K dnešnímu dni se hrozba kvantového počítače pro Bitcoin již nezdá tak fantastická jako před časem. Kvantové technologie se rychle vyvíjejí a vznik kvantového počítače, který dokáže hacknout bitcoinový blockchain založený na ECDSA P-256, je hned za rohem.
Problém není ani v tom, že dokáže hacknout Bitcoin. Problém je v tom, že kvantový počítač s dostatečným výkonem bude schopen prolomit vůbec jakoukoli klasickou kryptoochranu, včetně jakéhokoli kvantově nezabezpečeného blockchainu.
Přestože je Bitcoin nejoblíbenější kryptoměnou s největší kapitalizací, je to jen jedna kryptoměna. K dnešnímu dni je na kryptoměnovém trhu více než 20 tisíc kryptoměn a 99,9 % z nich nemá ochranu před útokem kvantového počítače.
Vývoj kvantových počítačů v posledních letech
Dr. Mark Webber z University of Sussex řekl, že k prolomení ochrany Bitcoinu potřebujete kvantové zařízení s kapacitou alespoň 13 milionů fyzických qubitů (analog bitů). Bude trvat 24 hodin, než takový kvantový počítač prolomí eliptickou křivku Bitcoin ECDSA P-256. V době rozhovoru Dr. Webber řekl, že nejlepší mají výkon 50-100 fyzických qubitů.
IBM slibuje, že do roku 2023 vytvoří kvantový počítač s kapacitou 1000 fyzických qubitů. A v lednu 2022 byl oznámen vývoj prvního kvantového počítače v Evropě (v Německu) s kapacitou 5000 qubitů.
Technologie nestojí na místě a dnes nikdo nedokáže přesně říci, kdy se objeví kvantová technologie s dostatečným výkonem, který dokáže prolomit 99,9 % veškeré klasické kryptografie, která dnes existuje, včetně kryptografie většiny dnešních blockchainů. A otázka ani nezní, jestli je to možné nebo ne, ale celá otázka je, kdy přesně se to stane.
Americká vláda již na konci roku 2018 vydala dokument s názvem „NATIONAL QUANTUM INITIATIVE ACT“. Tento zákon má ve skutečnosti za cíl podporovat kvantové technologie a dominanci USA v oblasti kvantových technologií.
Existují vůbec kvantově zabezpečené blockchainy?
Ano. V roce 2018 byl spuštěn první kvantově zabezpečený QRL blockchain.
Tento QRL projekt je zabezpečen XMSS (eXtended Merkle Signature Scheme), post-kvantovým bezpečným digitálním podpisovým schématem schváleným Národním institutem pro standardy a technologie.
Kapitalizace projektu QRL je v době psaní tohoto článku asi 16 milionů USD.
Budoucnost kvantových technologií
Nikdo nemůže říct s přesností až na rok, kdy se objeví kvantový počítač s dostatečným výkonem, který dokáže prolomit většinu dnes existujících kryptografických metod. Je však jasné, že se nebavíme o dekádě, ale jen o několika dalších letech.
Je také jasné, že je nepravděpodobné, že by jakýkoli vědecký výzkumník se zdravým rozumem chtěl hacknout bitcoinový blockchain nebo jakýkoli jiný blockchain.
Nejde o to, že se někdo bude vážně zabývat hackováním blockchainů, jde o samotnou možnost tohoto hacku.