Jak investovat do bitcoinu? Tuto otázku si klade nespočet investorů, kteří by byli rádi, kdyby byla tato nejznámější kryptoměna na světě součástí jejich investičního portfolia. S rostoucí popularitou kryptoměn všeobecně roste i počet možností, jak lze do bitcoinu investovat. Jenže jaká možnost je pro daného investora ta správná?
Před samotnou investicí by si měl vždy investor provést svůj vlastní průzkum, ve kterém se zaměří na to, co všechno se aktuálně na trhu nabízí, jaké jsou jeho finanční možnosti, jaké je ochotný podstoupit riziko a třeba i jakou burzu kryptoměn zvolit. Pokud v některých otázkách stále ještě tápete, tak tento průvodce “Jak investovat do bitcoinu” je tu právě pro vás. Na následujících řádcích si totiž povíme vše podstatné, co by měl nejen začínající investor o investování do bitcoinu a bitcoinu samotném vědět.
Seznam nejlepších krypto burz pro investování do bitcoinu
Níže je uveden stručný přehled několika nejlepších krypto burz nabízejících možnost investovat do bitcoinu v České republice v roce 2024.
- Binance – Nejznámější a největší CEX nabízející investování do bitcoinu
- Bybit – Krypto burza s jedněmi z nejnižších poplatků na trhu
- Gate.io – Krypto burza se širokou nabídkou více jak 1 700 kryptoměn
- MEXC – Populární krypto burza nabízející i nespočet nových kryptoměn
- OKX – Oblíbená platforma, která nabízí uživatelům i vlastní kryptoměnovou peněženku
- Margex – Burza kryptoměn s možností obchodování futures pro 8 nejoblíbenějších kryptoměn
V dnešní době, kdy na nás reklamy ohledně jednoduchého a výnosného investování vyskakují na každém rohu, může investor snadno nabýt dojmu, že k tomu, aby byl ziskový, stačí jen někam vložit své finanční prostředky a pak už jen čekat na obrovské zisky, které se dostaví během pár týdnů nanejvýše měsíců. Kdyby to takto fungovalo, tak by to bylo skvělé, jenže opak je pravdou.
Investování totiž není zdaleka pro každého. Ze všeho nejdříve je nutné si uvědomit, že investováním uzamykáte své finanční prostředky možná i na několik let, přičemž zisk není vůbec zaručen. Z toho důvodu by měl každý investor investovat pouze tolik peněz, kolik je ochoten ztratit. Jedná se o jedno z nejzákladnějších pravidel, které říká naprosto vše.
Jak investovat do bitcoinu v roce 2024?
Bitcoin je snad kromě akcií a umělé inteligence v dnešní době nejpopulárnějším finančním aktivem. Po letech propadu se cena této kryptoměny dokázala opět vrátit na úrovně, kde by jej chtěli investoři vidět a ke všemu i s potenciálem dalšího růstu.
Co je bitcoin?
Bitcoin (BTC) se řadí mezi vysoce spekulativní třídu aktiv, která v mnohých investorech vyvolává nepopsatelnou touhu jej vlastnit. Ve své nejzákladnější podobě je bitcoin digitální měna, která byla poprvé uvedena na trh v roce 2009. Technologii vytvořil neznámý vývojář, který si říká Satoshi Nakamoto.
Hlavní myšlenkou této inovativní kryptoměny je její decentralizace.
To znamená, že na rozdíl od tradičních fiat měn, jako euro, britská libra nebo americký dolar, nelze množství bitcoinu v oběhu měnit.
Naprostá většina lidí nakupuje bitcoin jako investiční nástroj. Tedy doufají, že hodnota bitcoinu se v průběhu času zvýší. V polovině května 2024 se cena bitcoinu pohybuje lehce nad hranicí 66 000 dolarů, přičemž tržní kapitalizace je zhruba 1,3 bilionu dolarů, což z něj činí naprostou jedničku mezi kryptoměnami. Na druhou stranu jako u většiny kryptoměn nelze ani u bitcoinu predikovat, jakým směrem se bude jeho cena v následujících měsících vyvíjet.
NAVŠTIVTE NÁŠ DISCORDOVÝ SERVER S PRAVIDELNÝM ZPRAVODAJSTVÍM A ANALÝZAMI
Investice do bitcoinu je v dnešní době velmi jednoduchá
V dnešní době je pro drobného investora velmi jednoduché nakoupit jakékoliv investiční aktivum a bitcoin není výjimkou. Investoři mohou k nákupu bitcoinu využít specializované spotové burzy, mohou jej vyměnit za jakoukoliv jinou kryptoměnu nebo nakoupit rovnou za fiat.
S touto jednoduchostí jde ovšem ruku v ruce také bezpečnost, takže by investoři měli být obezřetní k projektům, které slibují rychlé zbohatnutí a ke všemu bez práce. Potenciál bitcoinu nemusí být pouze v jeho dlouhodobém držení, ale například i v krátkodobém obchodování, nakupování v období propadů, nebo pravidelným menším investicím, tzv. strategie DCA. Meze se ve světě investování opravdu nekladou.
Ukládání bitcoinů na hardwarovou peněženku
Ještě před tím než si vyberete obchodní platformu, u které si budete investovat do bitcoinu, tak je dobré si ještě zřídit kryptoměnovou peněženku. Tato peněženka je totiž zcela nezbytná pro ukládání, přijímání a odesílání bitcoinů. Na trhu je však k dispozici nespočet typů peněženek od softwarových, které lze nainstalovat do telefonu nebo notebooku, až po hardwarové peněženky, které uchovávají bitcoinu offline.
Jedno z doporučení pro investory do bitcoinů zní, že by neměli nechávat větší množství svých bitcoinů na burze. Je to hlavně z toho důvodu, že jsme v minulosti už několikrát byli svědky hacků, jejichž hlavním záměrem bylo odcizení kryptoměn nebo napadení počítače uživatele prostřednictvím škodlivého kódu, který by mohl ukrást přihlašovací údaje na účet u burzy a držené bitcoiny následně ukrást.
Proto se investorům doporučuje pořízení hardwarové peněženky, což je samostatné fyzické zařízení podobající se USB flash disku. Jedná se zároveň i o nejvíce bezpečnou variantu úschovy jakýchkoli kryptoměn na delší dobu, protože tato peněženka nemá žádné připojení k internetu, a tím pádem nehrozí žádné hacky. Hardwarové peněženky slouží především jako úložiště investorova osobního klíče, z čehož plyne, že kryptoměny na této peněžence nejsou fyzicky uloženy. O investorovo vlastnictví je tak jediný záznam na bitcoinovém blockchainu. Peněženku může otevřít investor pouze pomocí PIN kódu, který se zadává přímo na peněžence. Jediná nevýhoda hardwarových peněženek spočívá v tom, že si ji musí investor koupit, přičemž jejich cena začíná od několika set korun. Mezi nejznámější hardwarové peněženky patří český Trezor či francouzský Ledger.
Proč investovat do bitcoinu?
Bitcoin disponuje několika podstatnými plusy, které z něho dělají velmi atraktivní investici. Například stejně jako u zlata je i množství bitcoinu omezené, díky čemuž může jeho hodnota v následujících letech výrazně růst. Neméně podstatným faktem je poté i to, že z dlouhodobého hlediska nabízí bitcoin velmi vysoké zhodnocení, díky kterému se z něho během patnácti let na trhu stalo nejdražší a nejznámější finanční aktivum na světě.
Historicky vysoké zhodnocení
Pokud byste v roce 2009 investovali do bitcoinu pouhých 30 000 Kč, vaše investice by nyní měla hodnotu přes 21 milionů korun. Kdybyste koupili bitcoin v březnu 2020, zaplatili byste za něj přibližně 5 000 USD. O rok později se však už BTC obchodoval za cenu 50 000 USD.
Růst bitcoinu daleko předčil téměř všechny ostatní tradiční třídy aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, a dokonce i nemovitosti. Pokud tedy chcete dosáhnout mimořádně vysokého zhodnocení svých investic, může být bitcoin jedním z těch aktiv, které stojí za zvážení.
Omezené množství
Bitcoin je stejně jako zlato omezenou třídou aktiv. Je tomu tak proto, že v oběhu bude vždy pouze 21 milionů bitcoinů. Teoreticky to znamená, že v průběhu času by hodnota bitcoinu měla neomezeně růst. To je samozřejmě založeno na mnoha základních předpokladech, zejména na tom, že bitcoin je celosvětový fenomén, který tu zůstane jistě ještě hodně dlouho.
Investovat do bitcoinu lze již od pár set korun
Dnes, kdy cena 1 BTC dosahuje hodnoty okolo 66 000 USD, se už toto aktivum stává pro většinu investorů finančně nedostupné. Toho si byly vědomy i krypto burzy, které následně přišly s možností nákupu pouhých zlomků bitcoinu. Investoři si tak mohou koupit pouze určitou část bitcoinu.
Zjednodušeně řečeno, investor si může koupit zlomek jednoho bitcoinu. Ve skutečnosti lze kryptoměnu “rozdělit” na 0,00000001 – což znamená, že coin v hodnotě 66 000 USD si může investor kupovat po částech již od pár set korun.
Minimální částka za kterou si lze bitcoin koupit, se bude ovšem vždy odvíjet od výběru obchodní platformy. Například burza Binance umožňuje investovat do bitcoinu od pouhých 15 USD. To může být pro mnoho investorů velmi zásadní informace, protože bitcoin je vysoce spekulativní a volatilní, a někteří z nich raději začínají s menšími částkami. Důležité je však také mít na paměti, že stejně jako u jakékoli jiné třídy aktiv, tak i cenu bitcoinu určují tržní síly. Jednoduše řečeno, neustále se měnící poptávka a nabídka způsobuje, že cena bitcoinu stoupá a klesá každou vteřinu.
Proč se vyplatí investice do bitcoinu?
O bitcoin se v dnešní době nezajímají pouze drobní investoři. Podstatnou část jeho kapitalizace totiž tvoří také velcí hráči a v letošním roce i instituce. Právě příchod institucionálních investorů dává bitcoinu punc zajímavého finančního nástroje.
Bitcoin podle mnohých analytiků má před sebou růstovou etapu. Nakupování do spotových ETF nejspíše ještě nekončilo a růst kapitalizace bitcoinu tedy může brzo pokračovat. Navíc se jedná o aktivum, u kterého nikdo neví, kde bude mít cenový vrchol. Díky halvingu se také jedná o částečně deflační aktivum, což je důvod, proč se mnoho lidí odklání od klasických fiat měn.
Bitcoin je stále mladý trh s velkým potenciálem růstu
Na rozdíl od akciových a především komoditních trhů je bitcoin ještě v plenkách. Díky dominanci, se kterou dokáže jeho cenu růst, tak lze predikovat, že tento trend může v budoucnosti pokračovat. I přes jeho mládí existuje i platební struktura, což povyšuje samotný bitcoin z čistě spekulativního aktiva i na aktivum s přidanou hodnotou.
Diverzifikace portfolia
Bitcoin nabízí i několik možností jak jej zařadit do portfolia. Základem bude asi jeho dlouhodobé držení, tzv. hodlování. Dále se může jednat o jeho obchodování, buď přímo na spotovém trhu, nebo na futures trhu pomocí finanční páky. Také existují bitcoinová AOS, která například nakupují cenové propady. Na tyto technologie ovšem pozor, mohou být velmi ztrátové.
Halving bitcoinu zvyšuje jeho cenu
Halving bitcoinu je proces, během kterého je odměna za těžbu bitcoinu rozdělena na polovinu. Blockchainové síti trvá asi čtyři roky, než otevře dalších 210 000 bloků, což je standard stanovený tvůrci blockchainu, aby neustále snižoval rychlost, s jakou je kryptoměna zaváděna.
Poslední halving proběhl v dubnu 2024, kdy bylo v oběhu okolo 19,69 milionů bitcoinů. Zbývá tedy už jen asi 1,31 milionu bitcoinů, které mají být během dalších halvingů uvolněny prostřednictvím odměn za těžbu. K dalšímu halvingu by mělo dojít v roce 2028, kdy odměna za 1 blok klesne na 1,625 BTC.
Očekává se, že ke konečnému halvingu dojde nejspíše v roce 2140, kdy počet bitcoinů v oběhu dosáhne teoretické maximální zásoby 21 milionů.
Spotová ETF pro bitcoin
Příběh spotových ETF pro bitcoin se začal psát 10. ledna 2024, kdy americká komise pro cenné papíry a burzy (SEC) schválila hned 11 spotových ETF pro bitcoin, díky kterým se tak investorům zpřístupnil velmi jednoduchý způsob, jak investovat do bitcoinu.
Spotová ETF pro bitcoin jsou typ burzovně obchodovaného fondu investujícího přímo do reálného bitcoinu. Na rozdíl od už existujících ETF, které jsou založené na futures kontraktech, spotová ETF pro bitcoin investují přímo do bitcoinů jako podkladového aktiva, namísto do derivátových kontraktů založených na jejich cenách.
Spotová ETF pro bitcoin nakupují vybrané množství bitcoinů, které je drženo v zabezpečené digitální peněžence správcem. Tito správci nabízejí úložiště bitcoinů v zabezpečeném trezoru. Většina těchto trezorů je umístěná v tzv. “cold storage”, což znamená, že klíče bitcoinů jsou uloženy offline a nelze k nim přistupovat přes internet. ETF pak vydávají akcie, které představují bitcoiny držené fondem. Tyto akcie jsou oceněny tak, aby odrážely aktuální spotovou cenu bitcoinu, a lze je obchodovat na tradičních burzách.
Tato ETF by tak měla celkem přesně následovat cenu bitcoinu stejně tak, jak je tomu například u ETF s tickerem SPY, jenž sleduje cenu akciového indexu S&P 500. Díky tomu je možné začít obchodovat bitcoin podobně jako třeba akcie.
Asi největší plus spotových ETF pro bitcoin shledáváme v případě daňových výhod. V České republice je totiž držení ETF osvobozeno od daně z příjmů za předpokladu, že držitel toto aktivum drží více než 3 roky. Pokud se tedy investoři rozhodnou držet kryptoměny dlouhodobě, tak mohou pro většinu z nich být ETF i přes jejich poplatky velmi výhodná. Další výhodou těchto ETF je fakt, že podléhají určitým pravidlům, která ve výsledku zajišťují transparentnost a ochranu investora, což například u nákupu bitcoinů na vlastní pěst investor nemá zaručeno.
Na druhou stranu je zapotřebí zmínit i některá rizika s nimi spojená, jako je například volatilita kryptoměn nebo poplatky za správu, které mohou být vyšší než u tradičních akciových ETF, protože ETF musí rovněž platit poplatky za směnu a zajištění bitcoinů.
Digitální peníze/zlato
Bitcoin je mnohými odborníky nazýván digitální verzí zlata. Je to hlavně z toho důvodu, že má se zlatem hned několik podobných charakteristik. Asi tou nejznámější je jejich omezené množství, které jasně říká, že jakmile bude vytěžena celá zásoba těchto dvou komodit, tak se do oběhu už nedostane žádné další množství a bude se obchodovat pouze s tím, co je k dispozici.
Další neméně důležitou společnou charakteristikou je jejich zajištění proti negativním ekonomickým vlivům, jako je například inflace. O bitcoinu a zlatu se proto hovoří jako o bezpečném přístavu, kam v nejistém období investoři přesouvají svůj kapitál.
Uchovatel hodnoty
Podle některých tezí je bitcoin také skvělý uchovatel hodnoty. Zastánci těchto tezí totiž tvrdí, že se jedná o jedno z nejzdravějších aktiv, která je v současné době k dispozici a také o nejlepší způsob, jak uchránit své bohatství před znehodnocováním v průběhu času.
I přes jeho divokou volatilitu, kdy během jednoho dne ztratí třeba i 25 % své hodnoty, zůstává stále nejvýkonnější třídou aktiv na světě. Ve prospěch bitcoinu tak hovoří především jeho nedostatek, decentralizace, vlastnost dobrých peněz (zaměnitelnost, dělitelnost a přenositelnost) nebo směnný prostředek.
Jaké jsou způsoby investice do bitcoinu?
Investování do bitcoinu je možné hned několika způsoby, které se od sebe liší časovou náročností a rizikovostí. Profitabilita jednotlivých strategií se může odvíjet od mnoha faktorů, jako je psychická pohoda, kvalitní money management nebo kvalitní řízení obchodu. Na dalších řádcích si představíme několik nejznámějších možností, jak investovat do bitcoinu.
Investice skrze deriváty nebo ETF
Tento způsob se stal mezi investory velmi oblíbený poté, co velké americké finanční instituce získaly povolení emitovat spotová ETF pro bitcoin. Jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak investovat do bitcoinu, jelikož stačí pouze ETF nakoupit, například u svého brokera, a pak již jen čekat, zda dojde k zhodnocení.
Spotové obchodování
Tento způsob investování do bitcoinu si vyžaduje daleko aktivnější přístup, než je tomu u nákupu ETF. Spotové obchodování je založeno na spekulacích na cenové pohyby v menších časových intervalech, například denních nebo intradenních. Toto obchodování mohou investoři provádět především na oficiálních kryptoměnových burzách. Samotné nákupy a prodeje na spotovém trhu jsou zajímavou metodou k tvorbě investičního portfolia.
Futures obchodování
Většinou jsou k obchodování využívány tzv. perpetual futures, které nemají exspiraci, tedy obchodníci nejsou omezeni délkou držení svých obchodních pozic. Tento způsob investování do bitcoinu je možné provádět také za pomoci finanční páky, díky které obchodník maximalizuje svůj zisk, ale také riziko.
Peer 2 peer
Peer-to-peer obchodování představuje nákup nebo prodej kryptoměn přímo mezi uživateli bez účasti prostředníka či třetí strany. Tuto možnost využívají především ti investoři, kteří upřednostňují decentralizovaný přístup k nákupu nebo prodeji kryptoměn.
Tento způsob obchodování tak dává investorům mnohem větší kontrolu nad dobou vypořádání, nad cenami a nebo nad tím, kdo kupuje jejich kryptoměny či od koho oni sami kryptoměny nakupují. Jelikož jsou transakce peer-to-peer bez účasti třetí strany, tak zde existují i určitá rizika, která by měl každý investor dobře zvážit. Mezi ty největší rizika patří pomalejší obchodování a nízká likvidita.
Automaty
Investoři, kteří si ještě netroufají na obchodování na burze kryptoměn, ale chtějí investovat do bitcoinu v bezpečnějším offline prostředí, mohou využít bitcoinové automaty či bitcoinové bankomaty, kterých je v České republice aktuálně už několik desítek.
Automaty představují takové automatizované směnárny přijímající české koruny, které jsou buďto jednosměrné nebo obousměrné. Jednosměrné automaty slouží pouze k nákupu bitcoinů a naopak obousměrné slouží jak k nákupu, tak i k prodeji bitcoinů.
Proces investování do bitcoinů prostřednictvím automatů je velmi jednoduchý. Investorovi k nákupu postačí pouze kryptoměnová peněženka v mobilu. V případě, že investor žádnou krypto peněženku nemá, tak mu bitcoinmat vytiskne tzv. paper wallet s privátním klíčem.
Strategie pro investování do bitcoinu
Jednou z velmi důležitých věcí, bez které hlavně zkušení obchodníci nikdy do bitcoinu neinvestují, je předem stanovená strategie. Investičních strategií existuje nespočet a záleží tak pouze na daném obchodníkovi, kterou z nich si zvolí. Většina obchodníků volí strategii na základě svých finančních cílů nebo výši rizika, které jsou ochotni podstoupit. Ještě však před samotným výběrem strategie by si měl investor jasně říci, zda bude traderem využívajícím krátkodobou volatilitu, nebo dlouhodobým hodlerem.
DCA strategie
Jednou z nejznámějších strategií, kterou investoři při investování do bitcoinu hojně využívají, je strategie DCA neboli Dollar-Cost Averaging. Tato léty prověřená strategie je metoda průměrování vstupní ceny investorovi investice. Většina investorů pravidelně každý měsíc investuje stejnou částku do bitcoinu, a to bez ohledu na jeho aktuální tržní cenu. Jedná se tedy o techniku založenou na pravidelných intervalech a stejné investované částce.
Na úplném začátku by si měl každý investor jasně stanovit:
- Výši rozpočtu – stanovte si částku, která je pro vás přijatelná a tu pravidelně investujte do bitcoinu
- Intervaly investování – rozhodněte se, jak často budete investovat (každý týden, jednou za 14 dní nebo měsíc)
- Najít si dobrou platformu – najděte si ověřenou a bezpečnou platformu, kde lze investovat do bitcoinu
- Mít bezpečnou krypto peněženku – jen tak budou vaše hodlované bitcoiny v bezpečí
Investoři ovšem musí tyto jasně stanovená pravidla dodržovat, protože jen tak si zajistí, že pokud trh půjde v následujících letech nahoru, budou úspěšní. To platí i v případě velkých poklesů, například v bear marketu, kdy kryptoměny spadnou až o 80 %. Investor by měl čekat na jejich odraz a následný růst a dosažení nových cenových maxim. Toho jsem byli v minulosti u bitcoinu již několikrát svědky, takže to není nic nového.
Tato strategie je však vhodná nejen pro bitcoin, ale i pro jakékoli další altcoiny či aktiva. Díky DCA totiž mohou investoři vstupovat dlouhodobě a vyhnout se možnosti vstupu na samém vrcholu, kterou někteří nemusejí dobře psychicky snášet. Vstupní cena tak vychází z průměru jednotlivých nákupních cen během celé doby používání této strategie, kdy investoři pravidelně nakupují. Kvůli své jednoduchosti je strategie DCA vhodná i pro úplné začátečníky.
Nakup a drž (HODL)
HODL, jako zkratka pro „hold on for dear life“ se mezi krypto nadšenci stala mantrou označující dlouhodobý přístup k investování do kryptoměn. Jedná se o velmi oblíbenou investiční strategii ve světě kryptoměn, která zahrnuje držení všech investorovo kryptoměnových aktiv po delší dobu, vesměs roky, které investor nemá v plánu prodat ani s nimi aktivně obchodovat.
HODLing je tak vlastně úplný opak obchodování, protože investor danou kryptoměnu drží tak dlouho, dokud nezíská co největší zisk. Z toho důvodu je nutné, pokud se investor rozhodne pro tzv. dlouhodobý HODL, nebrat nikdy v úvahu krátkodobé závěry z nejrůznějších trading analýz.
Tuto strategii by měl zvolit investor, jestliže:
- Je dost trpělivý
- Nemá tolik času na aktivní obchodování a sledování nejnovějších změn a událostí v krypto sektoru
- Nepotřebuje urychleně peníze
- Nemá tolik znalostí, aby mohl provádět technickou analýzu
- Věří v budoucnost blockchainu a kryptoměnových technologií
Spekulování na krátkodobé cenové pohyby
Jedna z rizikovějších metod zhodnocování kapitálu je obchodování bitcoinu. Investor si v této disciplíně může vybrat časový rámec od denních grafů, až po minutové, případně tickové grafy. Čím je ovšem časový rámec nižší, tím se zvyšuje rizikovost obchodování. Spekulovat na cenové pohyby lze také na spotovém trhu, to však ale vyžaduje poměrně vysoký kapitál.
Další oblíbenou možností je spekulování na futures trhu (perpetual futures), kde je možné využít finanční páku a svůj zisk, ale i riziko navýšit. Spekulování je založeno především na technické analýze, money managementu a na aktivním řízení obchodů, což je ten největší rozdíl oproti dlouhodobému investování.
Jak investovat do bitcoinu dle spolehlivých pravidel, díky kterým vyděláte
Při investování do jakýchkoliv aktiv by měli investoři dodržovat několik základních a spolehlivých pravidel, které jim mohou výrazně pomoci k tomu, aby byli časem ziskoví.
Nikdy neinvestuje více, než kolik si můžete dovolit ztratit
Základní pravidlo investora zní, že by nikdy neměl investovat více, než si může dovolit ztratit. Toto pravidlo by mělo stát nad všemi ostatními pravidly. Investování kromě zisku totiž také může přinést ztrátu, případně se obchodník díky změně ceny, může na delší dobu dostat do otevřené ztráty. Změny zůstatku na obchodním účtu mohou být pak pro některé investory velmi psychicky náročné, a proto je nutné se to naučit zvládat.
Nikdy by proto nemělo dojít k tomu, že by investor investoval všechny svoje úspory nebo si na investování půjčil například od známých, banky nebo rodinných příslušníků. Trhy a obzvláště ty kryptoměnové jsou totiž dost volatilní a nelze s naprostou jistotou předpovídat jejich budoucí vývoj. Proto se může lehce stát, že investor během krátké chvíle všechny své investované peníze přijde a zbydou mu kromě očí pro pláč i velké dluhy.
Analyzujte trh a držte se fundamentu
Každá obchodní a investiční aktivita na kryptoměnových trzích by měla být podmíněna studiem a analyzováním jednotlivých aktiv, bitcoin nevyjímaje. K analýze lze použít technickou nebo fundamentální analýzu a investoři by se měli zajímat také o dlouhodobé trendy, které zvyšují pravděpodobnost na ziskovou investici. Zároveň by ale investice do bitcoinu neměla podléhat čistě samotnému fundamentu, protože ten se velmi často mění, ale mělo by docházet také k časování investice, tedy k nákupu bitcoinu za co nejlepší cenu.
K analýze trhu mohou investoři například použít webové stránky theblock.co, kde najdou jak hluboký vhled do světa digitálních aktiv, tak i nespočet zpráv, výzkumů a dat. Investoři totiž zde mohou najít všechny důležité informace, které jim umožní dělat chytrá a promyšlená rozhodnutí v rámci jejich investování.
Investujte do bitcoinu a jiných velkých kryptoměn
Dalším z důležitých pravidel investování je, že by investor měl vždy investovat do prověřených aktiv. U kryptoměn ovšem toto pravidlo platí dvojnásob. V kryptoměnovém prostředí se totiž vyskytuje i spoustu podvodných projektů, které se snaží z investora pouze vylákat peníze nebo projektů, které nemají žádnou budoucnost a investor v nich své finanční prostředky brzy utopí.
Z toho důvodu by si měli investoři vybírat pouze takové kryptoměny, které jsou všeobecně známé, zavedené a mají již určitou historii. Proto především začínajícím investorům se doporučuje investovat alespoň ze začátku jen do velkých kryptoměn, jako je právě bitcoin, ethereum, solana či dogecoin.
Ukládejte bitcoin na bezpečná úložiště
Tolikrát zmiňované pravidlo, které stále mnoho investorů dost podceňuje. Ukládání držených kryptoměn na bezpečná úložiště je základní pravidlo každého hodlera. Dokud nemáte 100% kontrolu nad svými drženými kryptoměnami, tak vždy existuje riziko, že o ně můžete brzy přijít.
Jedním z nejbezpečnějších úložišť pro větší množství bitcoinů, ale i dalších kryptoměn, je bezesporu hardwarová peněženka. Tato peněženka totiž nemá přístup k internetu, díky čemuž je imunní proti možným hackům. Její pořízení je sice trochu finančně nákladnější v porovnání třeba se softwarovou peněženkou, ale na druhou stranu můžete usínat s klidem a beze strachu ze ztráty držených kryptoměn.
Používejte zdravý rozum a nebuďte hamižní, nenechte se ovlivňovat emocemi
Investoři se v praxi mohou setkat se dvěma druhy emocí. Jedná se o strach a o chamtivost. Obě tyto emoce může investor prožívat jak při ziskové investici, tak při té ztrátové. Faktor zdravého rozumu by se měl projevit především v případě, když se investor setká s neodolatelnou nabídkou, kterou mu někdo nabízí. V takovém případě je potřeba být spíše pesimistický, případně si veškeré informace o investici ověřit. Kryptoměnový trh je bohužel v tomto ohledu velmi rizikový.
Investoři by si také měli vybírat své zisky. Investování není totiž o tom, držet do nekonečna nějaké aktivum, protože nikdo neví, kde mají finanční trhy svůj strop. Proto je velmi důležité se za svojí práci pravidelně odměňovat výběrem alespoň části zisku. Investor díky tomu pak zůstává po delší dobu motivovaný a na vítězné vlně.
Kde investovat do bitcoinu?
Abyste mohli začít uvažovat o investici do bitcoinu, budete si muset nejdříve otevřít účet u obchodní platformy, která tyto služby poskytuje. V dnešní době na trhu existuje spousta burz kryptoměn, ze kterých si můžete vybrat, ovšem velmi se liší cenou a tím, jaké poplatky si účtují. Abychom vám maximálně pomohli s výběrem, zúžili jsme seznam na několik těch nejlepších krypto burz poskytujících investování do bitcoinu v České republice.
1. Binance
Binance je nejznámější a největší kryptoměnová burza, která byla založena teprve v roce 2017. I přes takto krátkou dobu svého působení si ovšem dokázala získat přízeň již více než 180 milionů uživatelů. Že se bude jednat o dominantní burzu na trhu bylo nicméně jasné už po pár měsících od jejího založení, kdy se nejdříve stala 10. největší burzou a následně několik měsíců na to obsadila místo první. Aktuálně je Binance největší kryptoměnovou burzou na světě podle objemu obchodování, přičemž i zaujímá nadpoloviční podíl na trhu CEX. Denně vykoná transakce v hodnotě okolo 65 miliard dolarů.
Burzu založil podnikatel Changpengem Zhao, přezdívaný CZ, který se však na konci roku 2023 po několika skandálech rozhodl odejít z funkce CEO a své místo místo přenechat Richardovi Tengovi. Od roku 2024 tak začala psát Binance zcela novou etapu svého příběhu, ve kterém se snaží svým uživatelům přinášet neustále něco nového a být tak minimálně o krok napřed před konkurencí.
Binance nabízí velký výběr služeb a produktů
Pokud si kladete otázku kde a jak investovat do bitcoinu, tak právě Binance by mohla být tím pravým místem pro vás. Největším plusem této burzy je totiž její pestrá nabídka služeb a produktů, ze které si rozhodně každý vybere. V současné době podporuje více než 600 kryptoměn s tím, že součástí nabídky je i její nativní token Binance Coin (BNB). Uživatelé zde mohou rovněž i nakupovat, obchodovat nebo držet kryptoměny, začít těžit kryptoměny pomocí Binance POOL či si vzít v případě potřeby krypto půjčku. V nabídce však najdeme i možnost obchodování derivátů, jako jsou futures nebo opce a P2P obchodování.
Nutno ovšem říci, že platforma je určená především pro pokročilejší uživatele, jelikož obsahuje opravdu velké množství nástrojů, funkcí a služeb, které mohou být pro úplného začátečníka minimálně matoucí. Pokud to ale uživatele hned na začátku neodradí, tak postupem času zjistí, že se jedná o velmi propracovanou platformu, jejíž funkce a nástroje by byla velká škoda nevyužívat. Na začátku může uživatelům pomoci i Binance Academy, kde najdou kromě potřebných návodů a rad, jak se na platformě orientovat, i nespočet vzdělávacích materiálů.
Binance kromě webových platforem nabízí i velmi dobře propracovanou mobilní aplikaci, která disponuje ještě více funkcemi než webová verze. Díky tomu tak mohou investoři a obchodníci využívat služeb platformy i mimo domov. V případě jakýchkoli problémů je všem uživatelům dostupná zákaznická podpora, která funguje 24/7. Čeští uživatelé poté jistě ocení i dostupnost českého jazyka.
Kolik zaplatíte na poplatcích?
Pokud jde o poplatky, tak Binance disponuje jedněmi z nejnižších poplatků na trhu. Například poplatek za obchodování činí maximálně 0,1 % z celkové transakce, přičemž ho lze ještě více snížit a to v případě, že se stanete držitelem nativního tokenu BNB. Tento poplatek navíc ještě můžete snížit. Na druhou stranu je to vykoupeno poměrně vyšším poplatkem za platbu kartou, který činí 2 % z celkové částky.
Výhody:
Nevýhody:
2. Bybit
Mezi ty mladé kryptoměny na trhu se bezpochyby řadí i kryptoměnová burza Bybit, která byla založena v roce 2018. Jedná se o komplexní burzu nabízející jak začínajícím, tak i profesionálním investorům a obchodníkům nespočet nástrojů, funkcí, služeb a výhod. Bybit se aktuálně řadí mezi TOP 20 krypto burz na světě podle průměrného denního objemu obchodování, který činí přes 10 miliard dolarů. Atraktivitu si u uživatelů zajišťuje i díky nevyžadování KYC pro obchodování, což je v porovnání s ostatními velkými burzami ojedinělé.
Heslo Bybit “we listen, we care, we improve” by se dalo říct, že je v jejím případě velmi trefné, jelikož se stále snaží jít s nejnovějšími trendy a upgrady a nabídnout tak uživatelům vše, co ke svému obchodování a investování potřebují. Zprvu byla burza pouze derivátovou burzou lákající výhradně obchodníky využívající při obchodování pákový efekt. Ovšem v roce 2021 vyslyšela proseb své komunity, která si přála zařadit do nabídky burzy i možnost spotového obchodování.
Pestrá nabídka kryptoměn
Burza nabízí přes 250 kryptoměn, takže výběr tu máte opravdu široký. Kromě již zmíněného spotového a derivátového obchodování nabízí burza i spoustu finančních produktů, které umožňují uživatelům úročení kryptoměn, přičemž mezi tradiční způsob úročení patří produkt Bybit Savings. Ovšem vyšší zhodnocení vám přinese spíše Liquidity Mining, který nabízí APY ve výši 5-15 % v závislosti na vložených kryptoměnách. U burzy si dále můžete vzít i krypto půjčku nebo obchodovat s NFT.
Výše poplatků
U této krypto burzy najdou uživatelé hned čtyři druhy poplatků. Dva z těchto poplatků patří do kategorie těch vyšších – poplatek za výběr kryptoměn skrze blockchain, poplatek za přímý nákup kryptoměn pomocí platební karty – a dva poté do nižší kategorie – poplatek za obchodování na spotové burze a poplatek za obchodování na derivátové burze. Na druhou stranu si Bybit neúčtuje žádný poplatek za vklad kryptoměn.
Výhody:
Nevýhody:
3. Gate.io
Kryptoměnovou burzu Gate.io mnozí investoři a obchodníci možná znají pod jejím dřívějším názvem BTER. Tato burza kryptoměn patřící mezi TOP 20 největších burz na světě byla založena již v roce 2013 a od té doby její služby a funkce objevuje stále více uživatelů. Aktuálně eviduje přes 13 milionů aktivních uživatelů ze všech koutů světa.
Burza získává na popularitě i díky svému bohatému programu odměn a sofistikovaným finančním službám, které výrazně podporují především úplné nováčky v jejích začátcích. Na rozdíl od jiných velkých krypto burz u Gate.io není nutné provést KYC ověření při zakládání účtu. Uživatel bude muset provést KYC až v okamžiku, kdy si bude chtít vybrat finanční prostředky ze svého obchodního účtu.
Co nabízí?
U Gate.io mohou investoři a obchodníci rychle, snadno a především bezpečně nakupovat a prodávat své kryptoměny 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, přičemž nabídka kryptoměn je opravdu velmi pestrá. Konkrétně si lze u burzy vybrat z více než 1 700 kryptoměn, včetně nově uvedených altcoinů, které třeba u jiných burz v daný okamžik ještě ani nejsou k dispozici.
Nebojte se poplatků
Poplatky u Gate.io startují na 0,2 %. Ovšem i v tomto případě se nejedná o fixní výši poplatku, protože uživatel má hned několik možností, jak si jej může snížit. Stejně jako tomu je u Binance, tak i Gate.io rovněž nabízí držitelům svého nativního tokenu ($GT) snížení poplatků. Kromě toho si mohou uživatelé snížit poplatky i prostřednictvím nejrůznějších soutěží, účastní v propagačních akcích nebo získáním bodů za splněný stanovených úkolů. Je tak tedy pouze na uživatelích samotných, jak si dokážou výši poplatků snížit.
Výhody:
Nevýhody:
4. MEXC
Tato kryptoměnová burza patří mezi ty novější na poli digitálních aktiv. Založena byla v roce 2018, aby o pár let později obsluhovala více jak 10 milionů spokojených uživatelů z více jak 170 zemí světa. MEXC je hlavně oblíbená mezi začátečníky v kryptoměnovém světě, protože nabízí snadný a rychlý přístup k nákupu a prodeji kryptoměn, přehlednou platformu a přívětivé uživatelské rozhraní, ve kterém se lze velmi rychle zorientovat.
Pokud hledáte zcela málo známé či úplně nové kryptoměny, tak burza MEXC by mohla být pro vás to pravé místo. Každý týden totiž do své nabídky zařazuje nově zalistované tokeny, které by mohly mít v budoucnu velký potenciál. Jako investoři jistě oceníte i fakt, že platforma a mobilní aplikace burzy je schopna skvěle fungovat i v zemích, které mají velmi přísné regulace, jako je například Austrálie, Kanada nebo Spojené státy americké.
Nabídka kryptoměn
Mezi kryptoměnami, které platforma nabízí najdou investoři samozřejmě kromě bitcoinu a etherea i zhruba dalších 1 700 kryptoměn a více jak 2 600 párů. Není tak divu, že se burza může nyní chlubit zpracováním až 1,4 milionu transakcí za sekundu. Jelikož je MEXC primárně kryptoměnová burza, tak v její nabídce samozřejmě nechybí ani kryptoměnová peněženka MEXC. Tato peněženka navíc funguje jak jako “cold”, tak i jako “hot” peněženka, což uživatelům umožňuje své kryptoměny zde nejen ukládat, ale také je spravovat nebo převádět na další měny, která podporuje.
Poplatky
MEXC uživatelům kromě širokého výběru kryptoměn a obchodních párů dostupných jak na obecných, tak i specializovaných trzích nabízí i velmi nízké poplatky. U spotového obchodování jsou maker poplatky 0 % a taker poplatky pouhých 0,1 % a u futures poté maker 0 % a taker poplatky jen 0,01 %.
Výhody:
Nevýhody:
5. OKX
Další možností, jak investovat do bitcoinu, je prostřednictvím kryptoměnové burzy OKX. Tato kryptoměnová burza se v posledních letech řadí i mezi ty největší krypto burzy z hlediska objemu obchodů, čemuž se nelze divit, když eviduje více než 50 milionů aktivních uživatelů. Tito uživatelé o burze hovoří jako o jedné z nejuniverzálnějších burz na světě, kde vždy najdou přesně to, co ke svému investování a obchodování potřebují.
Na druhou stranu takto obšírná nabídka může být opět pro nováčky poměrně odrazující. Proto je vhodné dát burze čas a vše si v klidu projít a vyzkoušet. Jakmile se ovšem s platformou sžijete, tak zjistíte, že je velmi přehledná, všestranná a uživatelsky přívětivá. Na rozdíl od jiných krypto burz přináší i mnoho možností pro milovníky decentralizovaných způsobů. Spolu se standartním obchodováním na DEX přináší rovněž i swap obchodování, farm pooly, pooly likvidity nebo decentralizované peněženky.
Možnosti na burze
Pro uživatele je tato burza lákavá hlavně z důvodu její pestré a široké nabídky služeb. Mezi širokou veřejností je rovněž známá jako celistvé tržiště pro kryptoměny, kde mohou investoři a obchodníci najít vše, co aktuálně potřebují. U OKX tak nalezneme kromě spotového obchodování a obchodování s deriváty i maržové obchodování, cloudové služby, decentralizované opce s OKXChain, mining pooly nebo krypto půjčky.
Poplatky
I v případě krypto burzy OKX jsou poplatky velmi nízké. Pro většinu uživatelů jsou maker poplatky ve výši 0,08 %. Pokud však uživatel provede transakce v hodnotě nad 5 milionů dolarů, tak je mu tento poplatek zcela odpuštěn. Co se týče taker poplatků, tak ty činí 0,1 %. Poplatky u interních vkladů a výběru jsou u OKX 0 %. Uživatel tak zaplatí pouze tzv. gas fee neboli poplatek za výběr na blockchainu.
Výhody:
Nevýhody:
6. Margex
Zcela nejkratší dobu na trhu je z uvedených kryptoměnových burz právě burza Margex, která byla založena v roce 2019. Ovšem i přesto mohou na burze uživatelé obchodovat futures s finanční pákou až 1:100 aktuálně u osmi kryptoměn, včetně bitcoinu. Jde tak o další skvělou možnost, jak investovat do bitcoinu snadno, rychle a bezpečně. Pokud bychom měli vypíchnout alespoň tři přednosti Margex, tak by to byly rozhodně nízké spready, vysoké zabezpečení a uživatelsky přívětivé a transparentní rozhraní.
Navíc všechny držené kryptoměny mají uživatelé uloženy na hardwarových peněženkách burzy, což ještě více zvyšuje onu bezpečnost. K tomu musíme ještě zmínit i dvoufaktorové zabezpečení, které ovšem zůstává na zvážení uživatele. Možná i díky těmto bezpečnostním prvkům se doposud burza nestala terčem žádných velkých hacků. Uživatelé se zde nemusejí obávat ani nízké likvidity, protože se o likviditu všech nabízených kryptoměn stará hned 12 poskytovatelů burzy. Trh je rovněž i ochráněn proti manipulaci a to prostřednictvím vlastního softwaru burzy MPShield.
Pestrá nabídka funkcí
Jak již bylo zmíněno výše, tak burza nabízí obchodování skrze futures kontrakty pro osm nejznámějších a nejoblíbenějších kryptoměn, konkrétně bitcoin, ethereum, ripple, cardano, solana, uniswap, eos a litecoin. Jelikož se jedná o burzu vhodnou i pro úplné začátečníky, tak má v nabídce i funkci demo účet, díky které se mohou uživatelé lépe seznámit s platformou a nabízenými nástroji bez rizika ztráty svého finančního kapitálu. Margex má ve své nabídce k dispozici také funkce staking nebo copy trading. Obě tyto funkce jsou mezi uživateli velmi oblíbené a hojně využívané, protože jim mohou zajistit poměrně atraktivní pasivní příjem.
Poplatky
Burza Margex si velmi potrpí na transparentnost a bezpečnost. To se mimo jiné odráží i v její poplatkové struktuře, ve které nenajdete žádný poplatek za výběr nebo vklad, což je pro mnohé uživatele další plusový bod. Ovšem výše i ostatních poplatků spadá mezi tu velmi nízkou. Například maker poplatky pro limitní příkazy se pohybují ve výši 0,019 % a taker poplatky dokonce jen 0,060 %. Tato výše poplatků však nemusí být konečná. V případě, že uživatelé zaznamenají vysoký objem obchodování, tak se jim tyto poplatky ještě o něco sníží.
Výhody:
Nevýhody:
Podrobný návod: Jak investovat do bitcoinu na Binance
V této části průvodce se krok po kroku zaměříme na to, jak investovat do bitcoinu rychle, snadno a hlavně bezpečně. Pro názornou ukázku jsme zvolili kryptoměnovou burzu Binance, která je mezi investory do bitcoinu velmi oblíbená.
Krok 1 – Zaregistrujte se
Ze všeho nejdříve je nutné navštívit oficiální webové stránky burzy Binance, kde se v pravém horním rohu obrazovky nachází tlačítko “Registrovat“, na které kliknete.
Poté budete přesměrováni na stránku pro přihlášení/registraci, kde zvolíte jednu z uvedených možností.
Jakmile vyplníte svůj e-mail či telefonní číslo, tak vám bude na uvedený kontakt odeslán šestimístný ověřovací kód, jehož platnost je 30 minut. Tento kód pak zadáte do políčka v následujícím okně.
Krok 2 – Ověření obchodního účtu
Jako další krok, pro maximální využití nabízených služeb burzy, včetně obchodování, je zapotřebí ověřit vaší totožnost prostřednictvím tzv. verifikačního KYC procesu. K tomuto ověření vás buďto vyzve burze nebo si jej můžete provést sami skrze sekci “Účet -> Identifikace”. Svou totožnost lze ověřit pomocí metody Bank ID nebo vyfocením svého dokladu totožnosti. Nezapomínejte na to, že při focení vašeho dokladu, musí být všechny údaje jasně čitelné a bez jakýchkoli úprav či ořezů. Po splnění všech úkonů budete muset počkat do doby, než vás systém ověří, což může trvat i několik hodin. Binance má stanovený maximální limit do 10 dnů.
Krok 3 – Proveďte vklad
Vklad finančních prostředků na váš účet provedete tak, že kliknete na tlačítko “Vklad“, které se nachází pod záložkami “Peněženka -> Přehled“. Vkládat můžete kromě kryptoměn i USD nebo EUR, a to jak bankovním převodem, tak i prostřednictvím platební karty. Pokud zvolíte vklad platební kartou, tak počítejte s poplatkem ve výši zhruba 2 % z vložené částky.
Krok 4 – Začněte investovat do bitcoinu
Nyní už jen stačí na platformě kliknout na tlačítko “Koupit kryptoměnu” a zvolit bitcoin. Bitcoin samozřejmě můžete i obchodovat, záleží tak pouze na vás, co zrovna preferujete. Zadáte částku, za kterou si chcete bitcoin koupit a celou transakci následně potvrdíte tlačítkem “Koupit“.
ZAČNĚTE INVESTOVAT DO BITCOINu S BINANCE
Závěrem: Jak a kde investovat do bitcoinu?
V dnešní době, která velmi přeje všem druhům investování, mohou především začínající investoři snadno nabýt dojmu, že investování nejen do bitcoinu nejspíš nikdy nebylo jednodušší. Ovšem opak je pravdou. V záplavě všelijakých lákavých nabídek je poměrně snadné naletět podvodníkům, kteří se snaží ze zapálených a nezkušených investorů vylákat peníze. Proto je důležité, aby si investoři před každou investicí udělali svůj vlastní průzkum a dobře si zvolili platformu, kam vloží své finanční prostředky.
V tomto průvodci “Jak investovat do bitcoinu” jsme se zaměřili na ty nejdůležitější a nejzákladnější informace, které by měl znát každý investor ještě před tím, než se rozhodne provést investici do bitcoinu. Spolu s těmito informacemi jsme si představili i několik nejznámějších, nejbezpečnějších a nejoblíbenějších kryptoměnových burz, se kterými lze investovat do bitcoinu a zároveň mít svůj kapitál zcela v bezpečí.
Našim největším favoritem pro investování do bitcoinů je kryptoměnová burza Binance nebo Bybit. Binance, kromě bitcoinu, nabízí ohromnou škálu další populárních kryptoměn, do kterých lze zde investovat. Výhodou této krypto burzy je i velké množství služeb, nástrojů a funkcí. Mezi velmi oblíbenou službu Binance patří například staking, díky kterému si mohou investoři zajistit pasivní příjem. Naproti tomu Bybit je široce oblíbená komplexní krypto burza, kde lze rovněž investovat do bitcoinu a dalších více než 250 kryptoměn.