provádí transakce a dosahuje konsensu, aniž by byl závislý na centralizované entitě. “Soukromé tangly lze také integrovat do veřejných,“ vysvětluje Schiener. Podle toho by „používání IOTA Tangle umožnilo přístup a interoperabilitu nad rámec povolených aktérů a umožnilo EBSI interakci s externími aktéry“.
Na druhou stranu tým IOTA stále naplno pracuje na Coordicide – síťovém ekosystému 2.0 bez instance centrálního řízení. Práce na něm se účastí v další vývojové fázi EBSI nezdrží, ujišťuje Schiener. Rok 2022 proto slibuje, že bude pro IOTA mimořádně vzrušujícím rokem.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod