Hackerské útoky na protokoly decentralizovaných financí (DeFi) v roce 2022 vzrostly téměř osminásobně ve srovnání s rokem 2021.
Hackerské útoky na DeFi přibývají
Podle platformy Immunefi je sektor DeFi oblíbeným cílem hackerů. Jen v prvním čtvrtletí letošního roku bylo z platforem DeFi ukradeno více než 1,22 miliardy dolarů. To odpovídá 7,9 násobnému nárůstu ve srovnání se zhruba 154,6 miliony dolarů ukradenými ve stejném období v roce 2021.
Více než 77 % z hodnoty 1,22 miliardy dolarů pochází z hacku Ronin Network v hodnotě 625 milionů dolarů, mostu Axie Infinity. Dalším hackem za milion dolarů byl hack dalšího mostu Wormhole, který měl za následek ztrátu 326 milionů dolarů v únoru tohoto roku.
Čísla mohou vypadat špatně, ale Immunefi uvedla, že to není tak špatné, jak to zní. Jak zdůraznil generální ředitel Immunefi Mitchell Amador, výsledek je pozitivní, protože zvyšuje bezpečnost sektoru.
“Ačkoli věci vypadají špatně, ve skutečnosti se zlepšují, protokoly se zlepšují po bezpečnostní stránce.”
Ve druhém čtvrtletí letošního roku došlo k méně závažným útokům proti protokolům.
Mezi největší hackerské útoky Amador zařadil krádež 100 milionů dolarů z křížového mostu Harmony’s Horizon. Uvedl také krádež 180 milionů dolarů z algoritmického stablecoinového protokolu Beanstalk.
“Bylo tam hodně chyb. Konsensuální zranitelnosti, které jsme viděli v blockchainech vrstvy 1. Ale všechny byly úspěšně opraveny,“ řekl Amador. Navzdory pokroku však hrozba nepolevuje. “Tyto útoky jsou v podstatě neřešitelný a nekonečný problém,” řekl generální ředitel.
Také se podle něj samozřejmě muselo očekávat, že věci půjdou tímto směrem, protože kde jsou peníze, tam jsou hackeři, „Ve srovnání s globálními trendy je i pár miliard dolarů kapkou v moři,“ uvedl.
Nedávné odhady celosvětových ztrát pouze z platebních podvodů dosahují přibližně 32,4 miliardy dolarů. Globální trh firem a aplikací pro detekci a prevenci podvodů má letos hodnotu 25 miliard dolarů.
Počítačová kriminalita jako celek bude stát v roce 2022 všechny uživatele na světě odhadem 6,9 bilionu dolarů, podle poradenské společnosti Cybersecurity. Takže i kdyby hackeři z DeFi do konce roku dokázali odcizit 3,5 miliardy dolarů, představovalo by to pouhých 0,05 % celosvětového objemu kybernetické kriminality.