Globální trhy čekají, až Čína udělá první krok vydáním vlastního digitálního juanu, který by jak se zdá, mohl poškodit postavení Bitcoinu.
Digitální juan by mohl omezit používání Bitcoinu
Čína už nějakou dobu testuje svojí CBDC a zdá se, že je v pokročilejším stádiu než její hlavní konkurenti. To by mohlo znamenat velkou inovaci ve finančním světě.
Čína se snaží dokázat svou dominanci, zejména ve Spojených státech a Evropě. Je dobře známo, že země málo respektuje soukromí svých občanů, a možná právě proto se rozhodla zakázat kryptoměny a těžbu. Stát nemůže mít kontrolu nad decentralizovanými aktivy, které jsou spravovány sítí, kde jsou převody anonymní.
S digitálním juanem by byla schopna vyvinout nemalý tlak. Každá transakce, každý převod, každá výměna by byla zaznamenána a sledována a jakákoli forma dat by byla transparentní a dostupná v reálném čase.
I když disponuje zvláštnostmi, které nabízí technologie blockchain, digitální jüan nebude možné ani v nejmenším přirovnat ke kryptoměně, protože je vydáván centrální bankou, a proto je zcela centralizovaný.
Jistě by to učinilo platební systém efektivnější, bezpečnější, rychlejší a globálně sjednocenější, ale používání CBDC by narušilo soukromí jednotlivce více než nyní.
Rozdíly mezi Bitcoinem a fiat měnami
Klíčový rozdíl mezi bitcoinem a jakoukoli fiat měnou, fyzickou nebo digitální, je v tom, že měnová politika BTC je deterministická. To znamená, že je zcela předvídatelný, protože je již pevně stanoven v pokynech algoritmu, který je přirozeně neměnný.
Kromě toho se Bitcoin řídí deflačním procesem, protože proces těžby BTC je každé 4 roky pomalejší a pomalejší díky události halving, což dává aktivu určitý nedostatek.
Většina fiat měn se na druhou stranu řídí měnovou politikou, která není zcela předvídatelná a je více orientovaná na inflační aspekt.
Podle Raye Dalia, zakladatele Bridgewater Associates, by digitální juan mohl konkurovat Bitcoinu a dokonce i dolaru. Podle něj by dosah této digitální měny mohl způsobit, že se stáne se světovou referenční měnou.
Na první pohled je hlavním faktorem, který by mohl zajistit určitou výhodu čínské CBDC oproti primární kryptoměně to, že Čína má asi 1,5 miliardy lidí.
V současné době má Bitcoin asi 700 tisíc unikátních adres. Není však jisté, že každá adresa odpovídá jedné osobě, protože uživatel může vytvořit a používat více adres.
Přijetí digitálního jüanu bude zřejmě okamžité, protože čínská vláda je „téměř“ diktaturou. Pro Čínu skutečně nikdy nebyl problém vnutit dané rozhodnutí každému. Jakkoli by to bylo vynucené, představovalo by to další výhodu oproti Bitcoinu v tom, že nikdo není nucen jej používat. Právě kvůli tomu bude míra přijetí čínské CBDC jistě mnohem rychlejší.