Inflace a hyperinflace jsou termíny, které označují zjednodušeně řečeno růst cen zboží, služeb, nájmů, energií a dalších položek každodenního života. Někteří inflaci označují prostým zdražováním. Jaký je rozdíl mezi inflací a hyperinflací a které případy známe z minulosti? Může fungovat Bitcoin jako pojistka proti znehodnocování úspor? Na tyto otázky zkusíme odpovědět v dnešním článku.
Na začátku je potřeba si uvědomit, že inflace je výhodná pro jednu skupinu obyvatel, zatímco druhá jí zatracuje. Do druhé skupiny patří obyvatelé co mají úspory a inflace jim neviditelně rok co rok ukrajuje část jmění. V první skupině jsou dlužníci, kterým naopak vyšší inflace vyhovuje. Inflace a hyperinflace jsou v poslední době zmiňovány nejčastěji s Venezuelou, tamní měsíční inflace dosáhla 62%. Do hyperinflace se země dostane, pokud její měsíční růst inflace je vyšší než 50%. Bitcoin jako pojistka proti znehodnocování úspor ve Venezuele funguje, o narůstajících nákupech bitcoinů tamními obyvateli jsme psali v nedávném článku.
Čtenář by si možná myslel, že hyperinflace je vzácný jev a něco ojedinělého. Statistiky ovšem mluví jinak, za posledních 25 let prošlo hyperinflací 28 států! Ona i zvýšená inflace přesahující 10% je ve světě celkem běžný jev. Vyspělé západní ekonomiky si podobnou etapou prošli na přelomu 70. a 80. let minulého století, kdy se inflace zemí jako USA, Británie, Francie pohybovaly dlouho v pásmu 10-15% ročně. Pro vysoká čísla inflace nemusíme chodit daleko, stačí se podívat na 90. léta u nás, kdy se inflace pohybovala kolem 10% úrovně celé desetiletí.
Mohlo by vás zajímat: Objem obchodování s BTC se ve Venezuele za poslední rok zvýšil 100 násobně
Tichý zabiják v podobě inflace, ke znehodnocování úspor přispívají i centrální banky
Nemluvíme zde o jednorázovém snížení kupní síly peněz, je potřeba si uvědomit, že inflace v čase nabírá na účinnosti. Když míru inflace posčítáte v dlouhodobém horizontu, pochopíte proč se některými označuje jako tichý zabiják. Proč si tedy spořit na důchod, když moje finanční prostředky z prvotních let nebudou mít po 40 letech ani desetinovou hodnotu? Proč státy aktivně bojují proti deflaci (opak inflace, kde se v daný rok naopak ceny zboží a služeb sníží oproti předchozímu období)? To jsou základní otázky, které by si měl položit každý z nás. Na druhou existuje lehká odpověď. Protože státy jsou zadlužené a dostatečně vysoká inflace jim ve finále sníží % poměr dluhu k HDP, jakožto nejoblíbenější indikátor „udržitelnosti“ státního dluhu v posledních dekádách.
Pokud se podíváme na obrázek výše, zjistíme vývoj průměrné inflace v jednotlivých dekádách. Velké válečné konflikty z první poloviny dvacátého století byly doprovázeny vysokou inflací. Současné nízké hodnoty byly naposledy zaznamenány v meziválečném období. Současná politika centrálních bank zatím inflaci nezvyšuje, je to proto, že objem peněz vytvořených kvantitativním uvolňováním se do reálné ekonomiky (kde by se promítl ve zvýšení nabídky peněz a následně ovlivnil růst cen) zatím nedostal. Místo toho prvotní příjemci těchto nových peněz, převážně banky, použily tyto prostředky pro investice na finančním trhu. Ceny aktiv tak nadále rostou a časovaná bomba tiká dál.
Státy chtějí donutit obyvatele ke spotřebě nikoli ke spoření
Současný svět funguje na dluh, dluhem komerční banky vytváří nové peníze v systému. To nejhorší co by se v tomto systému mohlo pokazit by bylo, kdyby si lidé přestali půjčovat. Někteří by mohli namítnout, že je inflace nezajímá, protože reálné mzdy (reálné mzdy jsou hrubé mzdy očištěny o inflaci) rostou. Ano, to je pravda, alespoň tedy u nás. Pokud budete to co vyděláte rovnou utrácet, pak Vás inflace nebude tolik trápit. Co ale ta skupina co chce spořit na stáří nebo si dělat dlouhodobé rezervy pro nečekané události? Těm růst reálných mezd moc nepomůže, jelikož peníze co si průběžně odkládají stranou, jim inflace bude postupně ujídat. Nezbývá tak než najít vhodný dlouhodobý investiční instrument, důchodové spoření s ročním 1% úrokem to ale nebude.
Investice do vlastního bydlení, je tím možná vůbec nejrozumnějším řešením. Bitcoin jako pojistka proti znehodnocování úspor je další možností. Až přijde další velký propad ceny Bitcoinu, popřemýšlejte jestli je lepší si pro příštích 40-50 let odložit pár tisíc ve fiatu nebo v BTC. Pokud budete stále nerozhodní, podívejte se ještě jednou na obrázek s vývojem inflace v jednotlivých dekádách.