Podívejte se o kolik jednodušší je dnes cestovat do zahraničí, ať už za prací, odpočinkem či exotikou. Cestování, ať už z města do města, nebo do zahraničí, s vašimi digitálními aktivy s sebou na notebooku, smartphonu, nebo v hard-wallet může však znamenat riziko pro vaši kyberbezpečnost.
Když vlastníte Bitcoin, neexistuje žádná třetí strana, která vaše platby musí autorizovat. To je jednou z hlavních výhod kryptoměn, jste fakticky svoje vlastní banka. Také to však znamená velkou zodpovědnost. Neexistuje žádná zákaznická podpora, která čeká v kanceláři, dokud jí nezavoláte o pomoc, proto si musíte dávat pozor a nastavit si několik pravidel.
To z toho důvodu, že cestování s kryptoměnami nabízí víc možností ztratit je, než si možná myslíte:
- Hranice, kde vaše zavazadla mohou být kontrolována bez vašeho dozoru
- Všudypřítomná Free Wi-FI – na letišti, v hotel lobby, v nákupních centrech, v konferenčních centrech, na veřejnosti…
- Big Brother – spousta bezpečnostních kamer, které mohou zaznamenat, co píšete na klávesnici, když píšete svoje vstupní heslo
Doufáme, že následováním tohoto návodu se vyvarujete potíží a budete si moci užít cestování bez strachu ze ztráty vašich cenných kryptoměn.
Veškeré finance, které nepotřebujete, by neměly cestovat s vámi
Opravdu musíte letět na dovolenou se 100% svých kryptoměn? Neexistuje nějaká cestovní webová peněženka, nebo jiná wallet, do které můžete uložit takové množství kryptoměny, které budete aktivně používat?
Koupě páru hardwarových peněženek je dobrý způsob, jak oddělit vaše dlouhodobé a krátkodobé holdy. Cestujte pouze s tím, co jste ochotni ztratit.
Nejlepší hardware peněženky, které vám můžeme doporučit jsou:
Můžete také využít nějakou desktop peněženku, nebo mobilní aplikaci.
Vymažte všechna svoje hesla ze svých zařízení
- Váš notebook + tablet
- Váš mobil
- Váš mail
- Jakékoliv aplikace, nebo synced cloud uložiště
Prohledejte pořádně svůj počítač a ujistěte se, že žádné své přihlašovací údaje a záložní seeds nemáte nikde zapsané. Synchronizování aplikací, jako Wunderlist nebo Evernote může znamenat riziko, že se dostanete do stejné situace, jako Ian Balina, který během livestreamu přišel o $2M kvůli hackerskému útoku.
Když cestujete, vždycky se dostanete do situace, kdy nemáte svůj mobil nebo notebook po ruce. Možná si necháte notebook na pokoji, když jdete na večeři, nebo svůj mobil v kalhotách, když si jdete zaplavat.
Nejen, že vám vaše elektronická zařízení může někdo ukrást, dáváte také hackerům příležitost získat přístup k vašemu zařízení a vymazat vaše data, čímž zvětšujete riziko krádeže identity.
Online účty a cloud backups mají přístupové body, které jsou nechráněné a lze je využít při krádeži vašich dat. Vzpomeňte si na všechny ty skandály s úniky fotek celebrit, které se udály v posledních letech a zeptejte se sami sebe, co asi ještě bylo odcizeno, co není zajímavé pro senzační média.
Je na místě dávat si na tyto věci pozor, obzvlášť dnes, jinak byste mohli přijít nejen o hesla do svých peněženek, ale třeba i o informace o vašich kreditních kartách.
Vymažte záznam záložního seedu pro vaši peněženku
Neexistuje absolutně žádný důvod pro to cestovat se svým seedem. Žádný. Nikdy.
Váš seed je pro krizové situace. Je pouze pro “k*rva, ztratil jsem všechny svoje hesla” situace, kdy slouží jako poslední záložní přístup k vašemu kryptu. Nejbezpečnější věc, kterou se svým seedem můžete udělat je:
- Napište si ho na dva papíry, které dáte na dvě různá místa
- Rozdělte svůj seed na 2, nebo 3 části (neboli 2 x 12 slov, nebo 3 x 8 slov) a uložte je na různá místa. Takto k němu nemá nikdo krom vás přístup
Pamatujte: Když vám ukradnou váš seed, nepotřebují váš hard-wallet, chtějí-li přístup k vašim financím.
Password manager
Spousta lidí má účty na aspoň 6 různých směnárnách. Někteří tradeři mají účty na víc jak tuctu různých online burzách, přičemž na každé mají jiné heslo. Čím delší, tím líp.
Pokud patříte mezi těch 5% s málem fotografickou pamětí, tuhle část číst nemusíte. Pro zbytek nás smrtelníků však existují pomůcky, jak si zapamatovat bezpečně svoje hesla.
Dvě možnosti:
- Napište si na papír seznam hesel a rozdělte je mezi rozličné členy vaší rodiny nebo blízké přátele. Když tyto hesla potřebujete, zavolejte jim. Nežádejte je, aby vám hesla zaslali textovkou, ty mohou být snadno zachyceny (obzvlášť na free Wi-FI).
- Začněte používat Password manager:
Password manager je software, který generuje komplexní hesla, když jsou třeba.Umí také hesla uschovávat. Některé managery mají možnost cloud syncu, aby všechna vaše zařízení mohla používat stejný účet password manageru. Krom pohodlnější používání to znamená také, že máte záložní zařízení pro případ, že byste museli vymazat všechna svoje data z jednoho z nich.Někteří password managers mají také možnost Two-Factor autentifikace, což přidá další vrstvu zabezpečení.Dobří password managers jsou třeba Dashlane nebo LastPass
Cloudová uložiště: vypněte auto sync
V případě, že jste nečetli “Vymažte všechna svoje hesla ze svých zařízení” a jste si naprosto jistí, že chcete mít svoje data a hesla někde uložená v elektronické formě, musíte brát na vědomí, že většina cloud storage platforem automaticky zálohuje data z vašeho počítače do cloudu.
Cloudová uložiště se mohou syncovat se všemi vašimi zařízeními – desktop, notebook, tablet, smartphone, všechny mohou spolu sdílet informace.
I když si myslíte, že nemáte na vašem smartphonu žádné informace, pořád může být využit k získání přístupu k vašim crypto informacím.
Když plánujete cestovat, ujistěte se, že všechna vaše zařízení mají auto sync vypnutý.
Vymažte historii prohlížeče
Cestování s veškerou historií prohlížení uloženou je skoro totéž, jako cestovat aktivně přihlášený na svých účtech.
Ujistěte se, že vaše historie je vymazaná, všude; na notebooku, na tabletu i na mobilu.
Historie prohlížeče je totiž i záznam stažených souborů, uložených hesel a to je jenom část toho, co všechno se ukládá z vašeho prohlížení.
Vymazáním historie před tím, než se vydáte na cestu zajistí, že vaše krypto finance zůstanou v bezpečí, protože tím podpoříte všechny předchozí body.
Two-Factor autentifikace
Two-factor autentifikace, 2FA, nebo taky dvoufázová autentifikace, je další vrstva zabezpečení, kterou doporučujeme.
Už jste s ní pravděpodobně seznámeni, ale jestli ne, doporučujeme vám přečíst si všechny potřebné informace v tomto článku.
Dodatkem bychom dodali, že 2FA podporu nabízí i některé platformy sociálních médií. Mezi nimi je třeba Facebook. Doporučujeme využít této možnosti, obzvlášť na cestě.
Cestování
Žádná free Wi-Fi!
Ačkoliv je free Wi-Fi dnes skoro všudypřítomná, jde o velmi dobrý začáteční bod pro hackery. Využívají free Wi-Fi měst, hotelových lobby, nákupních center, center konferenčních, všude kde vás to jen napadne.
Když potřebujete použít Wi-Fi, doporučujeme:
- Global roaming než opustíte domov. Zkontrolujte však ceny, poněvadž někdy jsou peníze, které operátoři účtují za roaming naprosto směšné a je tudíž někdy levnější si koupit předplacenou mezinárodní datovou Sim kartu, než odjedete.
- Kupte si lokální Sim kartu s daty: Většinou je to nejlevnější možnost, obzvlášť pro delší výlety.
Žádné obchodování na veřejnosti
Dnes má už takové množství zemí všudypřítomné kamerové systémy, že by to některé ani nenapadlo.
Možná je nevidíte, ale pravděpodobně v tom nákupním centru jsou, nebo v tom hotelovém foyer, na té události, v konferenčním centru, všude.
Stejně jako, když si vybíráte peníze z bankomatu, nechcete, aby se vám někdo díval přes rameno. Obchodování na veřejnosti znamená podstupování rizika, že někdo zaznamená vaše hesla.
Nepodstupujte je, obchodujte v soukromí.
Jak hackeři vypadají
Hacking je moderní záležitost, která krade miliony a miliony dolarů nevinným lidem, kteří ani nemají ponětí, jak dnešní technologie fungují, tím pádem neví ani, kdy jsou nejvíce zranitelní.
Všichni o hackerech dnes mluví, ale jak takový hacker vypadá? Tady je fotka největšího hackerské skupiny, na jakou můžete kdy natrefit.
“NSA má vybudovanou infrastrukturu, která umožňuje zachytit skoro všechno. S jejími schopnostmi je většina mezilidské komunikace zaznamenána automaticky a bez zaměřování. Kdybych chtěl vidět vaše maily, mobil vaší manželky, stačí mi využít těchto zachycených dat. Můžu získat vaše maily, vaše hesla, záznamy telefonních hovorů nebo i čísla kreditních karet.”
Edward Snowden