Největší islandská energetická společnost, Landsvirkjun, byla nucena omezit dodávky energie některým energeticky náročným průmyslovým zákazníkům v zemi. Mezi odvětví zahrnuté v opatření patří výrobci hliníku, závody na zpracování ryb a datová centra pro těžbu kryptoměn.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny
Island omezuje dodávky elektřiny
K tomuto extrémnímu rozhodnutí přivedla Landsvirkjun kombinace různých faktorů. Mezi hlavními důvody byly nízké zásoby vodní energie, nefunkční elektrárna a zpoždění dodávek energie od externího výrobce. Energetická společnost v úterý oznámila, že omezení vstoupí v platnost okamžitě.
Tato zpráva přichází jako blesk pro těžaře kryptoměn, kteří se usadili v severské zemi kvůli jejím příznivým energetickým podmínkám. Jeho území produkuje velké množství geotermální energie a zajišťuje tak čistou a levnou energii, dokonalý mix pro těžbu, která ke svému fungování potřebuje velké množství energie.
Podle Tinny Traustadottir, výkonné viceprezidentky pro prodej a zákaznický servis společnosti Landsvirkjun, je ale také nárůst těžební činnosti jedním z důvodů náhlého energetického deficitu. Čínský zákaz těžby přiměl mnoho datových center pro těžbu kryptoměn k přesídlení do jiných zemí, včetně Islandu, kvůli nízkým nákladům na suroviny.
Největší společnosti zabývající se těžbou kryptoměn jsou Canadian Hive Blockchain Technologies, Genesis Mining a Bitfury Holding. Dodavatel elektřiny Landsvirkjun uvedl, že nyní odmítne žádosti od nových těžařů.
Ale zatímco Island omezuje těžbu kvůli energetickým obavám, zdá se, že Švédsko a Norsko směřují k úplnému zákazu těžby ve svých zemích.
Na konci listopadu Erik Thedéen, ředitel švédského úřadu pro finanční dohled, a Björn Risinger, ředitel švédské agentury pro ochranu životního prostředí, napsali dopis do EU, v němž výslovně žádali zákaz těžby kryptoměn, aby byla dodržena pařížská klimatická dohoda.
Norsko se rychle přidalo, když ministr místní vlády Bjørn Arild Gram v rozhovoru pro Euronews Next vyjádřil vážné pochybnosti o udržitelnosti těžby kryptoměn. Tato činnost je podle něj jistě schopna přinést dlouhodobý užitek, ale i tak by bylo těžké zdůvodnit rozsáhlé využívání obnovitelné energie pro tento druh činnosti.
Björn Risinger nedávno prohlásil:
„V současné době je možné ujet elektromobilem střední velikosti 1,8 milionu kilometrů za použití stejné energie, jakou potřebuje k vytěžení jediného Bitcoinu. Každý den se vytěží 900 BTC, to je ekvivalent čtyřiceti čtyř kol kolem zeměkoule. To není rozumné využití naší obnovitelné energie.”
Zákaz ze strany dvou severských zemí by byl pro těžařský sektor ranou, vezmeme-li v úvahu nízké náklady na elektřinu zaručené ve Švédsku a Norsku, a to díky velkému příspěvku obnovitelné energie.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod