Evropská centrální banka je znepokojena tím, že inflace v eurozóně stoupá nad její vlastní očekávání, připustila vysoce postavená úřednice ECB. Evropská měnová autorita však v tuto chvíli není připravena zvýšit úrokové sazby.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny
ECB nevidí žádný důvod k úpravě úrokových sazeb, přestože inflace v eurozóně dosáhla 5 %
Roční inflace v oblasti společné evropské měny euro se podle předběžných odhadů Eurostatu zvýšila již šestý měsíc v řadě na rekordních 5 % v prosinci. Naposledy inflace klesla v červnu, kdy klesla na 1,9 % z květnových 2 %.
„Na tato čísla se díváme s určitými obavami, protože jsou vyšší, než jsme původně očekávali,“ komentovala Isabel Schnabel, členka Výkonné rady ECB, v nedávném rozhovoru také připustila obavy z poklesu reálných mezd a úrokových příjmů.
Schnabel nicméně dala jasně najevo, že regulátor není prozatím připraven zvýšit úrokové sazby v eurozóně, přičemž citovala prognózy naznačující, že po prudkém nárůstu inflace způsobeném globální pandemií bude následovat výrazný pokles. Bankéřka také poukázala na to, že ECB by se měla vyvarovat tlumení hospodářského oživení a dodala:
“V našich projekcích střednědobá inflace dokonce klesne zpět pod náš cíl 2 %, i když uznáváme, že projekce jsou nyní velmi nejisté.”
Evropská centrální banka zasáhne, pokud se inflace ustálí nad 2 %
Zástupkyně výkonného orgánu ECB také ujistila, že centrální banka eurozóny „bude jednat rychle a rozhodně, pokud dojdeme k závěru, že se inflace může usadit nad 2 %”. Poznamenala, že předpokladem pro zvýšení sazeb je ukončení čistých nákupů aktiv.
Poukázala na prosincové rozhodnutí Rady guvernérů ECB o jejich postupném snižování v nadcházejících čtvrtletích. Na konci března 2022 se plánují ukončit ty, které spadají do programu Pandemic Emergency Purchase Program.
Odmítla kritiku, že nečinnost ze strany ECB odráží obavy, že by mohla znovu propuknout dluhová krize eura, zejména v zemích jako Itálie, pokud dojde ke zvýšení úrokových sazeb. „Naše akce se řídí výhradně naším mandátem pro cenovou stabilitu. Veřejné půjčky jednotlivých zemí nemají žádný vliv na rozhodnutí Rady guvernérů,“ trvala na svém.
Údaje Eurostatu přicházejí v době, kdy další velké ekonomiky také registrují rostoucí inflaci po opatřeních k řešení ekonomického dopadu epidemie Covid-19. Čísla zveřejněná americkým ministerstvem práce ve středu ukázala, že index spotřebitelských cen minulý měsíc vzrostl na 7 %. To je největší roční nárůst za poslední čtyři desetiletí.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod