Jak je na tom kryptobyznys v EU? Rozjíždění startupů v evropských končinách nebere konce a stále více se množí startupy založené na kryptoměnách. V jaké zemi je však ideální takový byznys rozjet? Dokonce i v jednotlivých evropských zemích je pohled na kryptoměny odlišný a to zejména kvůli legislativě, zatímco někde jsou kryptoměny oficiálně schválené, jinde právní předpisy vytváří nejistou půdu. Představíme si několik zemí, kde se podnikání s kryptoměnami rozhodně bát nemusíte.
Estonsko
Existuje hned několik důvodů, proč byste tuto zemi měli vzít v úvahu. Estonsko je jednou ze zemí s nejvyšší mírou pronikání internetu do běžných životů na světě. Existují zde bankomaty na Bitcoiny, z nichž první se otevřel v roce 2015 v Tallinnu. Navíc se zdá, že vláda země je připravena na další krok, neboť plánuje vytvořit takzvaný “estcoin” – technicky není kryptoměnou, protože je to spíše symbolický krok, ale pro byznysmeny velký krok do světa kryptoměn.
Estonsko je na cestě stát se jednou z nejlepších možností, co se týče ICO, a zavádí požadavek na výplatní licence pro kryptoobchody, aby bylo možné takové služby poskytovat. Dobrou zprávou je, že místní estonští regulátoři mají přátelský postoj a jsou ochotni vám pomoci.
Dalším dobrým důvodem k zahájení podnikání v Estonsku je příznivá daňová politika, neboť kryptobyznys nepodléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Neexistují žádné komplikace s ICO, takže se neplatí žádná daň z příjmů, dokud se výnosy ICO nestanou dividendami. Také ve srovnání s jinými zeměmi, kde je podporován obchod s kryptoměnami, jsou náklady na zahájení podnikání v Estonsku mnohem nižší.
Švýcarsko
Další zemí, která je vhodná pro kryptospolečnosti, je Švýcarsko. Alpská země si klade za cíl stát se prvním “krypto národem”, jak uvedl švýcarský ministr hospodářství na konferenci Crypto Finance v St. Moritz v lednu 2018.
Švýcarsko je domovem “Crypto Valley”, které je již proslulé svou regulační pozicí a průhledností. Podmínky pro zahájení nového kryptobyznysu se zdají být ideální, a proto bude poptávka po ICO přetrvávat minimálně do koce letošního roku.
Ve Švýcarsku se daně kryptoobchodů liší u jednotlivých investorů nebo profesionálních obchodníků, proto se ujistěte, že nejprve najdete vhodné právní poradenství týkající se vašich obchodních činností.
EU a kryptoměny
Zatímco v celosvětovém měřítku existují některé země, které zakázaly nebo uložily mnoho omezení pro kryptoměny, daňové zákony EU mají tendenci být shovívavější. V EU existuje spousta zemí bez daní, ve kterých neexistuje žádná regulace týkající se kryptoobchodu. Co se týče zemí, které vyjasnily daňové zákony, uvedeme si ty, které za kryptoobychody nevybírají žádné daně:
- Dánsko: kryptotransakce jsou v Dánsku považovány za soukromé, proto nejsou zdaněny a zisky jsou osvobozeny od daně.
- Německo: Transakce jsou osvobozeny od daně, pokud kapitálové zisky zůstávají pod 600 EURO.
- Bělorusko: V prosinci roku 2017 byly legalizovány kryptoobchody, ICO a chytré kontrakty, když prezident republiky Alexandr Lukašenko podepsal vyhlášku “O rozvoji digitální ekonomiky”. Obchodování s kryptoměnami, kapitálové zisky, ICO a kryptografické těžby budou osvobozeny od daně až do 1. ledna 2023.
- Slovinsko: Podle pravidel zákona o dani z příjmů z roku 2013 nejsou kapitálové zisky pro jednotlivé investory zdaněny, pokud jde o kryptoobchod, ale jsou zdaňovány pro podniky, nebo jestliže jednotlivci dostávají své příjmy v podobě kryptoměn.