Jak rozpoznat podvodné kryptoměnové projekty

Technologii podepírající kryptoměny může být nesmírně obtížné pochopit, obzvláště pro někoho mimo obor. Technická podstata kryptoměn a používání komplikovaného žargónu může snadno zmást i technicky vzdělané jednotlivce. Naprostá absence regulací spolu se špatným chápáním kryptoměn vytváří toxické prostředí ,kde mohou podvodníci vytvářet podvodné kryptoměny , jejichž jediným účelem je zneužít špatně informovanou veřejnost. Příkladem nedávného podvodu je třeba celá situace kolem Bitconnect.

cointelegraph.com

Kryptoměny přilákaly mnoho lidí možností obrovské návratnosti investic, čímž vznikla živná půda pro spekulanty sázející své peníze s vydinou rychlého zisku. Pro obrovské množství kryptoměn na trhu je tedy velmi obtížné oddělit špatné od dobrých. V takovém prostředí mohou podvodníci vzkvétat. Před tím než se ponoříte do tohoto nového odvětví obchodu je nejdůležitejší zamyslet se nad tím do čeho NEINVESTOVAT.

Zde jsme pro vás připravili seznam charakteristik které jsou společné mnoha podvodům a kterým byste se měli vyhnout pokud nechcete přijít o své peníze.

Nerealistická tvrzení

Běžně se v cryptosvětě mluví o investičních příležitostech slibující denní nebo měsíční návratnost, ale buďme k sobě upřímní. Vidina zbohatnutí přes noc je lákavá pro každého, což vede k impulzivním rozhodnutím a účasti v takovýchto podnicích bez náležitého rozmyšlení. Je ale nutné si uvědomit že v praxi je víceméně nemožné zajistit konzistentní zisky o pevné velikosti. Nabízet fixní zisky znamená mít nepřetržitý zdroj příjmu, a pokud nedochází k prodeji služeb nebo produktů kterým by byl takový příjem zajištěn, jediný způsob jak poskytnout vysoké, jisté zisky je pomocí Ponzi schématu. Ponzi je podvodný postup který generuje zisky pro starší investory díky investicím nových, bez jakýchkoliv legitimních operací.

Pokud je to moc dobré na to, aby to byla pravda, nejspíš je to scam. Nikdo není hodný strýček.

Zpravidla se v kryptokomunitě vyskytují 3 druhy podvodných postupů, zahrnující nerealistická tvrzení:

1. Tězba v Cloudu

Těžba je proces při kterém pokročilý výpočetní HW řeší složité matematické rovnice a tím ověřuje transakce probíhající na síti dané kryptoměny. “Těžaři” jsou pak za své úsilí odměněni coiny oné kryptoměny. Podvodné weby nabízející těžbu v cloudu se snaží nalákat investory na příslib snadných zisků pouze investicí základního kapitálu, bez nutnosti nákupu vlastního hardware. Jedná se o Ponzi schéma které se vyplácí dokud se hrnou noví uživatelé. Pokud tento pramen vyschne, celá ekonomika tohoto systému zkolabuje a vy přijdete o vše.

(Hashinvest, Biteminer, Hashpoke, Cointellect, HashOcean, Gawminers)

2. Investice Balíčků Bitcoinů (BIP)

BIPy jsou investiční programy s vysokou návratností a malou platební strukturou. Začnete nákupem přihlašovacího balíčku, který vás opravňuje dostávat malé platby každý den nebo týden. Tyto balíčky jsou ze začátku velmi výhodné, ale kvůli Ponzi principu na kterém fungují mají omezenou trvanlivost a končí jakmile přestanou přicházet noví uživatelé. Nejčastěji se BIP snaží zmást potenciální zákazníky složitými, nic neříkajícími termíny, tak aby zabránili dozvědět se pravdu každému kdo by se pokoušel zjistit JAK vlastně vydělávají, a ještě u toho vypadali důvěryhodně.

Spoustu podvodných projektů najdete zde

3. Více úrovňový marketing (MLM)

Společným znakem MLM schémat je vágnost služeb které nabízí. Zpravidla se jedná o doporučování toho či onoho. Typické “doporučovací” struktury zahrnují jednotlivce propagující dané investiční schéma založené na kryptoměně, a jediný způsob jak se účastnit je klikat na nabízené odkazy. Je velmi snadné rozpoznat MLM, protože jejich hlavní zdroj příjmů leží v členském marketingu a ne reálném obchodování s kryptoměnami.

(One Coin, Centurion Coin)

Dohromady je tu několik společných vlastností které byste měli hledat:

  •  Garance vysokých zisků/zhodnocení úroků
  •  Členská schémata / Propagace držiteli
  •  Nejasný systém fungování
  •  Málo nebo žádné informace o developerech
  •  Komplikovaný výběr peněz

 To nejlepší co můžete udělat když slyšíte ‘Získejte fixní částku každý den!’ je otočit se a prchat.

Neexistence základního kódu

Vzhledem k tomu, že naprostá většina kryptoměn je open-source, jsou projekty s neveřejným kódem automaticky podezřelejší. Ačkoliv nejsou všechny “closed-source” kryptoměny podvod, VŠECHNY podvodné kryptoměny měly vždy neveřejný kód. Velký důvod pro neodhalování základního kódu může být také ten, že jednoduše neexistuje. Vždy byste měli chtít přístup na GitHub s kódem kryptoměny a pokud jej nedostanete, je na ní rozhodně něco podezřelého.

Otevřený kód umožňuje volnou distribuci a modifikaci platformy na které kryptoměna stojí. Jeho podstatou je, že se na něj může kdokoliv podívat a projít si ho. Nejen že to zajišťuje transparentnost, komunita může kód zkontrolovat a navrhnout vylepšení. Opřít se o komunitu je vždy výhodné, jak se říká, víc hlav víc ví.

Nedostatek klíčových informací

Žádný “bílý papír” white paper

Bílý papír popisuje do detailu všechno co byste mohli potřebovat vědět o dané měně, od jejího účelu přes fungování po proces obchodování. Bílý papír je základním kamenem každé důvěryhodné kryptoměny a jeho absence by měla být VELKÝM varováním. Vzhledem k tomu, že většina kryptoměn nemá žádnou historii předchozích funkčních produktů, je bílý papír důležitým vodítkem pro investory.

Duchové v týmu

Tím míníme nedostatek nebo žádné informace o členech vývojářského týmu, zakladatelích kryptoměny apod.. Důvěryhodnost projektu závisí z velké části a zkušenostech a schopnostech developerů. Ve většině případů se podezřelé měny zdráhají zveřejnit informace o členech svého týmu, z očividných důvodů. Pokud o členech týmu nemůžete nic najít, daná kryptoměna pravděpodobně není spolehlivá.

Sečteno a podtrženo

Kryptoměny mají několik unikátních vlastností, mezi které patří například decentralizovanost, kompletní transparentnost, díky veřejnému účetnictví a open-source kódu. Podvody a Ponzi schémata tyto vlastnosti nemají, bývají centralizované a neprůhledné.

Nejlepší způsob jak se nechytit do pasti těchto různorodých podfuků je kontrolovat dodržování základních principů kryptoměn, které jsme zmínili výše. Ještě důležitější je ovšem poučit se o tom jak různé kryptoměny fungují a chápat technologii , která je pohání. Ozbrojeni těmi správnými vědomostmi budete v největším bezpečí před podvodníky.

Nově jsme založili také CHAT skupinu. Připojte se k nám zde https://discord.gg/WQpH8xt

Sdílet

Autor

Studuji informatiku, kryptoměny mě fascinují a myslím, že jsou budoucnost ekonomiky. Osobně preferuji dlouhodobé investice ale nebráním se i promyšlenému riskování. Pokud se vám články líbí, můžete mě podpořit zde: 1DU8m33NjdZhFiUyBEb6ue9UAR2wX47H7N

Komentáře

Zanechat komentář