Fragments, nový startup od tvůrců Hlídačky.cz, platí lidem za řešení jednoduchých úloh na mobilu
Uživatelé Fragments si učením umělé inteligence vydělávají kryptoměnu
(18. dubna 2018) Postavili Hlídačky.cz, největší tržiště na zprostředkování hlídání dětí v Česku. Nyní spouští svůj nový globální projekt – Fragments, mobilní aplikaci, kde si lidé budou vydělávat peníze plněním rychlých mikroúkolů. Řešení těchto jednoduchých úloh jsou datovým základem pro pokročilé učení umělé inteligence, odměna se pak ihned vyplácí v nové univerzální kryptoměně.
“Využíváme dvou silných trendů – obrovského nárůstu dat, které se musí anotovat pro učící se algoritmy a velký zájem lidí o kryptoměny. Těžíme přitom ze zkušeností nasbíraných na fintech a blockchain projektech pro společnosti ve Spojených státech,” říká David Hrachový, CEO Fragments. Jde o jejich třetí projekt, který založil společně s Petrem Šigutem – za sebou mají vývojářské studio PrimeHammer a startup Hlídačky.cz.
Fragments umožňuje lidem vydělávat kryptoměnu na bázi Etherea plněním jednoduchých online mikro-úkolů na smartphonech. Jejich tvůrci věří, že projekt bude, díky odměnám v tokenech i mobilnímu uživatelskému prostředí podobnému Tinderu, zajímavý pro velké množství lidí, to nejen u nás, ale po celém světě. “Výši odměny určí trh, ale bavíme se o přivýdělku, možnosti monetizovat čekání. Cestou do práce si člověk může plněním rychlých úloh vydělat na kafe, možná na snídani,” říká o výši odměn Hrachový.
Platforma poslouží ve všech případech, kde je ke zpracování úkolů vyžadován lidský úsudek. Platforma Fragments se v první fázi zaměřuje na mikro-úkoly spojené s anotací dat, které společnosti potřebují jako vstup pro své algoritmy na strojové učení. Příkladem může být algoritmus na rozpoznání objektů na obrázcích, označování tweetu jako pozitivního či negativního (sentimentální analýza) nebo označování nevhodného obsahu na sociálních sítích.
Na druhé straně stojí firmy, které potřebují mikro-úkoly zpracovat pomocí lidské inteligence, přitom jich potřebují vyřešit obrovské množství a tím pádem škálovat. Takových firem díky popularitě strojového učení rapidně přibývá, mikro-úkoly jsou pak součástí trendu fragmentace práce, který dal novému startupu svůj název.
Prvním českým partnerem, který do platformy vstupuje, je společnost Dáme jídlo, lidé ji pomohou lépe popsat a rozkategorizovat jednotlivá jídla. V zahraničí již platformu testuje firma Whale&Jaguar, která pomocí ní sbírá data o sentimentu tweetů a upřesňuje své předvolební průzkumy.
V tuto chvíli spouští český startup pilotní provoz, cílem je ověřit propozici a vyladit samotnou aplikaci. Ambice je od prvního momentu globální, na další rozvoj plánují foundeři využít ICO.