Protivládní hackeři se pokusili prodat pas běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka jako NFT. Členové kolektivu „Běloruských kybernetických partyzánů“ tvrdí, že získali údaje o pasech všech občanů země.
Běloruští hackeři zalistovali sbírku pasů NFT na Opensea
Hackerská skupina známá jako „Běloruští kybernetičtí partyzání“ se chlubila tím, že získala přístup k vládní databázi s údaji o pasech každého občana Běloruska, včetně vysoce postavených úředníků, jako je dlouhodobá hlava státu Alexandr Lukašenko.
Hackeři uvolnili sbírku nezaměnitelných tokenů (NFT) nazvanou „Pasy Bělorusů“, která také údajně obsahuje pasová data prezidenta země a jeho blízkých spolupracovníků. Skupina se dále pokusila zalistovat kolekci na přední NFT tržiště Opensea, ale platforma ji odstranila pro porušení jejích podmínek.
🧵1/3🔥For the 1st time in human history a #hacktivist collective obtained passport info of the ALL country's citizens. Now we're offering you an opportunity to become a part of this history 😎. Get a unique digital version of #lukashenka passport as #NFT https://t.co/gOlWdoUehi pic.twitter.com/RxdWpBqA8f
— Belarusian Cyber-Partisans (@cpartisans) August 30, 2022
Při propagaci své iniciativy na Twitteru skupina poznamenala, že spouští NFT přesně v den Lukašenkových narozenin, 30. srpna. „Pomozte nám ho zničit,“ nabádají své followery a zároveň uvádějí „speciální nabídku – koupit verzi jeho pasu, s fotografií diktátora… dokud je ještě naživu“.
V dalším tweetu hackeři uvádí, že také dají k prodeji pasy Lukašenkových nejbližších spojenců „a zrádců lidu Běloruska a Ukrajiny“. Její členové slibují, že všechny vybrané prostředky půjdou na podporu „práce při zasahování proti režimům v Minsku a Moskvě“.
Někteří v kryptokomunitě však pochybují o pravosti identifikačních dokumentů, poznamenává ve zprávě ruský kryptog zpravodaj Bits.media. Ukazuje na překlep na první stránce vyobrazené v digitální verzi Lukašenkova pasu a na překlep jeho křestního jména v angličtině.
„Běloruští kybernetičtí partyzáni“ se zaměřují na Lukašenkem vedenou administrativu východoevropského národa za její podporu ruské invaze na sousední Ukrajinu. Převzala například odpovědnost za kybernetický útok na běloruský železniční systém a požadovala stažení ruských jednotek ze země.
Hackerská skupina shromažďuje finanční prostředky v kryptoměnách na financování svých aktivit. Podle zprávy blockchainové analytické firmy Elliptic zveřejněné na začátku února, předtím, než Rusko zahájilo svou „speciální vojenskou operaci“ na Ukrajině, běloruští kybernetičtí partyzáni byli schopni v předchozích šesti měsících vybrat 84 000 dolarů v BTC.